ELLA Tablet (Ertesi Gün Hapı)

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Ulipristal Asetat’tır. ELLA Tablet, döllenmeyi engelleyen, bir  acil doğum kontrol hapıdır. Halk arasında ertesi günü hapı terimiyle bilinir. Korumasız cinsel ilişkiden ( örneğin: doğum kontrol hapı almayı unutmak) sonra ve kullanılan koruyucu yöntemin başarısız olmasından (ilişki sırasında prezervatif’ yırtılması, kayması veya çıkması ) sonra hamileliği önlemek için kullanılır. Normal bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır.  ELLA, korumasız cinsel ilişkiden ve kullanılan koruyucu yöntemin başarısız olmasından sonraki mümkün olan en kısa sürede ve 120 saati  (5.günü) geçmeden kullanılmalıdır. 18 yaş üzeri kadınlarda kullanılmaktadır.

ELLA Tablet (Ertesi Gün Hapı) Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ELLA, önceden oluşan gebelikleri ortadan kaldırmaz.
 3. Eğer şiddetli karaciğer hastalığınız veya şiddetli astım rahatsızlığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacın kullanımı sizin için uygun değildir.
 4. ELLA‘ yı Levonorgestrel içeren acil doğum kontrol ilaçları (ertesi gün hapı) ile birlikte kullanmayınız.
 5. İlacın ay içinde bir kezden fazla kullanımı tavsiye edilmemektedir. Acil durumlarda kullanmaya özen gösteriniz.
 6. Korumasız cinsel ilişkiden sonra veya kullanılan koruyucu yöntemin başarısız olmasından sonraki  en kısa sürede ve 120 saat (5 gün) içerisinde almaya özen gösteriniz.
 7. İlacı aldıktan sonraki 3 saat içerisinde kusarsanız, ikinci ilacı alıp almamanız  hususunu doktorunuzla görüşünüz.
 8. •18 yaş üzeri kadınlarda kullanılmaktadır.
 9. Emzirme döneminde, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. ELLA’nın kullanımından sonraki 1 hafta içerisinde bebek emzirmeyiniz.

ELLA Tablet (Ertesi Gün Hapı) ‘in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen yemeklerle birlikte veya aç karnına alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, meme hassasiyeti, bitkinlik ve ağrılı adet kanaması gibi yan etkiler görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Ulipristal Asetat
İlaç Marka İsmi: ELLA Tablet (Ertesi Gün Hapı)

Ella Tablet 30 Mg kullanma talimatı


Ella Tablet 30 Mg kullanma talimatı

Yorum(10)

 1. 20 Nisan 2016
 2. 20 Nisan 2016
 3. 5 Mayıs 2016
  • 25 Temmuz 2017
 4. 7 Mayıs 2016
 5. 12 Mart 2017
 6. 3 Temmuz 2017
 7. 20 Kasım 2017
 8. 26 Mayıs 2018
  • 7 Haziran 2018

Bir Yorum Yazın