Duphaston Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Didrogesteron‘ dur. Duphaston Film Tablet, vücutta doğal olarak üretilen kadın cinsiyet hormonu progesterona benzer etkiler gösteren, progesteron eksikliğine bağlı olarak gelişen adet düzensizlikleri, düşük, kısırlık gibi durumların giderilmesine yardımcı olur. Progesteron eksikliğine bağlı düşük tehdidi ya da tekrarlayan düşükler, menapoz belirtilerinin tedavisi (Hormon Replasman Tedavisi -HRT ); ağrılı ve zor geçen adet dönemleri, adet düzensizlikleri, adet öncesi sendromu ( doğurganlık çağındaki kadınlarda adet kanamasından birkaç gün önce  kendini gösteren sinirlilik, vücutta ödem, vücut ağırlığında artma, memelerde duyarlılık, depresyon ve baş ağrısı gibi durumlar), anormal rahim kanamaları, hormon yetersizliğinden kaynaklanan kısırlık durumlarının tedavisi ile ilgili bir ilaçtır. Bu ilaç henüz menapoza girmemiş ancak vücuttaki progesteron eksikliğinden dolayı adet göremeyen kadınların adet durumunun gerçekleşmesi için de kullanılır. Ayrıca  menapoz sonrası östrojen yerine koyma tedavisi gören kadınlarda, östrojenin rahim üzerindeki istenmeyen etkilerini azaltıcı bir ilaçtır.

 

Duphaston Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1.  İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta doğal olarak üretilen kadın cinsiyet hormonu progesterona benzer etkiler gösteren , progesteron eksikliğine bağlı olarak gelişen adet düzensizlikleri, düşük, kısırlık gibi durumların giderilmesine yardımcı olur.
 3. Sebebi bilinmeyen vajinal kanamanız varsa, bu ilacı kullanmayınız.
 4. Eğer karaciğer fonksiyon bozukluğunuz varsa veya depresyon tedavisi görüyorsanız ya da porfiri rahatsızlığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız.
 5. Eğer  tedaviniz sırasında ara kanama olursa acilen doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuz durumunuza göre doz ayarlaması yapacaktır.
 6. İlacı menapoz sonrası östrojen yerine koyma tedavisi için kullanıyorsanız, doktorunuz belirli aralıklarla mamografi çektirmenizi isteyebilir. Doktorunuzun talimatlarına uymalısınız.
 7. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı kullanmayınız.

Duphaston Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Baş ağrısı, migren, bulantı, meme hassasiyeti ve ağrısı, düzensiz ve ağrılı adet dönemleri yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:   Didrogesteron

İlaç Marka İsmi: Duphaston Film Tablet

Duphaston Film Tablet İlaç Prospektüsü


Duphaston-Film-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Yorum(5)

 1. 28 Şubat 2019
  • 7 Kasım 2019
 2. 30 Nisan 2019
 3. 26 Mayıs 2019
 4. 25 Ekim 2019

Bir Yorum Yazın