CURATINOX I.V. infüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon

Endikasyon Bilgisi :

CURATINOX I.V. infüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon‘un etken maddesi okzaliplatin, vücuttaki kanserli hücrelerin üremesini ve bulunduğu yerden başka bölgeye atlamasını durdurmaya yardımcı olur. CURATINOX  metastatik kolorektal kanserde (kolon,rektum kanseri) ve tümörün alınmasından sonra ya da  3. evre kolon kanserinde diğer kanser ilaçlarıyla beraber kullanılmaktadır.

 

CURATINOX I.V. infüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Noktalar:

  1. CURATINOX ‘a bağlı bulantılarda, mide bulantısını giderici etkisi olan ilaçlar kullanılabilir.
  2. Ağır böbrek hastalığı, kemik iliği ile ilgili bir bozukluk veya aneminiz  var ise CURATINOX ile tedaviye başlamadan önce hekiminizi bilgilendirmelisiniz. Bu ilacı kullanmanız sizin için uygun olmayabilir.
  3. CURATINOX ilacı kullanırken bağışıklık sisteminizde zayıflama olabileceğinden vücut enfeksiyonlara karşı daha dirençsiz hale gelir. Gribal enfeksiyon, bulaşıcı hastalık veya herhangi bir enfeksiyon taşıyan hastalardan uzak durmalısınız.  Ayrıca bağırsak tümörleri (sol ve özellikle sağ kolon tümörleri)  kan kaybına sebep olabileceğinden tedavi sürerken kan nakli de yaptırmanız gerekebilir.
  4. CURATINOX süt veren annelerde ve gebelikte kesinlikle kullanılmaz. Hatta doğurganlığı etkileyebileceğinden CURATINOX ile kanser tedavisi gören baba ve anne adayları tedavi bittikten sonraki en az altı ay boyunca doğurganlığı koruyucu ilaç ve araçları düzenli olarak kullanmaları gerekmektedir.
  5. İlacın içindeki platin ya da platin içerikli ürünlere karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.

 

CURATINOX I.V. infüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon’un kullanım Şekli:

  1. CURATINOX kullanılması hastahane veya klinik ortamda yapılması gerekmektedir.
  2. Tedavi süresince, CURATINOX  reçetede nasıl yazıldıysa hekimin direktiflerine tam manasıyla uyulmalıdır.

 

CURATINOX I.V. infüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon Yan Etkileri :

  1. Vücut ağrıları, saçların dökülmesi, özellikle eller ve ayak uçları olmak üzere belirli bölgede hissizlik veya karıncalaşma, ağız, burun ve cildin kolay morarması, ciltte soluklaşma, ağızda yaralar, deri altında kırmızı benekler, grip belirtileri, üşüme, yüksek ateş , soluk alıp vermede güçlük, kalp atışında hızlılık, böbreklerde ve karaciğerde  hasar, işitme kaybı veya kulak çınlaması, devamlı süren kusma gibi rahatsızlıklarda destek almak için hekiminizle görüşmelisiniz.
  2. CURATINOX ile tedavi sürerken soluk alamama, kurdeşen, yüzde, ağız ve boğazda şişkinlik, şiddetli karında sancı gibi alerjiyi işaret eden belirtilerden herhangi birine sahipseniz derhal hekime haber verilmelidir.

 

İlaç Etken Maddesi: okzaliplatin
İlaç Marka İsmi: CURATINOX I.V. infüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon

Bir Yorum Yazın