Cycladol Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Piroksikam’ dır. Cycladol Tablet, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan bir ilaçtır. Romatizmal hastalıklarda veya eklem iltihabının sebep olduğu ağrı ya da iltihabi durumlar ile ilgilidir. Ateş düşürücü özelliği de vardır. Eklem kıkırdaklarında meydana gelen aşınma , ağrı ve hareket kaybı ile kendini gösteren eklem iltihaplanması ve tendon iltihabı tedavisinde kullanılır. Ayrıca, vücudun herhangi bir yerinde hasar ve zedelenme sonrası oluşan ağrıların giderilmesinde kullanılır.

Cycladol Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici ve iltihap durumlarında etkili bir ilaçtır. Ateş düşürücü özelliği de vardır.
 3. Eğer geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak ülseri, mide ve bağırsaklarda kanama ve ciddi kalp yetmezliği durumlarından herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanmayınız.
 4. Eğer daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi ve felç , kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, kalp yetmezliği, geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması  ile yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, bronşiyel astım,  karaciğer  rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı , sigara kullanımı gibi durumlardan herhangi biri var ise  doktorunuzu bilgilendirmeden bu ilacı kullanmayınız. ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.
 5. İlacın kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir.Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 6. İlacın kullanımı sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşın problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurmalısınız.
 7. İlacın kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. ilacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 8. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.
 9. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol mide kanaması riskinizi arttırabilir.
 10. Yaşlı yetişkinlerin mide ve bağırsaklarla ilgili yan etkilere maruz kalma riski daha fazladır.
 11. İlaç düşünce ve reaksiyonları bozabilecek yan etkilere sahiptir. Eğer araç ya da makine kullanacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 12. 15 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 13. Hamilelik döneminde bu ilacın kullanımı doğmamış bebeğe zarar verebilir. Hamile iseniz ya da hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuzu bilgilendirinz.  Emzirme döneminde doktorunuza danışmadan bu ilacı  kullanmayınız.

Cycladol Tablet’ in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen yemeklerle birlikte veya yemeklerden sonra alınır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, karın ağrısı, iştah kaybı, titreme, sarılık, mide ülseri, mide kanaması , kanlı ve katranımsı dışkı, koyu idrar, böbrek yetmezliği, yüksek tansiyon, hızlı veya düzensiz kalp atışı gibi yan etkiler görüldüğünde hemen ilacı kesip derhal doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Piroksikam

İlaç Marka İsmi: Cycladol Tablet

Yorum Yap