Dolorex Draje

Endikasyon Bilgisi

İlacın etkin maddesi Diklofenak potasyum‘dur. Dolorex Draje, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep hormonları azaltan, iltihap giderici ve ağrı kesici bir ilaçtır. Dolorex, osteoartrit (kireçlenme), romatoid artrit ve ankilozan spondilite bağlı ağrılar, bel ağrısı, sırt ağrısı, boyun ağrısı gibi akut kas-iskelet sistemi ağrıları, diş tedavisi ve diş eti iltihabına bağlı ağrılar, baş ağrısı, kas ağrısı, soğuk algınlığına bağlı ağrılar, eklem ve kaslardaki incinme/burkulma/zorlanmaya bağlı ağrılar, ameliyat sonrası ağrılar ve bayanlarda adet dönemi (dismenore) ağrılarının giderilmesi için kullanılmaktadır. Ayrıca ateş düşürücü etkisi de vardır. Kullanımı 14 yaş üstü ergenler ve yetişkinler içindir.

Osteoartrit (Kireçlenme): Eklemlerde kıkırdak dokunun yapısında bozulma, kıkırdakta incelme, aşınma ve tahribatın ortaya çıktığı bir eklem hastalığıdır.
Romatoid artrit: Halk arasında iltihaplı romatizma olarak bilinen esas olarak eklemlerde ağrı, şişlik, tutukluk ve fonksiyon kaybına yol açan, ancak vücuttaki diğer organları da etkileyebilen, yangılı, kronik  bir iltihaplı eklem hastalığıdır.
Ankilozan spondilit :Omurlarla kaburgalar arasındaki  eklemler ile omurga, kuyruk sokumu kemiği ve leğen kemiğini birleştiren eklemlerin sertleşmesi, hareket yeteneğinin azalması ya da kaybolmasıyla karakterize ağrılı ilerleyici, iltihaplı romatizmal bir hastalıktır.

Dolorex Draje Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Dolorex, iltihap giderici ve ağrı kesici bir ilaçtır.
 3. Dolorex‘ i ağrılı adet dönemi için kullanıyorsanız, adet görme belirtileri (ağrı, vücutta şişme gibi) başladığı andan itibaren tedaviye en düşük doz olan 50 mg lık tek doz ile başlayınız. Birkaç gün boyunca iki ya da üç kez 50 mg lık doz ile devam edin. Günde 200 mg dan fazla kullanmayınız.
 4. Dolorex, uzun süreli kullanılmamalıdır. Yan etkilerine maruz kalmamak için ağrının kontrol altında tutulabildiği en düşük doz kullanılmalıdır. Bu ilaç kısa süreli kullanım içindir.
 5. Kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. Kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 6. Tedaviniz sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşın problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurmalısınız.
 7. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası ağrılarda kullanmayınız.
 8. Kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir. Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 9. Eğer daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi ve felç , kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması  ile kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, astım, burunda  polip varlığı, karaciğer  rahatsızlığı veya böbrek rahatsızlığı  varsa; kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz.
 10. Eğer ağır karaciğer veya böbrek yetmezliği, geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak ülseri, mide ve bağırsaklarda kanama ya da  iltihap veya ağrı kesici ilaçlara (örneğin ibuprofen,  diklofenak, Asetilsalisilik asit/Aspirin gibi) alerji durumlarından herhangi birine sahipseniz; Dolorex‘ i kullanmayınız.
 11. Yaşlı hastalarda mide ve bağırsaklarda kanama riski daha yüksek olduğundan, dikkatli kullanılmalıdır.
 12. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 13. •14 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 14. Baş dönmesi, göz kararması, sersemlik gibi yan etkilerinden dolayı, araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 15. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır. Anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Dolorex Draje’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yemeklerden önce veya aç karnına almanız önerilir.
 3. 14 yaş ve üzeri ergenlere ve yetişkinlere günlük önerilen doz;  günde 2 defa 1 er drajedir.
 4. Ağır vakalarda günde 4 drajeden fazla kullanılmamalıdır.
 5. Ağrılı adet dönemi için kullanıyorsanız, adet görme belirtileri (ağrı, vücutta şişme gibi) başladığı andan itibaren tedaviye en düşük doz olan 50 mg lık tek doz ile başlayınız. Ağrının şiddetine göre birkaç gün boyunca iki ya da üç kez 50 mg lık doz ile devam ediniz. Günde 200 mg dan fazla kullanmayınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, göz kararması, bulantı, kusma, ishal, hazımsızlık, karın ağrısı, gaz, iştahsızlık, deri döküntüsü yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Diklofenak potasyum
İlaç Marka İsmi:  Dolorex Draje

Dolorex Draje kullanma talimatı


Dolorex-Draje-İlaç-Prospektüsü

Yorum(21)

 1. 3 Eylül 2015
 2. 11 Nisan 2016
  • 11 Nisan 2016
  • 8 Mayıs 2017
  • 28 Aralık 2017
 3. 18 Nisan 2016
 4. 23 Ağustos 2016
 5. 26 Ağustos 2016
 6. 13 Eylül 2016
 7. 26 Ocak 2017
 8. 8 Nisan 2017
 9. 31 Mayıs 2017
 10. 11 Ekim 2017
 11. 15 Kasım 2017
  • 28 Aralık 2017
 12. 8 Mart 2018
 13. 12 Nisan 2018
 14. 10 Haziran 2018
 15. 26 Haziran 2018
 16. 28 Haziran 2018
  • 14 Temmuz 2018

Bir Yorum Yazın