Dicloflam 50 mg Draje

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi  Diklofenak potasyum‘dur.  Dicloflam 50 mg Draje, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan hormonları azaltan, iltihap giderici ve ağrı kesici bir ilaçtır. DİCLOFLAM, osteoartrit (kireçlenme), romatoid artrit ve ankilozan spondilite bağlı ağrılar, bel ağrısı, sırt ağrısı, boyun ağrısı gibi akut kas-iskelet sistemi ağrıları, akut gut artriti ağrıları, diş tedavisi ve diş eti iltihabına bağlı ağrılar, baş ağrısı, kas ağrısı, soğuk algınlığına bağlı ağrılar, eklem ve kaslardaki incinme/burkulma/zorlanmaya bağlı ağrılar, ameliyat sonrası ağrılar ve bayanlarda adet dönemi (dismenore) sancılarının giderilmesi için kullanılmaktadır. Ayrıca ateş düşürücü etkisi de vardır. Kullanımı 14 yaş üstü ergenler ve yetişkinler içindir.

Osteoartrit (Kireçlenme): Eklemlerde kıkırdak dokunun yapısında bozulma, kıkırdakta incelme, aşınma ve tahribatın ortaya çıktığı bir eklem hastalığıdır.
Romatoid artrit: Halk arasında iltihaplı romatizma olarak bilinen esas olarak eklemlerde ağrı, şişlik, tutukluk ve fonksiyon kaybına yol açan, ancak vücuttaki diğer organları da etkileyebilen, yangılı, kronik  bir iltihaplı eklem hastalığıdır.
Ankilozan spondilit :Omurlarla kaburgalar arasındaki  eklemler ile omurga, kuyruk sokumu kemiği ve leğen kemiğini birleştiren eklemlerin sertleşmesi, hareket yeteneğinin azalması ya da kaybolmasıyla karakterize ağrılı ilerleyici, iltihaplı romatizmal bir hastalıktır.
Akut Gut artriti: Ayak parmaklarında, ayaklarda, ayak bileklerinde, diz, dirsek, ellerde ve el bileklerde ani ağrı nöbetleriyle kendini gösterir. En çok ayak baş parmağını etkileyen bir tür eklem iltihabı olan akut gut artriti, kanda bulunan ürik asit oranının artması nedeniyle meydana gelen bir hastalıktır.

Dicloflam 50 mg Draje Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Dicloflam, iltihap giderici ve ağrı kesici bir ilaçtır. Omurlarla kaburgalar arasındaki  eklemlerin sertleşmesi, hareket yeteneğinin azalması ya da kaybolmasıyla karakterize çoğu erkeklerde  görülen romatizmal hastalıklar ve eklem iltihabının sebep olduğu ağrı ya da iltihabi durumlar ile ilgilidir.
 3. İltihap veya ağrı kesici ilaçlara (örneğin ibuprofen,  diklofenak, Asetilsalisilik asit/Aspirin gibi) alerjiniz varsa; bu ilacı kullanmayınız.
 4. Ciddi kalp yetmezliğiniz, orta veya şiddetli böbrek sorunları veya ciddi karaciğer sorunlarınız varsa ya da kanama bozukluğu veya kan pıhtılaşma bozukluğunuz ya da  astımınız varsa veya daha önceden aspirin ve türevlerinden herhangi bir ilaç kullandığınızda astım atağı ve alerjik belirtiler görüldüyse ya da süregelen iltihaplı bağırsak hastalığınız veya sindirim sistemi problemleriniz (hazımsızlık, mide ekşimesi gibi)  varsa;   kullanmayınız.
 5. İltihabi bağ dokusu hastalığı, geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak hastalığı, geçirmiş olduğunuz mide kanaması öyküsü, yüksek tansiyon (hipertansiyon), konjestif kalp yetmezliği, geçmişte yaşanan bir kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması, önceden yaşanmış Crohn hastalığı öyküsü, önceden yaşanmış  ülseratif kolit öyküsü, karaciğer hastalığı veya böbrek hastalığı durumlarından herhangi birine sahip iseniz ; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 6. Kalp- damar hastalığı olan hastalarda kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. İlacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 7. By-pass ameliyatı öncesi ve sonrası ağrılarında kullanmayınız.
 8. Tedaviniz sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşın problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.
 9. Aktif ve tekrarlayan mide ve bağırsak ülseri veya mide-bağırsak kanaması varsa; kullanmayınız.
 10. Yaşlı hastalarda mide ve bağırsaklarda kanama riski daha yüksek olduğundan, dikkatli kullanılmalıdır.
 11. •14 yaşın altındaki çocuklarda kullanmamalıdır.
 12. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 13. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır. Anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Dicloflam 50 mg Draje’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yemeklerden önce veya aç karnına almanız önerilir.
 3. 14 yaş ve üzeri ergenlere ve yetişkinlere günlük önerilen doz;  günde 2 defa 1 er drajedir.
 4. Ağır vakalarda günde 3 drajeden fazla kullanılmamalıdır.
 5. Ağrılı adet dönemi için kullanıyorsanız, adet görme belirtileri (ağrı, vücutta şişme gibi) başladığı andan itibaren tedaviye en düşük doz olan 50 mg lık tek doz ile başlayınız. Birkaç gün boyunca iki ya da üç kez 50 mg lık doz ile devam ediniz. Günde 150 mg dan fazla kullanmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, sersemlik, baş dönmesi, göz kararması, bulantı, kusma, ishal, hazımsızlık, karın ağrısı, gaz, iştahsızlık, anormal karaciğer fonksiyonu test sonuçları ve deri döküntüsü yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Diklofenak potasyum
İlaç Marka İsmi: Dicloflam 50 mg Draje

DICLOFLAM 50 mg Draje (ilaç prospektüsü, nedir ne için kullanılır, nasıl kullanılır, kullanmadan önce dikkat edilmesi hususlar, yan etkileri)

DICLOFLAM draje 50 mg
Ağızdan alınır.
• Etkin madde: Her draje 50 mg diklofenak potasyum içerir.
• Yardımcı maddeler: Diklofenak potasyum, Mısır nişastası,  Sodyum Nigasta Glikolat , Tribazik Kalsiyum Fosfat, Polivinil Pirolidon K30, Kolloidal silikon dioksit, Magnezyum Steara, Glukoz (fker), Talk ,Polietilen glikol6000, Milrolaistalin selilloz pH 101, Polivinil Pirolidon K30, Titanpm Dioksit,  Kırmızı Demir Oksit, Kolloidal silikon dioksit, Gliserin, Kalsiyum Karbonat, Jelatin
1. DİCLOFLAM nedir ve ne için kullanılır?
DİCLOFLAM, kırmızı-kahve renkte her iki tarafi bombeli drajelerdir. Her bir draje 50 mg diklofenak potasyum içerir.
DİCLOFLAM,  20 adet draje içeren ambalajda takdim edilmektedir.
DİCLOFLAM, ağrı ve iltihabın tedavisinde kullanılan “nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlar (NSAİİ’ler)” adı verilen bir ilaç sınıfına aittir.
DİCLOFLAM, aşağıdaki durumların kısa süreli tedavisinde kullanılabilir:
• Burkulmalar, gerilmeler ya da diğer zedelenmeler,
• Ameliyattan sonraki ağrı ve şişlik,
• Ağrılı adet döngülerini de içeren ağrılı iltihabi kadın hastalıkları ile ilgili durumlar,
• Sırt ağrısı, donuk omuz, tenisçi dirseği ve yumuşak doku romatizmasının diğer biçimleri,
• Kulak, burun veya boğaz enfeksiyonları,
• Migren atakları.
DİCLOFLAM, doktorunuzun belirlediği başka durumların tedavisinde de kullanılabilir.
DİCLOFLAM, şişlik ve ağrı gibi enflamasyon semptomlarını ortadan kaldırır ve ayrıca ateşi düşürür. İltihap ya da ateşin nedenleri üzerinde etkili değildir.
DİCLOFLAM‘ın etki mekanizması ya da size neden bu ilacın reçete edildiği ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorunuz.
2. DİCLOFLAM’ ı kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
DİCLOFLAM‘ ı aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
Eğer:
• Diklofenak’a ya da DİCLOFLAM‘ ın içerdiği yardımcı maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz (aşırı duyarlılık) varsa,
• İltihap ya da ağrı tedavisinde kullanılan ilaçları (örneğin asetilsalisilik asit/aspirin, diklofenak ya da ibuprofen) aldıktan sonra bir alerjik reaksiyon geçirdiyseniz. Bu reaksiyonlar arasında astım, burun akıntısı, deri döküntüsü, yüzde şişlik yer alabilir. Bu
hastalarda “steroidal olmayan iltihap giderici ilaçlar” (NSAİİ’ler)a şiddetli, nadiren ölümcül olabilen reaksiyonlar oluştuğu bildirilmiştir. Alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza danışınız.
• Koroner arter cerrahisi (Koroner arter by-pass greft) geçirdiyseniz, ameliyat öncesi, sırası ve sonrası ağrıların tedavisinde,
• Mide ya da barsakta ülseriniz varsa,
• Dışkıda kan ya da siyah dışkılama gibi semptomların görülebileceği mide-barsak sistemi kanamanız varsa,
• Ağır böbrek ya da karaciğer hastalığınız varsa,
• Ağır kalp yetmezliğiniz varsa,
• Gebeliğin son üç ayında iseniz.
DİCLOFLAM‘ ı aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Eğer:
DİCLOFLAM ‘ ı asetilsalisilik asit (aspirin), kortikosteroidler, “kan sulandırıcılar” ya da
SSRI’lar ile birlikte aynı anda aldıysanız (bkz. “Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı”),
• Astım ya da saman nezleniz (mevsimsel alerjik rinit) varsa,
• Daha önce mide ülseri, mide kanaması ya da siyah dışkı gibi bir mide-barsak sistemi sorununuz varsa ya da geçmişte iltihap giderici bir ilaç aldıktan sonra midede rahatsızlık ya da mide yanması geçirdiyseniz,
• Kalın barsakta (colitis ulcerosa) ya da ince barsakta (Crohn hastalığı) iltihaplı bir hastalığınız varsa,
• Geçirilmiş yada mevcut kalp sorununuz ya da yüksek kan basıncınız varsa,
• Karaciğer ya da böbrek sorununuz varsa,
• Vücudunuzda su kaybı olduysa (ör. bulantı, ishal, büyük bir ameliyattan önce veya sonra),
• Ayaklarınız şişiyorsa,
• Kanama bozukluğunuz ya da seyrek görülen bir karaciğer hastalığı olan porfiri (karın ağrısı ve kas kramplarına neden olan bir çeşit kalıtsal hastalık) dahil diğer kan hastalıklarınız varsa dikkatli kullanınız.
“Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.”
DİCLOFLAM, geçirilmekte olan bir enfeksiyonun semptomlarını (ör. başağrısı, yüksek ateş) azaltabilir ve bu nedenle enfeksiyonun tespit edilmesini ve yeterli derecede tedavi edilmesini güçleştirebilir. Kötü hissediyorsanız ve bir doktora görünmek istiyorsanız,
DİCLOFLAM aldığınızı belirtmeyi unutmayınız.
• Diğer iltihap giderici ilaçlar gibi DİCLOFLAM da çok seyrek olarak ciddi alerjik cilt reaksiyonlarına (ör. döküntü) neden olabilir. Bu nedenle, böyle bir reaksiyon gördüğünüzde derhal doktorunuza bilgi veriniz.
DİCLOFLAM‘ ın yiyecek ve içecek ile kullanılması
DİCLOFLAM, bir bardak su ya da başka bir içecekle bütün halinde yutulmalıdır. DİCLOFLAM‘ ın, yemeklerden önce ya da boş mideyle alınması önerilmektedir.
Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Hamileyseniz ya da hamile olduğunuzu düşünüyorsanız bunu doktorunuza söyleyiniz. Kesin gerekli olmadığı sürece hamilelik süresince DİCLOFLAM almamalısınız. Diğer iltihap giderici ilaçlarda olduğu gibi, doğmamış çocuğunuza zarar verebileceği ve doğumda sorunlara yol
açabileceğinden DİCLOFLAM gebeliğin son 3 ayında alınmamalıdır. Tedaviniz .sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. DİCLOFLAM kullanıyorsanız bebeğinizi emzirmeyiniz.
Araç ve makine kullanımı
Nadiren DİCLOFLAM kullanan hastalar görme bozuklukları, baş dönmesi veya uyku hali gibi yan etkiler görebilirler. Böyle etkiler görürseniz araba kullanmamalı ve dikkat gerektiren diğer işleri yapmamalısınız. Böyle etkiler görürseniz en kısa zamanda doktorunuza söyleyiniz.
DİCLOFLAM‘ ın içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
Bu tıbbi ürün her dozunda 17.0 mg sodyum nişasta glikolat ihtiva eder. Bu durum, kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için gözönünde bulundurulmalıdır.
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
Aşağıdaki ilaçlardan birini alıyorsanız, dozu değiştirmeniz ve/veya başka önlemler almanız gerekebilir:
• Lityum ya da seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI) (depresyonun bazı tiplerinin tedavisinde kullanılan ilaçlar),
• Digoksin (kalp sorunları için kullanılan bir ilaç),
• Diüretikler (idrar miktarını arttırmada kullanılan ilaçlar),
• ADE inhibitörleri ya da beta blokerler (yüksek kan basıncı ve kalp yetmezliğini tedavi etmede kullanılan ilaç sınıfları),
• Asetilsalisilik asit (aspirin) veya ibuprofen gibi diğer iltihap giderici ilaçlar,
• Kortikosteroidler (vücuttaki iltihap bölgelerinin tedavisinde kullanılan ilaçlar),
• “Kan sulandırıcılar” (kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar),
• İnsülin dışında diyabet tedavisinde kullanılan ilaçlar,
• Metotreksat (kanser ya da iltihaplı romatizmanın bazı türlerinin tedavisinde kullanılan ilaç),
• Siklosporin (başlıca, organ nakli uygulanan hastalarda kullanılan bir ilaç),
• Enfeksiyona karşı kullanılan bazı ilaçlar (kinolon antibakteriyeller).
Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
3. DİCLOFLAM  nasıl kullanılır?
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:
• Tedavi başlangıcında günlük doz genelde 100 ila 150 mg’dır. Toplam günlük doz 2 veya 3 ayrı doz halinde alınmalıdır. Günde 150 mg’ın üzerine çıkmayınız.
• Ağrılı adet döngülerinde, ilk belirtileri hissettiğiniz anda tedaviye 50 ya da 100 mg’ lık tek dozla başlayınız. Gerekirse birkaç gün boyunca, günde iki ya da üç kez 50 mg ile devam
edin. 2-3 adet döngüsü boyunca günde 150 mg ağrıyı yeterli ölçüde dindirmezse, sonraki adet dönemlerinizde günde 200 mg’ a kadar çıkmanız gerekebilir. Günde 200 mg’ ın üzerine çıkmayınız.
• Migrende, ilk kriz belirtileri ortaya çıktığı anda tedaviye 50 mg tek doz ile başlayınız. İlk dozdan 2 saat sonra yeterli ağrı kontrolünün elde edilemediği durumularda 50 mg daha alınabilir. Gerekirse 4 ila 6 saatlik aralıklarla 50 mg dozlara devam edilebilir. Günde 200
mg’ ın üzerine çıkmayınız.
• Doktorunuz size tam olarak kaç tane DİCLOFLAM  draje almanız gerektiğini söyleyecektir. Tedaviye verdiğiniz yanıta göre doktorunuz daha yüksek ya da daha düşük bir doz önerebilir.
• Doktorunuzun talimatlarına dikkatle uyunuz. Önerilen dozu ve tedavi süresini aşmayınız.
• Ağrınızın kontrol altında tutulabildiği en düşük dozu almanız ve DİCLOFLAM drajeyi gereğinden daha uzun süre almamanız önem taşır.
DİCLOFLAM drajeyi birkaç haftadan daha uzun süre kullanırsanız, gözden kaçan yan etkilerin görülmediğinden emin olunması açısından düzenli kontroller için doktorunuzu görmelisiniz.
Uygulama yolu ve metodu:
DİCLOFLAM , sadece ağızdan kullanım içindir.
DİCLOFLAM, tercihen yemeklerden önce ya da mide boşken bir bardak su ya da başka bir içecekle bütün halinde yutulmalıdır. Bölünmemelidir ve çiğnenmemelidir.
Değişik yaş grupları:
Çocuklarda kullanımı:
• 14 yaş ve üzerindeki ergenlerde günde 75 ila 100 mg genelde yeterlidir.
• Toplam günlük doz 2 veya 3 ayrı doz halinde alınmalıdır. Günde 150 mg’ın üzerine çıkmayınız.
• Migrende; DİCLOFLAM, çocuk ve ergenler (18 yaş altındaki) tarafından kullanılmamalıdır.
DİCLOFLAM, 14 yaşın altındaki çocuk ve ergenlere verilmemelidir. 14 yaş altındaki çocuklarda, doktor önerisi doğrultusunda ağızdan damla ya da fitil gibi diğer diklofenak formları kullanılabilir.
Bir yaşından küçük çocuklara DİCLOFLAM verilmemelidir.
Yaşlılarda kullanımı:
Yaşlı hastalar DİCLOFLAM drajenin etkilerine diğer erişkinlerden daha duyarlı olabilirler. Bu nedenle özellikle yaşlılar doktorun talimatlarını dikkatle dinlemelidirler ve semptomları dindiren mümkün olan en az sayıda tablet almalıdırlar. Yaşlı hastalarda istenmeyen etkilerin derhal doktora bildirilmesi özellikle önemlidir.
Özel kullanım durumları:
Böbrek yetmezliği:
Böbrek yetmezliği durumunda hasta yakın gözetim altında tutulmalıdır.
Karaciğer yetmezliği:
Karaciğer fonksiyon bozukluğu olan hastalara DİCLOFLAM verilirken, mevcut hastalığın alevlenme olasılığı nedeniyle yakın tıbbi gözetime ihtiyaç vardır. Doktorunuz ayrı bir tavsiyede bulunmadıkça, bu talimatları takip ediniz.
Eğer DİCLOFLAM’ ın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz. Kullanmanız gerekenden daha fazla DİCLOFLAM kullandıysanız:
DİCLOFLAM‘ dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
DİCLOFLAM‘ ı kullanmayı unutursanız
İlacınızı almayı unutursanız, unuttuğunuzu fark eder etmez bu dozu alınız ve sonraki dozu her zamanki saatte alınız. Eğer, ilacınızı almayı unuttuğunuzu fark ettiğinizde, sonraki dozun saati yaklaşmış ise, unuttuğunuz dozu atlayınız. Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.
DİCLOFLAM ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler Bulunmamaktadır.
4. Olası yan etkiler nelerdir?
Tüm ilaçlar gibi DİCLOFLAM‘ ın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
Aşağıdakilerden biri olursa, DİCLOFLAM‘ ı kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
• Alışılmadık kanama ya da morarma
• Yüksek ateş ya da inatçı boğaz ağrısı
• Yutma güçlüğü, hipotansiyon (kan basıncı düşüklüğü) ve bayılmaya neden olabilendöküntü ve kaşıntı ile sıkça ilişkili olan yüzde, dudaklarda, ağızda, dilde ya da boğazda şişmenin görüldüğü alerjik reaksiyonlar. Hırıltı ve göğüste sıkışma hissi (astım belirtileri)
• Göğüs ağrısı (kalp krizi belirtileri)
• Ani ve şiddetli baş ağrısı, bulantı, baş dönmesi, hissizlik, konuşamama ya da konuşma güçlüğü, felç (beyin ile ilgili kriz belirtileri)
• Boyun sertliği (viral menenjit belirtisi)
• Çizgili kasların şiddetli kasılması (konvülsiyonlar)
• Ciltte kızarıklık ya da morarma (muhtemel kan damarı iltihabı belirtisi). Kabarcıklı deri döküntüsü, dudaklarda, gözlerde ve ağızda kabarcıklar. Pullanma ya da soyulma şeklinde cilt iltihabı
• Şiddetli karın ağrısı, kanlı ya da siyah dışkı, kanlı kusma
• Cilt ya da gözlerde sararma (hepatit/karaciğer yetmezliği belirtisi)
• Kanlı idrar, idrarda fazla protein, idrar çıkışında ciddi azalma (böbrek bozuklukları belirtileri).
Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.
Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.
Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
• Uyku hali
• Mide ağrısı
• Kollarda, ellerde, bacaklarda ve ayaklarda şişme (ödem)
• Oryantasyon bozukluğu
• Psikotik bozukluk
• Ellerde ya da ayaklarda karıncalanma ya da uyuşukluk
• Karaciğer fonksiyonlarında değişme (ör. transaminaz düzeyleri)
• Hafıza bozukluğu
• Kaygı, endişe (anksiyete)
• Titreme
• Görme ya da işitme bozuklukları
• Ağızda yaralar
• Özofagus (besinleri boğazdan mideye taşıyan boru) ülseri
• Çarpıntı
• Ciltte kızarıklık, şişme ve su toplama (güneşe duyarlılığın artması nedeniyle).
Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.
Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz.
• Baş ağrısı
• Baş dönmesi
• Bulantı
• Kusma
• İshal
• Kabızlık
• Hazımsızlık
• Karın ağrısı
• Şişkinlik
• İştah kaybı
• Ciltte döküntü
• Depresyon
• Uyuma güçlüğü
• Kâbus görme
• Alınganlık
• Tat alma duyusunda bozulma
• Saç dökülmesi
Bu yan etkiler DİCLOFLAM‘ ın hafif yan etkileridir.
Eğer burada bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.
5. DİCLOFLAM‘ ın saklanması
DİCLOFLAM‘ ı çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. 25°C’nin altında oda sıcaklığında kuru bir yerde saklayınız.
Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız. Blister veya ambalajın üzerinde belirtilen son kullanma tarihinden sonra DİCLOFLAM‘ ı
kullanmayınız. Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz DİCLOFLAM‘ ı kullanmayınız.

Bir Yorum Yazın