Duact 30 Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Akrivastin (8 mg), Psödoefedrin hidroklorür (60 mg) ‘dür.  Duact Kapsül, burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar. Duact , soğuk algınlığı, grip, nezle ve alerjik nezleye bağlı geniz akıntısı, burun akıntısı, hapşırık,  gözlerde sulanma, yaşarma gibi belirtilerin azaltılmasında ve burun tıkanıklığının  giderilmesinde kullanılmaktadır.

 

 Duact Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Duact, burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltaraksoğuk algınlığı, grip, nezle ve alerjik nezleye bağlı burun tıkanıklığının  giderilmesi için kullanılır.
 3. Duact ile tedaviye başlamadan önce ki son iki hafta içerisinde MAO inhibitörleri grubundan herhangi bir ilaç kullandıysanız; bu ilacı kullanmayınız. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamiyle temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız ağır hatta hayati tehlike yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. Duact‘ ı kullanmadan önce, kullandığınız bütün ilaçları doktorunuza söyleyiniz.
 4. Eğer ciddi böbrek hastalığınız veya yüksek tansiyon, kalp çarpıntınız varsa ya da damar sertliğine bağlı kalp damarlarınızda daralma varsa veya  furazolidon (antibakteriyel ilaç) kullanıyorsanız; Duact‘ ı kullanmayınız.
 5. Eğer böbrek yetmezliğiniz veya kalp ritim bozukluğunuz, kalp hastalığınız varsa ya da tiroid fonksiyon bozukluğu, şeker hastalığı, prostat büyümesi, idrar yapma problemleri, yüksek tansiyon veya göz tansiyonunuz varsa ya da 65 yaşın üzerinde iseniz; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu durumunuz hakkında bilgilendiriniz.
 6. İlacı kullanırken  alkol almaktan kaçınınız. Alkol ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
 7. •12 yaşından küçük çocuklara verilmemelidir.
 8. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Duact Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu yeterli miktarda su ile birlikte alınız. Aç veya tok karnına alabilirsiniz.
 3. 12 yaş ve üzeri çocuklarda, gençlerde ve yetişkinlerde günlük önerilen doz: Günde 3 defa 1 er kapsüldür.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ağız kuruluğu, bulantı, kusma. baş dönmesi, sinirlilik, insomnia (uykusuzluk) dahil olmak üzere uyku bozuklukları yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: AkrivastinPsödoefedrin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: Duact 30 Kapsül

Duact Kapsül kullanma talimatı


Duact Kapsül kullanma talimatı

Bir Yorum Yazın