Cyclo-Progynova Draje

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Norgestrel ve Estradiol valerat‘ dır. Cyclo-Progynova Draje, kadınlarda menapoz ile birlikte görülen  östrojen üretiminin azalmasına karşı bu hormonu yerine koyar. Böylece östrojen eksikliğinin neden olduğu belirtileri  önler. Kadınlarda  adet düzensizliklerinde, menopoz sonrası kemik erimesinin önlenmesi, rahmi olan kadınlarda bazı sebeplerden dolayı görülen östrojen eksikliği belirtilerinin giderilmesinde kullanılır. Ayrıca menapoza girmemiş genç bayanlarda adetin başlatılması ya da düzenlenmesi için kullanılır.

 

Cyclo-Progynova Draje Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kadınlarda  adet düzensizliklerinde, menopoz sonrası kemik erimesinin önlenmesi, rahmi olan kadınlarda bazı sebeplerden dolayı görülen östrojen eksikliği belirtilerinin giderilmesinde kullanılır. Ayrıca menapoza girmemiş genç bayanlarda adetin başlatılması ya da düzenlenmesi için kullanılır.
 3. İlacın kullanımıyla toplardamarlarda pıhtı oluşumu ve bu pıhtıdan kopan pıhtı parçası, akciğerlerle ilgili kan damarında tıkanıklığa yol açar veya beyin damarları ile ilgili sorunlar oluşabilir. Durumunuzu doktorunuzun tavsiyesi ile yapılacak tahlillerle kontrol ettirmelisiniz.
 4. Kullanımı meme kanseri riskini arttırdığından, tedaviniz sırasında düzenli olarak meme kontrolü yaptırmalısınız ve memelerinizin görünüş  ya da renginde bir değişiklik görürseniz doktorunuza başvurunuz.
 5. Eğer  geçmişinizde veya şu anda var olan karaciğer tümörü, şiddetli karaciğer rahatsızlığı, aşırı derecede yüksek kan trigliserid seviyeleri, damarlarda pıhtı veya tıkanıklık oluşumu ile ilgili bir hastalık,  kötü huylu tümör,  meme kanseri şüphesi veya meme kanseri varlığı,   şiddetli vajinal kanama gibi bir rahatsızlığınız varsa; kesinlikle kullanmayınız.
 6. Şeker hastalığı,yakın akrabada meme kanseri ve damar pıhtı ve tıkanıklık oluşumu ile ilgili bir hastalık varlığı, iyi huylu meme hastalığı, aşırı kilo,  safra taşı , safra kesesi hastalığı, karaciğer fonksiyon bozukluğu, orta derecede yüksek kan trigliserid seviyeleri,  yüksek tansiyon, astım, migren, epilepsi (sara), rahimde miyom bulunması,  porfiri,  otoskleroz, sistemik lupus eritematozus, endometriyoz gibi durumlarınız var ise; kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz.
 7. Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde kesinlikle kullanmayınız.

 Cyclo-Progynova Draje’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacınızı bir bardak  dolusu su ile birlikte alınız. Hergün aynı saatte almaya özen göstermelisiniz.
 3. Eğer adet görüyorsanız ilacın  kullanımına adetinizin 5. günü başlayınız.  Eğer adet görmüyorsanız veya kanamalarınız seyrekse –gebe olmadığınızdan emin olmak kaydıyla- ilacın kullanımına hemen başlayabilirsiniz. İlk 11 gün boyunca her gün 1 beyaz tablet, sonraki 10 gün boyunca ise her gün 1 açık kahverengi tablet alınır. Tabletlerin tamamı bittikten sonra 7 gün ara verilir. 7 günlük ara sonrasında yeni bir kutuya başlanır. Kanama sıklıkla 7 günlük tabletsiz dönem sırasında, son tablet alındıktan birkaç gün sonra başlar.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Baş  ağrısı, karın ağrısı, bulantı,  kilo artışı veya kiloda azalma, vajinal kanama, kaşıntı ve döküntü yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Norgestrel, Estradiol valerat
İlaç Marka İsmi: Cyclo-Progynova Draje

Cyclo-Progynova Draje kullanma talimatı


Cyclo-Progynova-Draje-İlaç-Prospektüsü

Yorum(20)

 1. 26 Ağustos 2015
  • 3 Ocak 2016
   • 1 Ekim 2016
 2. 25 Şubat 2016
 3. 5 Mayıs 2016
 4. 16 Temmuz 2016
 5. 29 Ağustos 2016
 6. 29 Kasım 2016
  • 16 Eylül 2017
  • 26 Nisan 2018
 7. 24 Aralık 2016
 8. 19 Ocak 2017
 9. 1 Temmuz 2017
  • 26 Eylül 2018
 10. 3 Ağustos 2017
  • 16 Eylül 2017
 11. 16 Ağustos 2017
 12. 3 Temmuz 2018
  • 11 Ağustos 2018
 13. 26 Eylül 2018

Bir Yorum Yazın