Emend Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Aprepitant’tır. Emend Kapsül, vücutta mide bulantısı ve kusmayı uyaran kimyasalların etkilerini engelleyerek mide bulantısı ve kusmayı önleyen bir ilaçtır. Kanser hastalarına kemoterapi sebebiyle oluşabilecek mide bulantısı ve kusmayı engellemek için diğer ilaçlarla birlikte kombinasyon halinde  verilen bir ilaçtır. Bu ilaç kemoterapiden bir saat  önce verilir. Çünkü başlamış olan bulantı ve kusmayı tedavi etmeyecektir. Kemoterapi tedavisinden sonraki ilk birkaç gün boyunca ek dozlar alınmalıdır.

Emend Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Vücutta  mide bulantısı ve kusmayı uyaran kimyasalların etkilerini engelleyerek mide bulantısı ve kusmayı önleyen bir ilaçtır. Kanser hastalarına kemoterapi sebebiyle oluşabilecek mide bulantısı ve kusmayı engellemek için diğer ilaçlarla birlikte kombinasyon halinde  verilen bir ilaçtır.
  3. Bu ilaç kemoterapiden bir saat  önce verilir. Çünkü başlamış olan bulantı ve kusmayı tedavi etmeyecektir. Kemoterapi tedavisinden sonraki ilk birkaç gün boyunca ek dozlar alınmalıdır.
  4. Eğer karaciğer hastalığınız var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı size uygun olmayabilir ya da doktorunuz doz ayarlamalarına veya testlere  ihtiyaç duyabilir.
  5. İlacın kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir ve bu durum gebelikle sonuçlanabilir. Bu ilacı kullanırken  ve kullanımı bittikten sonraki  bir ay süresince gebeliği önlemek için kondom, prezervatif, diyafram, spermisid gibi  doğum kontrol yöntemlerini uygulamalısınız.
  6. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Emend Kapsül’ün Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yemeklerle birlikte veya aç karnına alabilirsiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Kalp atışlarında yavaşlama ve kansızlık görülebilir. Doktorunuza durumu bildiriniz.

 

İlaç Etken Maddesi: Aprepitant

İlaç Marka İsmi: Emend Kapsül

Yorum Yap