Dolorex Draje

Endikasyon Bilgisi

İlacın etkin maddesi Diklofenak potasyum‘dur. Dolorex 50 mg Draje, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep hormonları azaltan, iltihap giderici ve ağrı kesici bir ilaçtır. Dolorex, osteoartrit (kireçlenme), romatoid artrit ve ankilozan spondilite bağlı ağrılar, bel ağrısı, sırt ağrısı, boyun ağrısı gibi akut kas-iskelet sistemi ağrıları, diş tedavisi ve diş eti iltihabına bağlı ağrılar, baş ağrısı, kas ağrısı, soğuk algınlığına bağlı ağrılar, eklem ve kaslardaki incinme/burkulma/zorlanmaya bağlı ağrılar, ameliyat sonrası ağrılar ve bayanlarda adet dönemi (dismenore) sancılarının giderilmesi için kullanılmaktadır. Ayrıca ateş düşürücü etkisi de vardır. Kullanımı 14 yaş üstü ergenler ve yetişkinler içindir.

Osteoartrit (Kireçlenme): Eklemlerde kıkırdak dokunun yapısında bozulma, kıkırdakta incelme, aşınma ve tahribatın ortaya çıktığı bir eklem hastalığıdır.
Romatoid artrit: Halk arasında iltihaplı romatizma olarak bilinen esas olarak eklemlerde ağrı, şişlik, tutukluk ve fonksiyon kaybına yol açan, ancak vücuttaki diğer organları da etkileyebilen, yangılı, kronik  bir iltihaplı eklem hastalığıdır.
Ankilozan spondilit :Omurlarla kaburgalar arasındaki  eklemler ile omurga, kuyruk sokumu kemiği ve leğen kemiğini birleştiren eklemlerin sertleşmesi, hareket yeteneğinin azalması ya da kaybolmasıyla karakterize ağrılı ilerleyici, iltihaplı romatizmal bir hastalıktır.

Dolorex Draje Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Dolorex, iltihap giderici ve ağrı kesici bir ilaçtır. Omurlarla kaburgalar arasındaki  eklemlerin sertleşmesi, hareket yeteneğinin azalması ya da kaybolmasıyla karakterize çoğu erkeklerde  görülen romatizmal hastalıklar ve eklem iltihabının sebep olduğu ağrı ya da iltihabi durumlar ile ilgilidir.
 3. Dolorex‘ i ağrılı adet dönemi için kullanıyorsanız, adet görme belirtileri (ağrı, vücutta şişme gibi) başladığı andan itibaren tedaviye en düşük doz olan 50 mg lık tek doz ile başlayınız. Birkaç gün boyunca iki ya da üç kez 50 mg lık doz ile devam edin. Günde 200 mg dan fazla kullanmayınız.
 4. Dolorex, uzun süreli kullanılmamalıdır. Yan etkilerine maruz kalmamak için ağrının kontrol altında tutulabildiği en düşük doz kullanılmalıdır. Bu ilaç kısa süreli kullanım içindir.
 5. Kalp- damar hastalığı olan hastalarda kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. İlacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 6. Tedaviniz sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşın problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurmalısınız.
 7. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası ağrılarda kullanmayınız.
 8. Kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir. Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 9. Eğer daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi ve felç , kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması  ile kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, astım, burunda  polip varlığı, karaciğer  rahatsızlığı veya böbrek rahatsızlığı  varsa; kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz.
 10. Eğer ağır karaciğer veya böbrek yetmezliği, geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak ülseri, mide ve bağırsaklarda kanama ya da  iltihap veya ağrı kesici ilaçlara (örneğin ibuprofen,  diklofenak, Asetilsalisilik asit/Aspirin gibi) alerji durumlarından herhangi birine sahipseniz; Dolorex‘ i kullanmayınız.
 11. Yaşlı hastalarda mide ve bağırsaklarda kanama riski daha yüksek olduğundan, dikkatli kullanılmalıdır.
 12. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 13. •14 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 14. Baş dönmesi, göz kararması, sersemlik gibi yan etkilerinden dolayı, araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 15. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır. Anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Dolorex Draje’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yemeklerden önce veya aç karnına almanız önerilir.
 3. 14 yaş ve üzeri ergenlere ve yetişkinlere günlük önerilen doz;  günde 2 defa 1 er drajedir.
 4. Ağır vakalarda günde 4 drajeden fazla kullanılmamalıdır.
 5. Ağrılı adet dönemi için kullanıyorsanız, adet görme belirtileri (ağrı, vücutta şişme gibi) başladığı andan itibaren tedaviye en düşük doz olan 50 mg lık tek doz ile başlayınız. Ağrının şiddetine göre birkaç gün boyunca iki ya da üç kez 50 mg lık doz ile devam ediniz. Günde 200 mg dan fazla kullanmayınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, göz kararması, bulantı, kusma, ishal, hazımsızlık, karın ağrısı, gaz, iştahsızlık, deri döküntüsü yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Diklofenak potasyum
İlaç Marka İsmi:  Dolorex Draje 50 mg

Dolorex 50 mg Draje (ilaç prospektüsü, nedir ne için kullanılır, nasıl kullanılır, kullanmadan önce dikkat edilmesi hususlar, yan etkileri)

DOLOREX draje 50 mg
Ağızdan alınır.
• Etkin madde: Her draje 50 mg diklofenak potasyum içerir.
• Yardımcı maddeler: Diklofenak potasyum, tribazik kalsiyum fosfat, mısır nişastası, PVK K30 PH, sodyum nişasta glikolat, aerosil 200, magnezyum stearat, şeker, talk, PE glikol 8000, avicel PH 101, kırmızı demir oksit (E 172), titanyum dioksit (E 171).
Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
• Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
• Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
• Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
• Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu
ilacı kullandığınızı söyleyiniz.
• Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.
Bu kullanma talimatında:
1. DOLOREX nedir ve ne için kullanılır?
2. DOLOREX kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
3. DOLOREX nasıl kullanılır?
4. Olası yan etkiler nelerdir?
5. DOLOREX’in saklanması
Başlıkları yer almaktadır.
1. DOLOREX nedir ve ne için kullanılır?
DOLOREX, yuvarlak, kırmızı renkli, düzgün drajelerdir. Her bir draje 50 mg diklofenak potasyum içerir.
DOLOREX, 10 veya 20 adet draje içeren blister ambalajda takdim edilmektedir.
DOLOREX, ağrı ve iltihabın tedavisinde kullanılan “nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlar
(NSAİİ’ler)” adı verilen bir ilaç sınıfına aittir.
DOLOREX, aşağıdaki durumların kısa süreli tedavisinde kullanılabilir:
• Burkulmalar, gerilmeler ya da diğer zedelenmeler,
• Ameliyattan sonraki ağrı ve şişlik,
• Ağrılı adet döngülerini de içeren ağrılı iltihabi kadın hastalıkları ile ilgili durumlar,
• Sırt ağrısı, donuk omuz, tenisçi dirseği ve yumuşak doku romatizmasının diğer biçimleri,
• Kulak, burun veya boğaz enfeksiyonları,
• Migren atakları.
DOLOREX, doktorunuzun belirlediği başka durumların tedavisinde de kullanılabilir.
DOLOREX, şişlik ve ağrı gibi enflamasyon semptomlarını ortadan kaldırır ve ayrıca ateşi düşürür. İltihap ya da ateşin nedenleri üzerinde etkili değildir.
DOLOREX’ın etki mekanizması ya da size neden bu ilacın reçete edildiği ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorunuz.
2. DOLOREX’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
DOLOREX’i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
Eğer:
• Diklofenak’a ya da DOLOREX’in içerdiği yardımcı maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz (aşırı duyarlılık) varsa,
• İltihap ya da ağrı tedavisinde kullanılan ilaçları (örneğin asetilsalisilik asit/aspirin, diklofenak ya da ibuprofen) aldıktan sonra bir alerjik reaksiyon geçirdiyseniz. Bu reaksiyonlar arasında astım, burun akıntısı, deri döküntüsü, yüzde şişlik yer alabilir. Bu
hastalarda “steroidal olmayan iltihap giderici ilaçlar” (NSAİİ’ler)a şiddetli, nadiren ölümcül olabilen reaksiyonlar oluştuğu bildirilmiştir. Alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza danışınız.
• Koroner arter cerrahisi (Koroner arter by-pass greft) geçirdiyseniz, ameliyat öncesi, sırası ve sonrası ağrıların tedavisinde,
• Mide ya da barsakta ülseriniz varsa,
• Dışkıda kan ya da siyah dışkılama gibi semptomların görülebileceği mide-barsak sistemi kanamanız varsa,
• Ağır böbrek ya da karaciğer hastalığınız varsa,
• Ağır kalp yetmezliğiniz varsa,
• Gebeliğin son üç ayında iseniz.
DOLOREX’ i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Eğer:
• DOLOREX’i asetilsalisilik asit (aspirin), kortikosteroidler, “kan sulandırıcılar” ya da
SSRI’lar ile birlikte aynı anda aldıysanız (bkz. “Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı”),
• Astım ya da saman nezleniz (mevsimsel alerjik rinit) varsa,
• Daha önce mide ülseri, mide kanaması ya da siyah dışkı gibi bir mide-barsak sistemi sorununuz varsa ya da geçmişte iltihap giderici bir ilaç aldıktan sonra midede rahatsızlık ya da mide yanması geçirdiyseniz,
• Kalın barsakta (colitis ulcerosa) ya da ince barsakta (Crohn hastalığı) iltihaplı bir hastalığınız varsa,
• Geçirilmiş yada mevcut kalp sorununuz ya da yüksek kan basıncınız varsa,
• Karaciğer ya da böbrek sorununuz varsa,
• Vücudunuzda su kaybı olduysa (ör. bulantı, ishal, büyük bir ameliyattan önce veya sonra),
• Ayaklarınız şişiyorsa,
• Kanama bozukluğunuz ya da seyrek görülen bir karaciğer hastalığı olan porfiri (karın ağrısı ve kas kramplarına neden olan bir çeşit kalıtsal hastalık) dahil diğer kan hastalıklarınız varsa dikkatli kullanınız.
“Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.”
• DOLOREX, geçirilmekte olan bir enfeksiyonun semptomlarını (ör. başağrısı, yüksek ateş) azaltabilir ve bu nedenle enfeksiyonun tespit edilmesini ve yeterli derecede tedavi edilmesini güçleştirebilir. Kötü hissediyorsanız ve bir doktora görünmek istiyorsanız,
DOLOREX aldığınızı belirtmeyi unutmayınız.
• Diğer iltihap giderici ilaçlar gibi DOLOREX de çok seyrek olarak ciddi alerjik cilt reaksiyonlarına (ör. döküntü) neden olabilir. Bu nedenle, böyle bir reaksiyon gördüğünüzde derhal doktorunuza bilgi veriniz.
DOLOREX’in yiyecek ve içecek ile kullanılması
DOLOREX, bir bardak su ya da başka bir içecekle bütün halinde yutulmalıdır. DOLOREX’in, yemeklerden önce ya da boş mideyle alınması önerilmektedir.
Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Hamileyseniz ya da hamile olduğunuzu düşünüyorsanız bunu doktorunuza söyleyiniz. Kesin gerekli olmadığı sürece hamilelik süresince DOLOREX almamalısınız. Diğer iltihap giderici ilaçlarda olduğu gibi, doğmamış çocuğunuza zarar verebileceği ve doğumda sorunlara yol
açabileceğinden DOLOREX de gebeliğin son 3 ayında alınmamalıdır. Tedaviniz .sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. DOLOREX kullanıyorsanız bebeğinizi emzirmeyiniz.
Araç ve makine kullanımı
Nadiren DOLOREX kullanan hastalar görme bozuklukları, baş dönmesi veya uyku hali gibi yan etkiler görebilirler. Böyle etkiler görürseniz araba kullanmamalı ve dikkat gerektiren diğer işleri yapmamalısınız. Böyle etkiler görürseniz en kısa zamanda doktorunuza söyleyiniz.
DOLOREX’in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
Bu tıbbi ürün her dozunda 17.0 mg sodyum nişasta glikolat ihtiva eder. Bu durum, kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için gözönünde bulundurulmalıdır.
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
Aşağıdaki ilaçlardan birini alıyorsanız, dozu değiştirmeniz ve/veya başka önlemler almanız gerekebilir:
• Lityum ya da seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI) (depresyonun bazı tiplerinin tedavisinde kullanılan ilaçlar),
• Digoksin (kalp sorunları için kullanılan bir ilaç),
• Diüretikler (idrar miktarını arttırmada kullanılan ilaçlar),
• ADE inhibitörleri ya da beta blokerler (yüksek kan basıncı ve kalp yetmezliğini tedavi etmede kullanılan ilaç sınıfları),
• Asetilsalisilik asit (aspirin) veya ibuprofen gibi diğer iltihap giderici ilaçlar,
• Kortikosteroidler (vücuttaki iltihap bölgelerinin tedavisinde kullanılan ilaçlar),
• “Kan sulandırıcılar” (kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar),
• İnsülin dışında diyabet tedavisinde kullanılan ilaçlar,
• Metotreksat (kanser ya da iltihaplı romatizmanın bazı türlerinin tedavisinde kullanılan ilaç),
• Siklosporin (başlıca, organ nakli uygulanan hastalarda kullanılan bir ilaç),
• Enfeksiyona karşı kullanılan bazı ilaçlar (kinolon antibakteriyeller).
Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
3. DOLOREX nasıl kullanılır?
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:
• Tedavi başlangıcında günlük doz genelde 100 ila 150 mg’dır. Toplam günlük doz 2 veya 3 ayrı doz halinde alınmalıdır. Günde 150 mg’ın üzerine çıkmayınız.
• Ağrılı adet döngülerinde, ilk belirtileri hissettiğiniz anda tedaviye 50 ya da 100 mg’ lık tek dozla başlayınız. Gerekirse birkaç gün boyunca, günde iki ya da üç kez 50 mg ile devam
edin. 2-3 adet döngüsü boyunca günde 150 mg ağrıyı yeterli ölçüde dindirmezse, sonraki adet dönemlerinizde günde 200 mg’ a kadar çıkmanız gerekebilir. Günde 200 mg’ ın üzerine çıkmayınız.
• Migrende, ilk kriz belirtileri ortaya çıktığı anda tedaviye 50 mg tek doz ile başlayınız. İlk dozdan 2 saat sonra yeterli ağrı kontrolünün elde edilemediği durumularda 50 mg daha alınabilir. Gerekirse 4 ila 6 saatlik aralıklarla 50 mg dozlara devam edilebilir. Günde 200
mg’ ın üzerine çıkmayınız.
• Doktorunuz size tam olarak kaç tane DOLOREX draje almanız gerektiğini söyleyecektir. Tedaviye verdiğiniz yanıta göre doktorunuz daha yüksek ya da daha düşük bir doz önerebilir.
• Doktorunuzun talimatlarına dikkatle uyunuz. Önerilen dozu ve tedavi süresini aşmayınız.
• Ağrınızın kontrol altında tutulabildiği en düşük dozu almanız ve DOLOREX drajeyi gereğinden daha uzun süre almamanız önem taşır.
• DOLOREX drajeyi birkaç haftadan daha uzun süre kullanırsanız, gözden kaçan yan etkilerin görülmediğinden emin olunması açısından düzenli kontroller için doktorunuzu görmelisiniz.
Uygulama yolu ve metodu:
• DOLOREX, sadece ağızdan kullanım içindir.
• DOLOREX, tercihen yemeklerden önce ya da mide boşken bir bardak su ya da başka bir içecekle bütün halinde yutulmalıdır. Bölünmemelidir ve çiğnenmemelidir.
Değişik yaş grupları:
Çocuklarda kullanımı:
• 14 yaş ve üzerindeki ergenlerde günde 75 ila 100 mg genelde yeterlidir.
• Toplam günlük doz 2 veya 3 ayrı doz halinde alınmalıdır. Günde 150 mg’ın üzerine çıkmayınız.
• Migrende; DOLOREX, çocuk ve ergenler (18 yaş altındaki) tarafından kullanılmamalıdır.
DOLOREX, 14 yaşın altındaki çocuk ve ergenlere verilmemelidir. 14 yaş altındaki çocuklarda, doktor önerisi doğrultusunda ağızdan damla ya da fitil gibi diğer diklofenak formları kullanılabilir.
Bir yaşından küçük çocuklara DOLOREX verilmemelidir.
Yaşlılarda kullanımı:
Yaşlı hastalar DOLOREX drajenin etkilerine diğer erişkinlerden daha duyarlı olabilirler. Bu nedenle özellikle yaşlılar doktorun talimatlarını dikkatle dinlemelidirler ve semptomları dindiren mümkün olan en az sayıda tablet almalıdırlar. Yaşlı hastalarda istenmeyen etkilerin derhal doktora bildirilmesi özellikle önemlidir.
Özel kullanım durumları:
Böbrek yetmezliği:
Böbrek yetmezliği durumunda hasta yakın gözetim altında tutulmalıdır.
Karaciğer yetmezliği:
Karaciğer fonksiyon bozukluğu olan hastalara DOLOREX verilirken, mevcut hastalığın alevlenme olasılığı nedeniyle yakın tıbbi gözetime ihtiyaç vardır. Doktorunuz ayrı bir tavsiyede bulunmadıkça, bu talimatları takip ediniz.
Eğer DOLOREX’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz. Kullanmanız gerekenden daha fazla DOLOREX kullandıysanız:
DOLOREX’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
DOLOREX’i kullanmayı unutursanız
İlacınızı almayı unutursanız, unuttuğunuzu fark eder etmez bu dozu alınız ve sonraki dozu her zamanki saatte alınız. Eğer, ilacınızı almayı unuttuğunuzu fark ettiğinizde, sonraki dozun saati yaklaşmış ise, unuttuğunuz dozu atlayınız. Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.
DOLOREX ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler Bulunmamaktadır.
4. Olası yan etkiler nelerdir?
Tüm ilaçlar gibi DOLOREX’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
Aşağıdakilerden biri olursa, DOLOREX’i kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
• Alışılmadık kanama ya da morarma
• Yüksek ateş ya da inatçı boğaz ağrısı
• Yutma güçlüğü, hipotansiyon (kan basıncı düşüklüğü) ve bayılmaya neden olabilendöküntü ve kaşıntı ile sıkça ilişkili olan yüzde, dudaklarda, ağızda, dilde ya da boğazda şişmenin görüldüğü alerjik reaksiyonlar. Hırıltı ve göğüste sıkışma hissi (astım belirtileri)
• Göğüs ağrısı (kalp krizi belirtileri)
• Ani ve şiddetli baş ağrısı, bulantı, baş dönmesi, hissizlik, konuşamama ya da konuşma güçlüğü, felç (beyin ile ilgili kriz belirtileri)
• Boyun sertliği (viral menenjit belirtisi)
• Çizgili kasların şiddetli kasılması (konvülsiyonlar)
• Ciltte kızarıklık ya da morarma (muhtemel kan damarı iltihabı belirtisi). Kabarcıklı deri döküntüsü, dudaklarda, gözlerde ve ağızda kabarcıklar. Pullanma ya da soyulma şeklinde cilt iltihabı
• Şiddetli karın ağrısı, kanlı ya da siyah dışkı, kanlı kusma
• Cilt ya da gözlerde sararma (hepatit/karaciğer yetmezliği belirtisi)
• Kanlı idrar, idrarda fazla protein, idrar çıkışında ciddi azalma (böbrek bozuklukları belirtileri).
Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.
Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.
Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
• Uyku hali
• Mide ağrısı
• Kollarda, ellerde, bacaklarda ve ayaklarda şişme (ödem)
• Oryantasyon bozukluğu
• Psikotik bozukluk
• Ellerde ya da ayaklarda karıncalanma ya da uyuşukluk
• Karaciğer fonksiyonlarında değişme (ör. transaminaz düzeyleri)
• Hafıza bozukluğu
• Kaygı, endişe (anksiyete)
• Titreme
• Görme ya da işitme bozuklukları
• Ağızda yaralar
• Özofagus (besinleri boğazdan mideye taşıyan boru) ülseri
• Çarpıntı
• Ciltte kızarıklık, şişme ve su toplama (güneşe duyarlılığın artması nedeniyle).
Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.
Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz.
• Baş ağrısı
• Baş dönmesi
• Bulantı
• Kusma
• İshal
• Kabızlık
• Hazımsızlık
• Karın ağrısı
• Şişkinlik
• İştah kaybı
• Ciltte döküntü
• Depresyon
• Uyuma güçlüğü
• Kâbus görme
• Alınganlık
• Tat alma duyusunda bozulma
• Saç dökülmesi
Bu yan etkiler DOLOREX’in hafif yan etkileridir.
Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.
5. DOLOREX’in saklanması
DOLOREX’ i çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. 25°C’nin altında oda sıcaklığında kuru bir yerde saklayınız.
Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız. Blister veya ambalajın üzerinde belirtilen son kullanma tarihinden sonra DOLOREX’i
kullanmayınız. Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz DOLOREX’i kullanmayınız.

Yorum(22)

 1. 3 Eylül 2015
 2. 11 Nisan 2016
  • 11 Nisan 2016
  • 8 Mayıs 2017
  • 28 Aralık 2017
 3. 18 Nisan 2016
 4. 23 Ağustos 2016
 5. 26 Ağustos 2016
 6. 13 Eylül 2016
 7. 26 Ocak 2017
 8. 8 Nisan 2017
 9. 31 Mayıs 2017
 10. 11 Ekim 2017
 11. 15 Kasım 2017
  • 28 Aralık 2017
 12. 8 Mart 2018
 13. 12 Nisan 2018
 14. 10 Haziran 2018
 15. 26 Haziran 2018
 16. 28 Haziran 2018
  • 14 Temmuz 2018
 17. 28 Eylül 2018

Bir Yorum Yazın