DORSİLON 200 mg/450 mg Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Mefenoksalon (200 mg)Parasetamol (450mg) ‘dur. DORSİLON Tablet, kas gevşetici ve ağrı kesici bir ilaçtır. DORSİLON, siyatik sinir ağrısı, bel ağrısı, bel, sırt ve boyun kaslarında spazmla birlikte artan ağrılar, başın yana bükülmesi ya da eğilmesi esnasında şiddetli kas ağrılarına sebep olan boyun eğriliği, kas spazmlarıyla birlikte görülen romatizmal veya romatizma dışı ağrılar, kas dokusu iltihaplanmaları, kırık ve çıkık ağrıları, lif gerilme ve kopmalardan oluşan ağrılar,  her türlü ağrılı kas spazmları, strese bağlı ruhsal gerginlik ile beraber görülen ağrı ve kas tutulması, aşırı beden faaliyetlerinden sonra oluşan kas ağrıları ve diş çekimi sonrası ağrılarında  kullanılmaktadır.

 

DORSİLON Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2.  DORSİLON, kas gevşetici ve ağrı kesicidir.
  3. Ciddi karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa, yüksek tansiyon ilacı kullanıyorsanız, kalp atışlarınızda düzensizlik, depresyon veya anksiyete ilaçları (klozapin, lityum gibi) ya da sakinleştirici ilaç kullanıyorsanız, hava yollarındaki tıkanıklığı giderici ilaç (efedrin, teofilin) ya da alkol bağımlılığı tedavisi için dilsulfiram kullanıyorsanız; doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.
  4. Eğer akciğer hastalığınız veya kalp hastalığınız varsa ya da glukoz 6 fosfat dehidrogenaz enzimi eksikliği, kemik iliğinin fonksiyon bozukluğu, karaciğer veya böbrek hastalığı, karaciğer enzimlerinde yükselme (Gilbert sendromu), astımınız varsa  ya da alkol kullanıyorsanız, sara (epilepsi) hastalığınız varsa; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
  5. 3-5 gün içinde ağrı veya ateşin azalmaması ya da yeni semptomların ortaya çıkması halinde ilacın kullanımını durdurup, doktorunuza başvurunuz.
  6. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
  7. 6 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
  8. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

DORSİLON 200 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte yemeklerden sonra alınız.
  3. 6-15 yaş arası çocuklarda günlük önerilen doz:  6-8 saatte bir yarım tablet;
  4. 12 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde günlük önerilen doz: Günde 6-8 saatte bir 1-2 tablettir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi, kabızlık, bulantı, baş dönmesi, uyku hali ve yüzde ödem yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Mefenoksalon, Parasetamol
İlaç Marka İsmi: DORSİLON 200 mg/450 mg Tablet

 

Bir Yorum Yazın