Dostinex Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Kabergolin’ dir. Dostinex Tablet, prolaktin hormonu diğer adıyla süt hormonu, çok yüksek olan bayanlarda prolaktin salgılamasını düşürerek normal seviyelere çekilmesine yardımcı olur. Ancak hamilelik şüphesi olan bayanlarda prolaktin dengeleyici ilaçların kullanımının yan etkileri yüksek olacağından  kesinlikle kullanılmamalıdır. Prolaktin hormonu, hipofiz bezinden salgılanan bir hormon olup annelerde hem süt salgısının artmasını sağlar hem de gebeliğin ilk zamanlarında adet (regl) kanamalarının başlamasını engeller. Prolaktin hormonu yumurtlamayı geciktirici veya önleyici etkilere sahiptir. Bu nedenle  prolaktin hormonu yüksek olan kadınların hem hamile kalmaları hemde düzenli adet görebilmeleri için doktor tavsiyesi ve kontrolü ile kullanılır.

Dostinex Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Prolaktin hormonu diğer adıyla süt hormonu, çok yüksek olan bayanlarda prolaktin salgılamasını düşürerek normal seviyelere çekilmesine yardımcı olur.
 3. Eğer kalp hastalığı, solunum bozukluğu, karaciğer hastalığı veya mide ya da oniki parmak bağırsağı ülseri, mide ve bağırsaklarda kanama, Raynaud sendromu  ( Ellerin ve parmakların soğuğa karşı duyarlı hale gelerek beyaz bir görünüm alması ve hissizleşmesi) durumlarından herhangi biri veya birkaçı var ise ilacı kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz. Durumunuza göre doz ayarlamaları ve testler yapılması gerekmektedir.
 4. İlacı, ruhsal bozukluk ilaçları (örn. fenotiazinler, butirofenonlar, tiyoksantenler) ve mide bulantısını gideren ilaçlar (örn. metoklopramit) ile birlikte almayınız. Bu ilaçlar  Kabergolin‘in  etkisini azaltmaktadır.
 5. İlacın kullanımıyla özellikle tedaviye yeni başlandığında, kan basıncında düşüş olabileceğinden, tedavi sırasında hastanın kan basıncı izlenmelidir.
 6. Genellikle en az altı ay boyunca haftada bir ya da iki kez alınır. Doktorunuz tarafından söylenmedikçe; her gün almayınız.
 7. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için düzenli olarak kan tahlilleri yapılması ve prolaktin seviyelerinin ölçülmesi gerekmektedir.
 8. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Tedavi süresince  araç ve makine kullanmak gibi dikkat gerektiren aktivitelerden uzak durunuz.
 9. Eğer bu ilaçla birlikte  psikiyatrik ilaç, tansiyon ilacı ve idrar sökücü ilaçlardan herhangi birini tedavi için  kullanıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz.
 10. Doğum sonrası oluşan ödem ve yüksek tansiyon durumlarından birisi var ise kullanmayınız.
 11. 16 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.

Dostinex Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile birlikte alınız. Kusma ve bulantı hissini azaltması için yemeklerle birlikte veya yemekten sonra alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik, uyku hali, bitkinlik, mide bulantısı, mide ağrısı, mide duvarı iltihabı, hazımsızlık, kalp kapaklarında bozukluk ve  deride döküntü yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Kabergolin
İlaç Marka İsmi:  Dostinex Tablet

Dostinex Tablet İlaç Prospektüsü


Dostinex Tablet İlaç Prospektüsü

Yorum(2)

 1. 24 Nisan 2016
  • 6 Ağustos 2016

Bir Yorum Yazın