DELTACORTRIL Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Prednisolon’dur. DELTACORTRIL Tablet, vücutta doğal olarak üretilen kortikosteroid  seviyesini arttıran bir ilaçtır. Kortikosteroidler sağlığımızı ve genel durumumuzu korumamıza yardımcı olur.Vücudumuza ilave kortikosteroid takviyesi yapmak, vücuttaki iltihaplanmalar gibi pek çok hastalığın tedavisinde etkili bir yöntemdir. İltihaplanma azaltılmadığı takdirde hastalığınız daha da kötüleşecektir. DELTACORTRIL, iltihaplanmayı azaltmaktadır. Bazı endokrin bozukluklarda , kollojen hastalıklarda, bazı enfeksiyonlarda, ödem durumlarında, nakil sonrası organ reddinin önlenmesinde ve akciğerler, cilt, göz, kan ve kan damarları, kalp, kas ve eklemler, böbrek, mide ve bağırsakları  etkileyen iltihaplanma ve alerjik reaksiyonların tedavisinde kullanılır.

DELTACORTRIL Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa; kullanmanız önerilmez.
 2. DELTACORTRIL, vücutta doğal olarak üretilen kortikosteroid  seviyesini arttıran bir ilaçtır.
 3. İç organlara yayınmış mantar enfeksiyonu veya gözünüzde uçuk enfeksiyonu varsa ya da  tedavi altına alınmamış yaygın bir enfeksiyonunuz varsa; kullanmayınız.
 4. İlacın kullanımı bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir ve enfeksiyon kapma riskiniz kolaylaşabilir. Enfeksiyonlu ve hasta kişilerden uzak durunuz. Ayrıca son dönemlerde geçirdiğiniz enfeksiyonu aktif hale getirebilir. Bunun için son bir kaç hafta içinde geçirdiğiniz herhangi bir hastalık veya enfeksiyon var ise bu durumu doktorunuza bildiriniz.
 5. Eğer irinli bir enfeksiyon, osteoporoz, intestinal anastomoz, mide ülseri, ülseratif kolit,  divertikülit, konjestif kalp yetmezliği, geçmişte sıtma öyküsü, karaciğer hastalığı (siroz gibi), böbrek yetmezliği, herhangi bir tiroid bozukluğu, göz tansiyonu (glokom) hastalığı veya katarakt, gözlerde uçuk enfeksiyonu, diyabet (şeker hastalığı), tüberküloz (verem), depresyon veya ruhsal hastalık, yüksek tansiyon (hipertansiyon) varsa;  kullanmadan önce doktorunuzu durumunuz hakkında bilgilendiriniz.
 6. Tedavi sırasında canlı aşı kullanımı uygun değildir. Aşılar DELTACORTRIL ile birlikte kullanıldığında yeterli etkiyi göstermeyebilir.
 7. İlacın kullanımını aniden bırakmayınız. Aksi takdirde istenmeyen geri dönüş (yoksunluk) semptomlarına maruz kalabilirsiniz. Geri dönüş semptomlarının oluşmaması için ilacı nasıl bırakacağınızı doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.
 8. Kızamık ve su çiçeği geçiren kişilerle temastan kaçınınız. Eğer bu hastalıklara maruz kalırsanız hastalığı önlemek için acilen doktorunuza başvurunuz.
 9. İlacın kullanımı çocuklarda ve ergenlerde gelişimi etkileyebilir, normal büyümesini yavaşlatabilir. Bu etkinin azalması için tabletler 2 günde bir doz olarak verilmelidir.
 10. Tedaviniz süresince alkol almayınız. Alkol mide tahrişi riskini arttırabilir.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması önerilmemektedir.

DELTACORTRIL Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu yeterli miktarda su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Enfeksiyon, depresif ruh hali, vücutta sıvı birikimi, sodyum birikimi, yüksek tansiyon, yara iyileşmesinde bozulma, kas zayıflığı ve büyüme geriliği  yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Prednisolon
İlaç Marka İsmi: DELTACORTRIL Tablet

DELTACORTRIL Tablet Kullanma Talimatı


DELTACORTRIL Tablet Kullanma Talimatı

1 Yorum

 1. 29 Mart 2016

Bir Yorum Yazın