Dilatrend Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Karvedilol‘ dür. Dilatrend Tablet, kalp ve dolaşım (toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışı) sistemi ile ilgili bir ilaçtır. Yüksek tansiyon tedavisi ile koroner kalp hastalığı – kalbi besleyen damarların tıkanması sonucu oluşan ve  nöbetler şeklinde seyreden göğüste şiddetli ağrı veya baskı hissi ile birlikte nefes almada güçlük (anjina) tedavisinde  ve kronik kalp yetmezliği tedavisinde kullanılmaktadır.

 

 

Dilatrend 6,25 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Dilatrend, kalp ve dolaşım sistemi ile ilgili bir ilaçtır.
 3. Tedaviye başlamadan önce doktorunuza, kullandığınız diğer kalp ve tansiyon ilaçlarınızı söyleyiniz.
 4. Eğer karaciğer yetmezliği, düşük nabız, düşük tansiyon, astım, tıkayıcı solunum yolu hastalığı, kalp hastalığı durumlarından herhangi biri ya da bir kaçı varsa bu ilacı kullanmayınız.
 5. Konjestif kalp yetmezliği, yavaş kalp ritmi, kontrol altına alınmamış kalp yetmezliği, kalp hastalıkları, kalp hastalığına bağlı ya da kalpten kaynaklanan şok durumu, kan dolaşımı problemleri, ellerin ve parmakların soğuğa bağlı olarak hissizleşmesi, genelde iyi huylu olan böbrek üstü tümörü, tiroid bozukluğu, düşük tansiyon, bronşit, amfizem (doku ve organlar arasında hava kalması), solunum bozuklukları, depresyon, karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı ve şeker hastalığı durumlarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz,
 6. Herhangi bir  ameliyat geçirme durumunuz var ise ameliyat öncesi bu ilacı ne kadar süredir kullandığınızı doktorunuza bildiriniz.
 7. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz.
 8. Dilatrend kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 9. Düzenli bir şekilde atlamadan kullanınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 10. Tedaviniz sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol  tansiyonunuzu (kan basıncını) daha da düşürebilir ve  ilacın olası yan etkilerini artırır.
 11. •18 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 12. Hamilelik döneminde çok gerekli olmadıkça kullanımı önerilmemektedir. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmelisiniz. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer bebek emziriyor sanız doktorunuzu bilgilendiriniz.

 

Dilatrend 6,25 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

 

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Astım, nefes darlığı, bayılacakmış gibi hissetme, bayılma, kalp atışlarında yavaşlama, kalp yetmezliği, şişlik ve ani kilo alma durumlarından herhangi birine sahip iseniz tıbbı yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.
 3. Hafif baş ağrısı ( tedavinin başında görülebilir), baş dönmesi, sersemlik hissi, göğüs ağrısı, nefes almada zorluk, yorgunluk, kol ve bacaklarda şişme çok yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Karvedilol
İlaç Marka İsmi:  Dilatrend 6,25 mg Tablet

Dilatrend 6,25 mg Tablet kullanma talimatı


Dilatrend 6,25 mg Tablet kullanma talimatı

Bir Yorum Yazın