DESYREL 100 mg Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi   Trazodon hidroklorür’dür. DESYREL 100 mg Tablet, beyinde dengesiz hale gelerek endişe, kaygı (anksiyete) ve depresyona sebep olabilecek kimyasalları etkileyen,  etkisinin kısa sürede başlamasıyla (yaklaşık bir hafta) karakterize antidepresan bir ilaçtır. DESYREL, anksiyetenin eşlik ettiği veya etmediği depresif bozuklukların tedavisinde kullanılır.

Desyrel 100 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. DESYREL, anksiyetenin eşlik ettiği veya etmediği depresif bozuklukların tedavisinde kullanılır.
 3. Antidepresan kullanan kişilerdeki özellikle 24 yaşın altındaki hastalardaki kullanımlarının   intihar düşünce ve davranışlarını arttırma olasılığına karşı, tedaviye başladıktan en az 1-2 hafta süresince  hastanın gerek ailesi gerekse doktoru tarafından yakinen izlenmesi gereklidir.
 4. Son zamanlarda  kalp krizi geçirdiyseniz ya da alkol kullanıyorsanız veya uyku ilacı alıyorsanız; DESYREL‘i kullanmayınız.
 5. Eğer şiddetli karaciğer veya  böbrek hastalığınız varsa veya kalp ritim bozukluğu, yüksek tiroid, prostat büyümesine bağlı idrar yapma zorluğu, göz tansiyonu,  şizofreni veya diğer zihinsel bozukluklarınız varsa;  DESYREL’i kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz.
 6. Yaşlı hastaların yan etkilere maruz kalma riski daha yüksektir.
 7. Yemeklerden sonra alındığında  daha etkilidir.
 8. Tedaviniz sırasında alkol kullanmaktan  kaçınınız. İlaç alkolün etkilerini daha da arttırmaktadır.
 9. Yemeklerden sonra alındığında  daha etkilidir.
 10. Kullanımı uyuşukluğa sebebiyet verebileceğinden, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerden kaçınınız.
 11. DESYREL, 18 yaşın altındaki  çocuk ve ergenlerde kullanılmamalıdır.
 12. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Desyrel 100 mg Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte tok karnına alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ağız kuruluğu, uykululuk hali, görmede bulanıklık, göz içi basıncı artması, kabızlık veya ishal, idrar yapmada zorluk, konuşma güçlüğü, deride kaşıntı veya döküntü seyrek görülen yan etkilerdir.
 3. Uyuşukluk yaygın görülen yan etkidir.

 

İlaç Etken Maddesi: Trazodon hidroklorür
İlaç Marka İsmi: DESYREL 100 mg Tablet

Desyrel 100 mg Tablet kullanma talimatı


Desyrel-100-mg-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın