DEGASTROL 30 mg Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Lansoprazol ‘dür. DEGASTROL 30 mg Kapsül, midede üretilen asit miktarını azaltan bir proton pompası inhibitörüdür.  Midede üretilen asit miktarını azaltarak çalışır. Aşırı mide asidinin meydana getirdiği gastroözofajeal reflü ( asit ve mide içeriğinin yemek borusundan ağıza gelmesi.) eşliğinde gelişen eroziv özofajitin (mide asidi ve mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasından dolayı yemek borusu yüzeyinde zamanla doku hasarı oluşması)  tedavisinde ve hastalık belirtilerinin iyileştirilmesinde; Reflü özofajitin (mide içeriği ve asidin yemek borusuna kaçmasından dolayı oluşan yemek borusu iltihaplanması)  tedavisinde ve tekrarının önlenmesinde; mide ve onikparmak bağırsağı ülseri (endoskopik olarak kanıtlanmış) olan hastalarda hastalık belirtilerinin iyileştirilmesinde;  Zollinger-Ellison sendromu gibi aşırı mide asidini içeren diğer durumların tedavisinde;  H.pylori (Helicobacter pylori)’nin neden olduğu duodenal ve gastrik ülser tedavisinde ve tekrarının önlenmesinde; sürekli steroid olmayan yangı giderici (aspirin, ketoprofen, ibuprofen, piroksikam gibi)  ilaçlar ile tedavi gören hastalarda bu ilaçların neden olduğu ülserlerin önlenmesinde ve tedavisinde kullanılır.

 

DEGASTROL 30 mg Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Midede üretilen asit miktarını azaltan bir proton pompası inhibitörüdür.
 3. Eğer Antepsin(sukralfat) kullanıyorsanız, bu ilaçla birlikte kullanmayınız. Antepsin, ilacın emilimini zorlaştırabilir. İlacınızı aldıktan sonra Antepsini almak için en az 30 dakika beklemelisiniz.
 4. Tedaviniz tamamlanmadan da belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir. Ancak ilacınızı doktorunuzun size reçete ettiği süre boyunca kullanmaya devam ediniz.
 5. Şeker içermektedir. Eğer daha önce bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, DEGASTROL kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 6. Kemik erimesi ve zayıflaması varsa veya kortikosteroid adlı ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, DEGASTROL kullanmadan önce doktorunuzu durumunuz hakkında bilgilendiriniz.
 7. Eğer, Atazanavir içeren ilaçlardan (HIV tedavisi için) herhangi birini kullanıyorsanız, DEGASTROL Kapsül‘ü  kullanmayınız.
 8. İlacın kullanımı, mide ve bağırsak yolunda vücutta var olan bazı bakterilerin sayısını ve dolayısıyla enfeksiyon riskini arttırabilir. Tedaviniz sırasında ishal gelişirse, doktorunuza başvurunuz.
 9. Çocuklarda kullanılmamalıdır.
 10. Eğer ciddi karaciğer hastalığınız varsa veya kanda magnezyum seviyesi düşükse; kullanmadan önce durumunuz hakkında doktorunuzu bilgilendiriniz.
 11. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. Tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettiriniz.
 12. Baş dönmesi, baş ağrısı, yorgunluk ve görme problemleri gibi  yan etkilere sahiptir. Araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 13. Hamilelik döneminde iseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız  ya da  emziriyorsanız veya emzirmeyi planlıyorsanız;  kullanmayınız.

DEGASTROL 30 mg Kapsül’ ün Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu yeterli miktarda suyla beraber günün ilk öğününden önce (boş mideye) içiniz. Genelde günde 1×1  uygulanır.
 3. Kapsül yutamayanlar, bir kaşık meyve suyu veya içme suyuna kapsül içeriğini boşaltıp içebilirler.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Soluk alıp vermede zorluk, kurdeşen, yüzde, ağızda dudaklarda, boğazda ve dilde şişlik gibi bir durumda hekiminizi bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, gaz, karın ağrısı, ağız veya boğaz kuruması, baş dönmesi, baş ağrısı, ishal, kabızlık, halsizlik, ciltte döküntü, karaciğer enzimlerinde yükselme DEGASTROL ‘ün yaygın yan etkileridir.

İlaç Etken Maddesi:   Lansoprazol
İlaç Marka İsmi: DEGASTROL 30 mg Mikropellet Kapsül

DEGASTROL ATC Kodlaması: T.C. Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki  ilaç sınıflamasında sırasıyla; Sindirim Sistemi ve Metabolizma – Mide- Peptik Ülser ve Gastro-Özofageal Reflü İlaçları – Proton Pompası İnhibitörleri – Lansoprazol olarak sınıflandırılmış, A02BC03 ATC koduyla yer alır. Piyasada normal reçeteyle satışı yapılan DEGASTROL Mikropellet Kapsül’ün ruhsatı  ve imalatı DEVA HOLDİNG A.Şti’ne aittir. DEGASTROL ile ilgili detaylı açıklamalarla hastanın bilgilendirilmesi için;
—DEGASTROL nedir, ne ilacı, endikasyonları (ne için kullanılır);
—DEGASTROL uygulanmadan önce bilinmesi gereken hususlar ve alınacak tedbirler, hamilelikte ve emzirenlerde kullanılabilir mi; hangi  ilaç veya ürünlerle etkileşime girer ve kontrendikeleri nelerdir; nasıl saklanır, saklanması;
—DEGASTROL uygulanım şekli ve nasıl kullanılır;
—DEGASTROL kullanımı sonucu ortaya çıkan istenmeyen etkiler nelerdir; sorularına cevaben DEVA HOLDİNG’in aşağıdaki prospektüsünde daha geniş kapsamlı bilgi bulunmaktadır.
DEGASTROL 30 mg Kapsül Kısa Ürün Bilgisi
DEGASTROL-30-mg-Kapsül-İlaç-Prospektüsü

DEGASTROL 30 mg Kapsül prospektüsü, kullanma talimatı
DEGASTROL 30 mg Kapsül prospektüsü, kullanma talimatı

2 Yorum

 1. Fatih 21 Mart 2019
 2. IDF 13 Kasım 2019

Yorum Yap