CRINONE Vajinal Jel

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Progesteron‘ dur. Progesteron, hamilelik başlangıcında rahim iç düzeyinde değişimler meydana getirerek, döllenmiş olan yumurtanın rahimde tutunmasını ve vücudun gebeliği sürdürmesini sağlayan önemli bir kadınlık hormonudur. CRINONE Vajinal Jel, östrojen hormonu tedavisi alan kişilerde ikincil olarak görülen adet görememe (regl olamama) durumu, östrojen hormonu yerine koyma terapisi sırasında ek tedavi olarak, olası hormonal dengesizliğe bağlı bozuklukların tedavisinde ve kısırlık tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

 

CRINONE Vajinal Jel Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Progesteron, hamilelik başlangıcında rahim iç düzeyinde değişimler meydana getirerek, döllenmiş olan yumurtanın rahimde tutunmasını ve vücudun gebeliği sürdürmesini sağlayan önemli bir kadınlık hormonudur.
 3. İlacın kullanımı kalp krizi ve göğüs kanseri, kan pıhtılaşması ve felç (inme) riskini arttırmaktadır.
 4. Eğer  geçmişinizde kan pıhtılaşması veya dolaşım problemleri durumu varsa veya karaciğer hastalığı, meme veya rahim kanseri gibi hormon ilişkili bir kanser var ise , şiddetli vajinal kanama gibi bir rahatsızlığınız varsa, yakın zamanda dış gebelik veya tamamlanmamış düşük geçirdiyseniz bu ilacı kullanmayınız.
 5. Eğer doğurganlık tedavisinin bir parçası olarak kullanılacaksa 12 hafta olarak kullanılır. Vajinal bazı durumlarda ise yalnızca bir dönem için 6 ila 12 günlük olarak  kullanılır. Doktorunuzun kullanım talimatını önemle dikkate almanız gerekmektedir. Hiçbir dozu atlamamaya özen göstermelisiniz.
 6. Böbrek hastalığı, şeker hastalığı, kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, yüksek tansiyon, astım, migren, epilepsi (sara), porfirya, geçmişte depresyon öyküsü gibi durumlarınız var ise CRINONE Vajinal Jel‘i kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz.
 7. Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde kullanılmaz.

CRINONE Vajinal Jel’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Oturur vaziyette dizlerinizi yukarı doğru bükerek  aplikatörü vajinanın en derinine ilerletiniz. Aplikatörün içindeki itici kolu yavaşça en sonuna kadar itiniz. Boşalan aplikatörü vajinadan yavaşça çıkarıp atınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ellerde, bileklerde ve ayaklarda şişme, ayaklardan birinde veya ikisinde de ağrı veya şişme, depresyon belirtileri gibi yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi:  Progesteron
İlaç Marka İsmi: CRINONE Vajinal Jel

CRINONE Vajinal Jel kullanma talimatı


CRINONE Vajinal Jel kullanma talimatı

16 Yorum

 1. NUR 9 Temmuz 2016
 2. NUR 9 Temmuz 2016
 3. Dr.MehtapTozcu 23 Temmuz 2016
 4. Nura 27 Temmuz 2016
 5. Sema 18 Ağustos 2016
  • Filiz 23 Temmuz 2019
 6. glden 30 Eylül 2016
 7. Fatma 27 Ekim 2016
 8. jiyan 25 Şubat 2017
 9. Fatma 29 Nisan 2017
 10. Hilal 21 Temmuz 2017
 11. Zeynep 17 Ocak 2018
 12. Emel 13 Nisan 2019
  • Jasmin 4 Temmuz 2020
 13. Hatice Çiçek 4 Şubat 2020
 14. Mehmet 27 Temmuz 2020

Yorum Yap