DOLINE Sprey

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi  Etofenamat’ tır. DOLINE Sprey, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan biyolojik faktörleri azaltan bir ilaçtır. DOLINE, eklem çevresindeki yumuşak dokunun iltihabi hastalıklarında(tendinit, bursit) , diz eklemi iltihabında, omurga veya eklemlerde, aşırı zorlanmaya ve erozyona bağlı olarak gelişen hastalıklarda(spondiloz, eklemlerde kireçlenme) görülen ve ağrılar ile kaza ve yaralanmalarda (Spor yaralanmaları gibi) görülen el ve ayaklardaki akut ezilme, burkulma ve zorlanmalara bağlı ağrılarda  kullanılmaktadır. Kullanımı 18 yaş üstü yetişkinler içindir.

DOLINE Sprey Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. DOLINE, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan biyolojik faktörleri azaltan bir ilaçtır.
 3. İlacın ağzınıza, burnunuza ve gözünüze temasından kaçınınız. Yanlışlıkla temas etmişse bol su le yıkayınız.
 4. DOLINE‘yi enfeksiyonlu, egzamalı, açık yaralı, kabartı ve isilik oluşmuş cilt bölgesi ve  yanık cilt bölgelerinde kullanmayınız. Bu tür durumların tamamen iyileşmesini bekleyiniz. İyileştikten sonra ilacı uygulayınız.
 5. DOLINE‘yi uyguladıktan sonra birkaç dakika kuruması için bekleyiniz. Sprey kuruduktan sonra giyininiz.
 6. İlacınızı uyguladıktan  en az bir saat banyo veya duş yapmayınız.
 7. Tedavi edilen cilt bölgesini bandaj ile sarmayınız veya sıcak su torbası ya da sıcak havlu gibi  sıcağa maruz kalacak şekilde uygulamalar yapmayınız.
 8. DOLINE‘yi 18 yaşından küçüklerde kullanmayınız.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Hamileliğin 6. ayından sonra kullanılmamalıdır.

DOLINE Sprey’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. DOLINE Sprey‘i tedavi edilecek bölgeye bir veya iki kez püskürtünüz ve  hafif  hareketlerle masaj yaparak yediriniz. Kurumasını bekleyiniz. Doktorunuz önermedikçe üzerini bandajla kapatmayınız. Sprey kuruduktan sonra giyininiz.
 3. Günde 4 defa uygulanabilir.
 4. Ezilme, burkulma ve zorlanmalara bağlı ağrılarda önerilen tedavi süresi 1 haftadır.
 5. Romatizmal hastalıklarda ise  tedavi süresi 3-4 haftadır. Şikayetlerinizde azalma olmazsa doktorunuz bu süreyi uzatabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. DOLINE‘nin kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Etofenamat
İlaç Marka İsmi: DOLINE Sprey

1 Yorum

 1. 3 Şubat 2017

Bir Yorum Yazın