Depo- Provera Steril Aköz Süspansiyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Medroksiprogesteron asetat’ tır. Depo- Provera Steril Aköz Süspansiyon, gebeliğin önlenmesi için kullanılan doğum kontrolü ilacıdır.

Depo- Provera Steril Aköz Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Gebeliğin önlenmesi için kullanılan doğum kontrolü ilacıdır.
 3. Bu ilacın uygulamasına başlarken gebelik olmadığından kesin olarak emin olmak için, ilk enjeksiyon, normal bir adet döngüsü başlangıcındaki ilk 5 gün içerisinde veya doğum sonu altıncı haftadan önce yapılmalıdır. Bu tarihleri kaçırmamaya özen gösteriniz.
 4. Gebelik, karaciğer fonksiyon bozukluğu, beyin damarları ile ilgili ya da beyin damarlarından kaynaklanan hastalıklar, pıhtı oluşumuyla birlikte olan toplardamar iltihabı, bir damarda oluşan pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması ile ilgili hastalıklar,vajina ve idar yolu kanamaları,teşhis edilmemiş meme hastalığı gibi durumlardan hrhengi birisi mevcut ise bu ilacı kullanmamalısınız.
 5. Bu ilaç  gebelik sırasında kullanılmamalıdır.  Eğer  gebelik şüpheniz var ise bu ilacı kullanmamalısınız. Doktorunuz bu ilacı reçete etmeden önce gebeliğiniz olup olmadığını anlamak için doğum kontrol testi yaptırmalısınız.
 6. Kalp hastalığı, böbrek hastalığı, şeker hastalığı, epilepsi (sara), geçmişte depresyon öyküsü, migren, görme bozukluğu, astım gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz.
 7. Eğer bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra ; migren, görme problemleri,  öksürük ve nefes darlığı, bir bacak damarında ağrı ile birlikte şişme ve kızarıklık gibi rahatsızlıklardan birine maruz kalırsanız acilen doktorunuza başvurunuz.

Depo- Provera Steril Aköz Süspansiyon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilaç üç ayda bir kas içine enjeksiyon yoluyla uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri:

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Yüksek ateş, pıhtı oluşumuyla birlikte olan toplardamar iltihabı, damarlarda veya akciğerlerde kan pıhtılaşması, rahim boynu aşınması veya salgılarda değişimler, depresyon belirtileri (uyku problemleri, ruh hali değişimleri) gibi yan etkiler görülebilir.Tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi:   Medroksiprogesteron asetat

İlaç Marka İsmi: Depo- Provera Steril Aköz Süspansiyon

Bir Yorum Yazın