Dideral 40 mg Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Propranolol hidroklorür‘ dür. DIDERAL 40 mg Tablet, vücutta doğal olarak bulunan, kalbi ve kan damarlarını etkileyen bazı kimyasal maddelerin (örneğin, adrenalin) etkilerini yavaşlatır/durdurur. Böylece kalp atımı yavaşlar, kan basıncı düşer ve kalbin zorlanması azalır.  DIDERAL, esansiyel hipertansiyon (herhangi bir sağlık sorununa bağlı olmayan yüksek tansiyon) ve böbrek bozukluğuna bağlı yüksek tansiyon tedavisinde;  genelde iyi huylu olan böbrek üstü tümörünün sebep olduğu adrenalin/noadrenalin gibi maddelerin aşırı salgılandığı bir hastalık olan  Feokromositoma’ nın tedavisinde (bir alfa-blokerle birlikte), tiroid hormonunun aşırı derecede artması ve anksiyeteye  (aşırı kaygıya) bağlı kalp atımının hızlanmasının kontrolü  ve anksiyetenin kontrolünde;  heyecana, sıkıntıya ve strese bağlı kalp ritim bozukluğunda; akut kalp krizi tedavisinde ve  ilerideki kalp krizlerinin önlenmesinde; kalbi besleyen damarların tıkanması sonucu oluşan ve  nöbetler şeklinde seyreden  göğüste şiddetli ağrı veya baskı hissi ile birlikte nefes almada güçlük (anjina) durumlarında ve kaygı veya heyecana bağlı özellikle ellerde görülen titremelerin (esansiyel tremor) tedavisinde kullanılmaktadır.  Ayrıca migrende koruyucu tedavi olarak da kullanılır.

 

Dideral 40 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. DIDERAL, vücutta doğal olarak bulunan, kalbi ve kan damarlarını etkileyen bazı kimyasal maddelerin (örneğin, adrenalin) etkilerini yavaşlatan/durduran bir ilaçtır.
 3. DIDERAL, size  sadece mevcut durumunuz için reçete edilmiştir, hiçbir zaman başka biriyle paylaşmayınız. Doktorunuz önermedikçe, başka rahatsızlıklarınız için kullanmayınız.
 4. Eğer uzun süre aç kaldıysanız ya da istirahat halindeyken göğsünüzde ağrı ve sıkışma hissediyorsanız; bu ilacı kullanmayınız.
 5. El ve ayak parmaklarınızda karıncalanma, solgunluk ve morarmaya sebep olan ciddi kan dolaşımı problemleriniz varsa veya kan basıncınız düşükse,  bronkospazm geçmişiniz, kronik bronşit, amfizem,  bronşiyel astımınız  ya da KOAH hastalığınız varsa; bu ilacı kullanmayınız.
 6. Eğer konjestif kalp yetmezliği, kalp hastalığına bağlı ya da kalpten kaynaklanan şok (kardiyojenik şok) durumu , ellerin ve parmakların soğuğa bağlı olarak hissizleşmesi, tiroid bozukluğu, düşük tansiyon, solunum bozuklukları, metabolik asidoz ve şeker hastalığı durumlarından herhangi birine sahipseniz; bu ilacı kullanmayınız.
 7. Bazı durumlarda  DIDERAL Tablet kullanımı özel dikkat gerektirir. Bundan dolayı daha önceden herhangi bir ilaca karşı alerji oluştuysa ya da ciddi derecede karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa veya aşırı aktif tiroid, kalp yetmezliği, kan dolaşımı bozukluğu, kas zayıflığı, sedef hastalığı veya sedef hastalığı öyküsü, göz tansiyonu (glokom) veya kronik bronşit, amfizem gibi herhangi bir akciğer hastalığınız varsa ya da sigara kullanıyorsanız, 65 yaşın üzerindeyseniz veya parkinson hastalığınız varsa; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.
 8. Herhangi bir  ameliyat geçirme durumunuz var ise ameliyat öncesi bu ilacı kullandığınızı doktorunuza bildiriniz.
 9. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz.
 10. Kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 11. Düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. Tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettiriniz.
 12. Tedaviniz süresince alkol almaktan kaçınınız. Alkol DIDERAL‘ in olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 13. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız.  Emzirme döneminde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

Dideral 40 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.
 3. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp atışlarında düzensizlik ve yavaşlama,  ellerde ve ayaklarda soğukluk ve karıncalaşma, kabuslar, yorgunluk ve uyuma güçlüğü yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Propranolol hidroklorür
İlaç Marka İsmi:  Dideral 40 mg Tablet

Dideral 40 mg Tablet kullanma talimatı


Dideral 40 mg Tablet kullanma talimatı

Yorum(86)

 1. 20 Ağustos 2018
 2. 20 Ağustos 2018
 3. 30 Ağustos 2018

Bir Yorum Yazın