EKSPAZ 40 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi Otilonyum bromür ‘dür. EKSPAZ 40 mg Film Tablet, sindirim sistemindeki düz kasları etkileyerek çalışan spazm (kasılma) giderici ve sindirim kanalının aşırı motilitesini (hareket bozukluğunu) düzenleyici bir ilaçtır. Karında şişlik, baskı veya gerginlik hissi, bulantı, karın ağrısı, kabızlık, ishal, acil tuvalet ihtiyacı gibi belirtilerle karakterize  İrritabl Bağırsak Sendromu tedavisinde ve ağrılı bağırsak spazmları, şişkinlik ve hareket bozukluğu ile karakterize olan diğer sindirim sistemi şikayetlerinin giderilmesinde kullanılır.  Ayrıca teşhis ve tedaviye yönelik radyolojik işlemler sırasında (örneğin: endoskopi) oluşabilecek bağırsak spazmlarını (kasılmalarını) azaltmak için kullanılır.

EKSPAZ 40 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Sindirim sistemindeki düz kasları etkileyerek çalışan spazm (kasılma) giderici ve sindirim kanalının aşırı motilitesini (hareket bozukluğunu) düzenleyici bir ilaçtır.
 3. Mide-bağırsak sisteminde delinme, tıkanma veya bunların şüphesi varsa; kullanmayınız.
 4. Eğer göz tansiyonunuz (glokom) veya prostat büyümesi varsa ya da şeker hastasıysanız  veya mide çıkışında tıkanıklık gibi rahatsızlıklarınız varsa, doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 5. Çocuklarda kullanmayınız.
 6. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması önerilmez. Doktorunuza danışmadan kesinlikle  kullanmayınız.

EKSPAZ 40 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte yemeklerden 20 dakika önce alınız.
 3. Ağrılı kasılmaların azaltılması için günde 2-3 kere 1 tablet,
 4. Endoskopi sırasında bağırsak kasılmalarını azaltmak için endoskopiden yaklaşık 1 saat önce 1-2 tablet alınması önerilir.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

İlaç Etken Maddesi:  Otilonyum bromür

İlaç Marka İsmi: EKSPAZ 40 mg Film Tablet

EKSPAZ 40 mg Film Tablet İlaç Prospektüsü


ekspaz-40-mg-film-tablet-ilac-prospektusu

Bir Yorum Yazın