Duact 30 mg Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Akrivastin, Psödoefedrin hidroklorür ‘dür.  Duact 30 mg Kapsül, vücutta kızarıklık, papül gibi belirtilere sebep olan histamin adlı kimyasalın etkilerini yavaşlatır ve durdurur. Nezle, alerjik nezle ve burun- sinüz iltihabı gibi üst solunum yollarının alerjik hastalıkları, hapşırma, göz sulanması gibi alerjik belirtiler, alerjik kaşıntılar, nedeni belli olmayan kurdeşen, kurdeşenin sebep olduğu kaşıntı ve şişlikler ile burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliği sebebiyle oluşan burun tıkanıklığının giderilmesinde kullanılır.

 Duact 30 mg Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Nezle, alerjik nezle ve burun- sinüz iltihabı gibi üst solunum yollarının alerjik hastalıkları, hapşırma, göz sulanması gibi alerjik belirtiler, alerjik kaşıntılar, nedeni belli olmayan kurdeşen, kurdeşenin sebep olduğu kaşıntı ve şişlikler ile   burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliği sebebiyle oluşan burun tıkanıklığının giderilmesinde kullanılır.
 3. Eğer MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. Bu ilacın kullanımını bıraktıktan sonra ise, MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanacaksanız yine 14 gün beklemelisiniz.
 4. Yüksek tansiyon ve çarpıntı , ağır koroner atardamar hastalığı ve ağır böbrek hastalığı durumlarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız.
 5. Eğer böbrek ve karaciğer yetmezliği, tiroid bozuklukları, şeker hastalığı, prostat büyümesi, idrar yapma problemleri, yüksek tansiyon, göz tansiyonu, kalp atışlarında düzensizlik  gibi rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz.
 6. İlacı kullanırken  alkol almaktan kaçınınız. Alkol ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
 7. 12 yaş altı çocuklara verilmemelidir.
 8. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Duact Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Aç veya tok karnına alabilirsiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Halüsinasyonlar ve normalden az idrar yapma ya da hiç yapamama gibi yan etkilerden birine sahipseniz ilacın alımını durdurup, tıbbi yardım için doktorunuza başvurunuz.
 3. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: AkrivastinPsödoefedrin hidroklorür

İlaç Marka İsmi: Duact 30 mg Kapsül

Duact 30 mg Kapsül kullanma talimatı


Duact-30-mg-Kapsül-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın