CRUTER 100 mg/5 ml Oral Süspansiyon İçin Granül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Sefpodoksim‘ dir. CRUTER 100 mg/5 ml Oral Süspansiyon İçin Granül, vücuttaki bakterilerle savaşarak , bakterilerin sebep olduğu bir çok farklı türdeki  enfeksiyonu tedavi edici bir antibiyotiktir. CRUTERbademcik iltihabı (tonsillit), yutak iltihabı (farenjit), yüz kemiklerinin içindeki hava boşluklarının iltihabı (sinüzit), orta kulak iltihabını  otitis media) içeren üst solunum yolu enfeksiyonları;  KOAH alevlenmesi, zatürre (akciğer iltihabı-pnömoni), akut bronşit gibi alt solunum yolu enfeksiyonları, idrar kesesi-idrar kanalı iltihabı, böbrek iltihabı gibi komplike olmayan alt ve üst idrar yolu enfeksiyonları; gonore (bel soğukluğu); apse, ülser, çıban, yara enfeksiyonu, tırnak kenarının iltihaplanması, kıl kökü iltihabı, selülit (deri altı dokusunun yaygın cerahatlı iltihabı) gibi deri ve yumuşak doku  enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

 

CRUTER 100 mg/5 ml Oral Süspansiyon İçin Granül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. CRUTER, soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 3. Penisilin grubu antibiyotiklere karşı alerjiniz varsa veya daha önce antibiyotik kullanımından dolayı şiddetli ishal geliştiyse bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 4. Eğer şiddetli böbrek bozukluğunuz varsa  veya diyaliz tedavisi görüyorsanız ya da  daha önceden antibiyotik kullandığınız sırada sizde karın ağrısıyla birlikte şiddetli ishal geliştiyse bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.
 5. İlacın kullanımından sonraki  2-3 saat içerisinde herhangi bir antiasit veya ülser tedavisinde kullanılan ranitidin ve simetidin gibi ilaçlar kullanmayınız.
 6. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 7. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için, düzenli bir şekilde kullanınız.
 8. İlacın kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen doktorunuza başvurunuz.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımı önerilmemektedir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

CRUTER 100 mg/5 ml Oral Süspansiyon İçin Granül’ ün kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Toz bulunan ilaç şişesine su içeren plastik ampüllerden birisinin içindeki saf suyu ilave ediniz. Şişenin ağzını kapatıp tozun çözünmesi için kuvvetlice çalkalayınız. Daha sonra ikinci ampüldeki suyu ilave ediniz ve yine çalkayınız. İlacınız içilecek hale gelmiştir. Şişeyi her kullanımdan önce iyice çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. İlacın en iyi şekilde emilebilmesi için yemeklerle birlikte alınması önerilir.
 4. Yetişkinlerde ve 12 yaşından büyük çocuklarda günlük önerilen doz: Sabah ve akşam olmak üzere 12 saat ara ile günde 2 defa alınır.
 5. Üst solunum yolu enfeksiyonları:
  Bademcik iltihabı (Tonsillit): Günlük doz 200 mg , 12 saatte bir 1 kaşık alınır.
  Yutak iltihabı (Farenjit): Günlük doz 200 mg , 12 saatte bir 1 kaşık alınır.
  Akut sinüzit Günlük doz 400 mg , 12 saatte bir 2 kaşık alınır.
  Alt solunum yolu enfeksiyonları:
  Akut bronşit Günlük doz: Günlük doz 400 mg , 12 saatte bir 2 kaşık alınır.
  Bakteriyel pnömoni (akciğer iltihabı-zatürre): Günlük doz 400 mg , 12 saatte bir 2 kaşık alınır.
  Kronik obstrüktif akciğer  hastalığı (KOAH) alevlenmeleri: Günlük doz 400 mg , 12 saatte bir 2 kaşık alınır.
  idrar yolları enfeksiyonları
  Komplike olmayan alt ve üst  idrar yolu enfeksiyonu: Günlük doz: 200 mg , 12 saatte bir 1 kaşık alınır
  Seksüel yolla bulaşan hastalıklarda (gonore) ve kadınlarda görülen akut komplike olmayan makat enfeksiyonlarında: Günlük doz 200 mg  günde 1 defa tek doz halinde 2 kaşık alınır.
  Cilt ve yumuşak doku enfeksiyonları : Günlük doz 400 mg , 12 saatte bir 2 kaşık alınır.
 6. •2 aylıktan küçük bebeklerde kullanılmamalıdır.
 7. •2 ay üstü bebekler-12 yaş arası çocuklarda önerilen doz ikiye bölünmüş halde 10 mg/kg/gündür.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Mide bulantısı, ishal, özellikle uzun süreli kullanımda ikinci bir enfeksiyon oluşması yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Sefpodoksim
İlaç Marka İsmi: CRUTER 100 mg/5 ml Oral Süspansiyon İçin Granül

CRUTER 100 mg/5 ml Oral Süspansiyon İçin Granül kullanma talimatı


CRUTER 100 mg 5 ml Oral Süspansiyon İçin Granül kullanma talimatı

Yorum Yap