DORZOTIM Göz Damlası

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Dorzolamid Hidroklorür ve Timolol maleat‘ tır. DORZOTIM Göz Damlası, gözden akan sıvı miktarını arttırarak, göz içi yüksek basıncı düşüren, göz tansiyonu ile ilgili bir ilaçtır. Gözün iç kısmını besleyen sıvı sürekli olarak gözden boşalır ve yerine yeni sıvı oluşur. Göz merceği ile kornea arasındaki sıvının dışarıya akışının azaldığı veya fazla sıvı oluşumu durumlarında göz içi basıncı yükselir, bu da gözdeki sinirlere zarar verir ve görmemizi zayıflatır.  Eğer, düzenli tedavi yapılmazsa körlüğe varan sonuçlara sebep olabilir.  DORZOTIM,  gözün iç kısmındaki yüksek basıncı azaltmak için yalnızca timolol etkin maddeli göz damlası ya da yalnızca Dorzolamid içeren göz damlasının tedaviye cevap vermediği durumlarda etki mekanizmalarıyla birbirini tamamlayan bu iki etken madde göz içi yüksek basıncını azaltır. DORZOTIM damla, geniş açılı göz tansiyonu (geniş açılı glokom) ve göz içi yüksek basınca sebep olan durumların tedavisinde kullanılır.

 

DORZOTIM Göz Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. DORZOTIM damla, gözden akan sıvı miktarını arttırarak, göz içi yüksek basıncı düşüren, göz tansiyonu ile ilgili bir ilaçtır.
 3. •24 aylıktan küçüklere uygulanmamalıdır.
 4. Eğer ikinci bir göz ilacı ile aynı zamanda kullanılacaksa, damlayı uyguladıktan  on dakika önce veya on dakika sonra diğer ilacı  kullanmalısınız. Göz merhemi veya göz jeli en son sürülmelidir.
 5. Düzenli bir şekilde atlamadan kullanınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar yazdırmalısınız.
 6. Tedavinizi hekiminizle görüşmeden bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın kullanımını aniden durdurmak, gözünüzde kötü sonuçlara sebebiyet verir.
 7. Eğer lens kullanıyorsanız, damlayı uyguladıktan asgari on beş-yirmi dakika sonra lensinizi takmanız tavsiye edilir.
 8. Damlatıcının ucunu eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yere değdirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözde iltihaplanma meydana gelebilir ve bu durum gözünüzde ciddi hasarlara sebep olabilir.
 9. Bu ilacı kullanırken diş de dahil olmak üzere herhangi bir ameliyat özellikle göz ameliyatı olma durumunuz varsa, ameliyat olmadan önce hekime veya anestezi uzmanına bu damlayı kullandığınızı bildirmelisiniz. Ameliyattan önce kısa bir süreliğine bu damlanın uygulamasının durdurulması gerekebilir.
 10. Eğer nefes darlığı, bronşit, amfizem veya KOAH hastalığınız varsa veya ciddi bir kalp hastalığınız ya da konjestif kalp hastalığınız varsa bu damlayı kullanmanız sakıncalıdır.
 11. Eğer geçmişte yaşanmış veya halen var olan kalp  ile ilgili sorunlar veya konjestif kalp yetmezliğiniz, felç (inme), kan pıhtısı ve dolaşım sorunlarınız varsa ya da  karaciğer veya böbreklerinizde fonksiyon bozukluğu, diyabetiniz veya tiroid düzensizliği, çizgili kas zayıflığı gibi rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza anlatınız.
 12. İlacı damlattığınızda  görme bulanıklığı yaptığından, görmeniz düzeldikten sonra araba veya alet kullanabilirsiniz.
 13. Gebelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu damlayı kullanmayınız. Eğer damlayı kullanırken hamile kalırsanız derhal hekime durumunuzu bildirmelisiniz.

 

DORZOTIM Göz Damlası’nın kullanım Şekli:

 1. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedaviniz süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Yanlış veya size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.
 2. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldırınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Damlayı damlatınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Bir dakika kadar böyle beklemelisiniz. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır. Eğer aynı göze birden fazla damla damlatacaksanız, bu işlemi beş dakika ara ile tekrarlayınız. Damlayı iki gözünüz içinde uygulayacaksanız aynı işlemi diğer gözünüze de aynı şekilde uygulayınız.
 3. İlacınızı her gün aynı saatlerde uygulamaya özen gösteriniz

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Yavaş ya da düzensiz kalp atışları, nefes darlığı, solunum yetmezliği hissi, depresif ruh hali, halüsinasyonlar, hırıltılı solunum, göğüs sıkışması, ışığa hassasiyet, göz içinde veya çevresinde şişme, kızarıklık, kaşıntı, yanma durumlarında ilacın kullanımını durdurup tıbbi yardım için derhal hekiminize başvurmalısınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Dorzolamid Hidroklorür, Timolol maleat
İlaç Marka İsmi: DORZOTIM Göz Damlası

DORZOTIM Göz Damlası kullanma talimatı


DORZOTIM Göz Damlası kullanma talimatı

Bir Yorum Yazın