EKSOFED EKSPEKTORAN Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Guaifenesin, Psödoefedrin hidroklorür’dür. EKSOFED EKSPEKTORAN Şurup, solunum yolundaki salgıların yapışkanlığını ve koyu balgamın yoğunluğunu azaltarak verimli bir öksürük oluşturur. Böylece  balgamın kolay bir şekilde dışarıya atılmasını sağlayarak göğüs tıkanıklıklarını azaltır. Burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar. EKSOFED EKSPEKTORAN, balgamlı ve göğüse inmiş öksürükle birlikte görülen üst solunum yolu rahatsızlıklarında balgam çıkarıcı, burun açıcı ve burun akıntısını durdurucu etkisiyle hastalık belirtilerini iyileştirir. Kullanımı 12 yaş ve üstü çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.

EKSOFED EKSPEKTORAN Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. EKSOFED EKSPEKTORAN, balgamlı ve göğüse inmiş öksürükle birlikte görülen üst solunum yolu rahatsızlıklarında balgam çıkarıcı, burun açıcı ve burun akıntısını durdurucu etkisiyle hastalık belirtilerini iyileştirir.
 3. EKSOFED EKSPEKTORAN‘ ı 5 günden daha uzun süre kullanmayınız.
 4. EKSOFED EKSPEKTORAN‘ ı kullanmadan önce ki son iki hafta içerisinde MAO inhibitörleri grubundan herhangi bir ilaç kullandıysanız bu ilacı kullanmayınız. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamiyle temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız ağır hatta hayati tehlike yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. ilacı kullanmadan önce, kullandığınız bütün ilaçları doktorunuza söyleyiniz.
 5. Eğer şiddetli derecede böbrek yetmezliği veya koroner atardamar hastalığınız varsa ya da şiddetli yüksek tansiyonunuz varsa; EKSOFED EKSPEKTORAN‘ ı kullanmayınız.
 6. Eğer karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, kalp ritim bozukluğu,  kalp damar hastalığı, fazla çalışan tiroid, şeker hastalığı, prostat büyümesi, idrar kesesi fonksiyon bozukluğu, yüksek tansiyon, göz tansiyonu gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz ya da alkol kullanıyorsanız veya 60 yaşın üzerindeyseniz; EKSOFED EKSPEKTORAN‘ ı kullanırken dikkatli olunuz.
 7. EKSOFED EKSPEKTORAN, 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 8. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

EKSOFED EKSPEKTORAN Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçüm kaşığı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. 12 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde, günlük önerilen doz günde 3  kez 2 şer ölçektir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, ağız kuruluğu, baş dönmesi, sinirlilik ve uyku bozukluğu yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Guaifenesin, Psödoefedrin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: EKSOFED EKSPEKTORAN Şurup

EKSOFED EKSPEKTORAN Şurup kullanma talimatı


Eksofed Ekspektoran Şurup İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın