Dermatop Solüsyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Prednikarbat’tır. Dermatop Solüsyon, iltihap ve alerji giderici, kaşıntı giderici, akıntı giderici ve hücre çoğalmasını önleyici etkilere sahiptir.  Vücudun dış yüzeyinin kortikosteroid ile tedavi edilmesini gerektiren baş, kıllı göğüs, sakallı bölgeler gibi kıllı derinin bütün iltihabi hastalıkları, atopik egzama ve sedef hastalığı tedavisinde kullanılır.

Dermatop Solüsyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. İltihap ve alerji giderici, kaşıntı giderici, akıntı giderici ve hücre çoğalmasını önleyici etkilere sahiptir.
 3. Eğer mantar hastalığınız, tüberküloz, frengi, ağız çevresinde kırmızı kabarcıklar ile birlikte görülen iltihabi bir deri hastalığı ya da gül hastalığınız (rozase), bakteri ya da virüs enfeksiyonunuz (su çiçeği gibi)  varsa, bu ilacı kullanmayınız.
 4. Göze uygulanmamalıdır.
 5. Tedaviye başladıktan sonraki iki hafta  içinde belirtilerinizde iyileşme görülmezse ya da daha da kötüleşirse acilen doktorunuza başvurunuz.
 6. Tedaviye başladıktan sonra mantar, bakteri veya virüs enfeksiyonu belirtileri görülürse derhal doktorunuza bildiriniz. Doktor gözetiminde uygun ilaç tedavisine başlamalısınız.
 7. İlacı  uyguladığınız cilt bölgesini kesinlikle bandajlamayınız, rahat ve bol kıyafetler giyiniz. Eğer bir bebeğin çocuk bezi bölgesi tedavi ediliyorsa, sıkı ve dar bezler kullanmayınız.
 8. İçeriğinde bulunan mineral yağ nedeniyle prezervatifin yırtılmasına veya sızıntı oluşumuna sebep olabileceğinden ilacı prezervatifin temas ettiği yüzeylerde kullanırken, ilaç ile prezervatifin temasından kaçınınız.
 9. İçeriğinde bulunan mineral yağ nedeniyle prezervatifin yırtılmasına veya sızıntı oluşumuna sebep olabileceğinden ilacı prezervatifin temas ettiği yüzeylerde kullanırken, ilaç ile prezervatifin temasından kaçınınız.
 10. 1 ay ile 1 yaş arasındaki bebeklerde zorunlu olmadıkça kullanılmamalıdır. Doktor tarafından gerekli görülürse,, en kısa süre  kullanılmalıdır.
 11. Bebek ve küçük çocuklarda, aralıksız olarak 4 haftadan fazla kullanmayınız.
 12. Tıbbi zorunluluk olmadıkça hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

Dermatop Solüsyon’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Solüsyonu tedavi edilecek bölgeye mümkünse en az şekilde damla damla  damlatarak  ve hafifçe ovuşturarak sürünüz. Günde 1 kez uygulanmalıdır.
 3. 4 haftadan daha uzun süre kullanmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uygulanan bölgede yanma hissi yaygın görüleni yan etkidir.

 

İlaç Etken Maddesi: Prednikarbat
İlaç Marka İsmi:  DERMATOP Solüsyon

Dermatop Solüsyon kullanma talimatı


Dermatop-Solüsyon-İlaç-Prospektüsü

1 Yorum

 1. 25 Mart 2018

Bir Yorum Yazın