Coversyl Plus Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi Perindopril, İndapamid’dir. Coversyl Plus Film Kaplı Tablet, kan damarlarını daraltarak tansiyonu yükselten  anjiyotensin II  adlı maddenin kan damarlarını daraltmasını  engeller. Böylece  tansiyonu tansiyonu düşürür, kan akışını verimli hale getirir. Aynı zamanda vücutta sıvı tutulumuna yol açan yüksek miktarda tuzun, vücut tarafından emilimini engelleyen güçlü  bir idrar söktürücüdür. Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılır.

Coversyl Plus Film Kaplı Tablet  Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kan damarlarını daraltarak tansiyonu yükselten  anjiyotensin II  adlı maddenin kan damarlarını daraltmasını  engeller. Böylece  tansiyonu tansiyonu düşürür, kan akışını verimli hale getirir. Aynı zamanda vücutta sıvı tutulumuna yol açan yüksek miktarda tuzun, vücut tarafından emilimini engelleyen güçlü  bir idrar söktürücüdür. Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılır.
 3. İlacın kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmayınız.
 4. İlacın kullanımı sporculara yapılan doping testlerinde pozitif sonuç çıkmasına sebep olabilir. Eğer bu testi yaptırmak zorunda iseniz bu hususa dikkat etmelisiniz.
 5. Tedaviniz sırasında ishal, kusma ve egzersize bağlı aşırı terleme durumlarından herhangi birinin meydana gelmesi vücutta su kaybına sebep olacağından,  bu ilacın kullanımı sırasında her gün bol miktarda sıvı tüketmelisiniz. Aksi takdirde aşırı su kaybı, böbrek yetmezliğine, aşırı  düşük tansiyona ve  elektrolit bozukluklara yol açabilir.
 6. İlacın kullanımı sırasında kusma veya su kaybı meydana geldiyse hem kan tahlili  hemde  idrar tahlili yaptırmalısınız.
 7. İlacı kullanmaya başladıktan bir süre sonra kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın kullanımını  aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir. Çünkü yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 8. Oturur ya da yatar pozisyonda iken hızlı bir şekilde kalkmayınız. Hızlı hareket etmek baş dönmesi yapabilir. Düşme ve kazaları önlemek için yavaş ve dikkatlice, bir yere tutunarak  doğrulmalısınız  ya da kalkmalısınız.
 9. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Alkol kullanımı, tansiyonunuzu daha da fazla düşürebilir ve ilacın yan etkilerini arttırabilir.
 10. Karaciğer ve böbrek yetmezliği , diyaliz tedavisi görüyor olmak,  tedavi ile kontrol altına alınamayan kalp yetmezliği,  kandaki potasyum düzeyinin düşük olması, herhangi bir nedene bağlı olarak geçmişte kendinizde  veya  ailenizde anjiyoödem görülmüş olması, hamilelik veya emzirme döneminde olmak gibi durumlardan herhangi birisi  var ise bu ilacı kullanmayınız.
 11. Kalp hastalığı ve kalp yetmezliği, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, şeker hastalığı, gut hastalığı,  paratiroid bezlerinin hızlı  çalışması, iltihaplı eklem romatizması gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza anlatınız. İlacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 12. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, makine ve araba kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivasyonlarda dikkatli olunuz.
 13. İlacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için tansiyonunuzu belirli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz. Ayrıca böbrek ve  karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 14. Eğer herhangi bir bir ameliyat olmanız gerekiyorsa, bu ilacı kullandığınız süreyi, ameliyattan belirli bir süre önce cerrahınıza  söylemelisiniz. İlacı kullanmayı bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 15. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Coversyl Plus Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile birlikte aç karnına veya yemek esnasında yutunuz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp atışlarında düzensizlik ve hızlılık, baygınlık, aşırı baş dönme hissi gibi yan etkilerde acil yardım için doktorunuza başvurmalısınız.

İlaç Etken Maddesi:  Perindopril, İndapamid

İlaç Marka İsmi: Coversyl Plus Film Kaplı Tablet

Bir Yorum Yazın