Deposilin Enjektabl Toz İçeren Flakon

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Benzatin benzilpenisilin’dir. Deposilin Enjektabl Toz İçeren Flakon, vücuttaki bakterilerle savaşarak, bakterilerin sebep olduğu cinsel yollarla bulaşan hastalıklar ( frengi , bel soğukluğu gibi), alt solunum yolu enfeksiyonları (zatürre,bronşit vb.), üst solunum yolu enfeksiyonları (farenjit, orta kulak iltihabı, bademcik iltihabı, sinüzit gibi), ağız boşluğu ve diş eti iltihapları tedavisi, deri ve yumuşak doku enfeksiyonları, kızıl hastalığının önlenmesi, lenf düğümleri ve damarlarının iltihaplanması, romatizmal ateşin giderilmesi ve nüksetmesinin önlenmesi ile ilgili penisilin grubu bir ilaçtır.

Deposilin Enjektabl Toz İçeren Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücuttaki bakterilerle savaşarak, bakterilerin sebep olduğu cinsel yollarla bulaşan hastalıklar ( frengi , bel soğukluğu gibi), alt solunum yolu enfeksiyonları (zatürre,bronşit vb.), üst solunum yolu enfeksiyonları (farenjit, orta kulak iltihabı, bademcik iltihabı, sinüzit gibi), ağız boşluğu ve diş eti iltihapları, deri ve yumuşak doku enfeksiyonları, kızıl hastalığının önlenmesi, lenf düğümleri ve damarlarının iltihaplanması tedavisi, romatizmal ateşin giderilmesi ve nüksetmesinin önlenmesi ile ilgili penisilin grubu bir ilaçtır.
 3. Penisilin grubu ilaçlara alerjiniz var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 4. Eğer karaciğer hastalığınız, böbrek hastalığı veya kalp hastalığınız  ya da  astımınız   var ise  bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. Bu ilacın kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir. ilacın kullanımı sırasında istenmeyen gebelikleri önlemek için hormonal olmayan ikinci bir doğum kontrol yöntemi (kondom, prezervatif, diyafram, spermisid, vb.) kullanmalısınız.
 6. İlacın uzun süre kullanımından dolayı, bu ilacın etkili olmadığı  bazı enfeksiyonlar veya mantar enfeksiyonları gelişebilir.  Eğer ilacınızı kullanırken böyle bir durumla karşılaşırsanız, doktorunuzu haberdar ediniz. Doktorunuz size uygun başka bir tedavi verecektir.
 7. Bu ilacın kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen  doktorunuza başvurunuz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 8. Bu ilaç soğuk algınlığı, grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 9. Bu ilacı kullanırken kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate almalısınız. Çünkü hastalık belirtileriniz  hastalığınız tam anlamıyla tedavi olmadan düzelme gösterebilir.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

Deposilin Enjektabl Toz İçeren Flakon’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlaç kas içine enjekte edilmek suretiyle uygulanır. İlacın  enjeksiyon yoluyla uygulanması büyük dikkat ve deneyim gerektirir. Yapılacak en ufak bir hata çok büyük problemlere yol açabilir. Bu sebeple  enjeksiyon uygulamasında mutlaka bir sağlık profesyonelinden yardım almalısınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Sulu ve kanlı ishal,  soluk cilt, güçsüzlük, halsizlik, alışılmadık kanama veya çürük oluşumu gibi yan etkilerden herhangi biri  görülürse  ilacı kullanmayı durdurup, derhal doktorunuza başvurunuz.

 

 

İlaç Etken Maddesi: Benzatin benzilpenisilin

İlaç Marka İsmi:  Deposilin Enjektabl Toz İçeren Flakon

Yorum Yap