DESYREL 100 mg Tablet

Endikasyon Bilgisi :

DESYREL 100 mg Tablet‘ in etken maddesi  Trazodon hidroklorür, beyinde dengesiz hale gelerek endişe-kaygı (anksiyete bozukluğu) ve depresyona sebep olabilecek kimyasalları etkileyerek,  antidepresan ve sedatif  etkiler gösteren ( sakinleştirici, gevşetici, uyku yapıcı) bir maddedir. Majör depresif bozuklukların alt grupları olan hastalarda kullanımı uygundur. Sakinleştirici, yatıştırıcı etkisi sayesinde panik atak ve ajitasyon (huzursuzluk) davranışları sergileyen kişilerde iyileşme sağlar, ayrıca uyku getirici özelliği ile kısa sürede uykuya dalmaya yardımcı olur, uyku süresini uzatır. DESYREL, genelde anksiyete (endişe-kaygı) ile birlikte ya da anksiyete olmadan görülen  depresif bozuklukların tedavisinde kullanılır. İlacı kullanmaya başladıktan sonra iyileşme belirtileri  bir hafta gibi kısa bir süre içinde görülmeye başlar.

Desyrel 100 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. DESYREL, antidepresan bir ilaçtır. Anksiyete (endişe-kaygı) ile birlikte ya da anksiyete olmadan görülen  depresif bozuklukların tedavisinde  kullanılır. Aynı zamanda uyku getirici özelliği de mevcuttur.
 3. Tedaviye başlamadan önce kullandığınız tüm ilaçları ve reçetesiz kullandığınız bitkisel ürün varsa doktorunuza söyleyiniz.
 4. Tedaviye başladıktan sonra kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. Kullanımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 5. Antidepresan kullanan kişilerdeki özellikle 24 yaşın altındaki hastalardaki kullanımlarının intihar düşünce ve davranışlarını arttırma olasılığına karşı, tedaviye başladıktan en az 1-2 hafta süresince  hastanın gerek ailesi gerekse doktoru tarafından yakinen izlenmesi gereklidir. Eğer hastada intihara girişim veya yatkınlık gözlemlenirse acilen doktora bildirilmelidir.
 6. Son zamanlarda  kalp krizi geçirdiyseniz ya da alkol kullanıyorsanız veya uyku ilacı  alıyorsanız; DESYREL‘ i kullanmayınız.
 7. Eğer şiddetli karaciğer veya  böbrek hastalığınız varsa veya kalp ritim bozukluğu, aşırı aktif  tiroid, prostat büyümesine bağlı idrar yapma zorluğu, göz tansiyonu (glokom),  şizofreni veya diğer psikolojik problemleriniz varsa;  bu ilacı kullanmadan önce rahatsızlıklarınız hakkında muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz.
 8. DESYREL‘ in  tansiyon düşürücü ilaçlarla birlikte kullanılması, hipotansiyona sebep olabilir. Bu tür ilaçlarla birlikte kullanmayınız.
 9. Tedaviniz sırasında ilacı kullanırken  (erkek hastalarda) cinsel uyarı olmadan 4 saatten fazla süren ağrılı ereksiyon gelişirse ilacın kullanımı kesip, doktorunuza başvurunuz.
 10. Yaşlı hastalarda ilacın yan etkilerine maruz kalma riski daha yüksektir.
 11. Yemeklerden sonra veya yatmadan hemen önce alındığında daha etkilidir.
 12. Tedaviniz sırasında alkol kullanmaktan  kaçınınız. İlaç alkolün etkileri olan uyuşukluk ve uykuyu daha da  arttırmaktadır.
 13. Kullanımı uykuya ve uyuşukluğa sebebiyet verebileceğinden, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerden kaçınınız.
 14. DESYREL‘ in 18 yaşın altındaki  çocuk ve ergenlerde kullanılması önerilmemektedir.
 15. Gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması önerilmemektedir. Ancak doktorunuz ilacın siz ve bebek açısından fayda zarar oranını değerlendirdikten sonra kullanmanıza karar verebilir.

 

Desyrel 100 mg Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte akşamları yatmadan önce alınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Uyku ve uyuşukluk çok yaygın, baş ağrısı, baş dönmesi, düşük tansiyon yaygın görülen yan etkidir

 

İlaç Etken Maddesi: Trazodon hidroklorür
İlaç Marka İsmi: DESYREL 100 mg Tablet

Desyrel 100 mg Tablet kullanma talimatı


Desyrel-100-mg-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın