Coumadin Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Varfarin sodyum’dur. Coumadin Tablet, kan pıhtısı oluşumunu  önleyen kan sulandırıcı bir ilaçtır. Kandaki  pıhtılaşma faktörlerinin oluşumunu engeller ve kan pıhtısı oluşumunu azaltır. Bu ilaç kan sulandırıcı  ya da kan inceltici olarak da adlandırılır.Kalbi besleyen damarlarda kan pıhtısı oluşumuyla ilgili tıkanmaların tedavisi, toplardamarlarda ve akciğerlerde  kan pıhtısından dolayı oluşan tıkanmaların önlenmesi ve giderilmesi; kalp ritminin düzensiz ve çok hızlı olmasından dolayı kalpte pıhtılaşma oluşumunun ve pıhtıların başka damarlara  giderek tıkanmaya yol  açmasının önlenmesi ile ilgili bir ilaçtır.

Coumadin Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kan pıhtısı oluşumunu  önleyen kan sulandırıcı bir ilaçtır. Kandaki  pıhtılaşma faktörlerinin oluşumunu engeller ve kan pıhtısı oluşumunu azaltır.
 3. Tedavi süresinde hafif yaralanmalarda bile kolay kanamalar meydana gelir.Eğer durmayan bir kanama olursa tıbbi yardım almak için acil servise veya doktorunuza başvurunuz.
 4. İlacın kullanımı sırasında iç kanamalar da meydana gelebilir. Eğer siyah veya kanlı dışkı, kan öksürme veya kahve telvesi görünümünde kusma gibi durumlarda derhal doktorunuza başvurunuz.
 5. Eğer herhangi bir ameliyat veya diş operasyonu geçirecek olursanız,  cerrahınıza veya diş hekiminize bu ilacı kullandığınızı operasyon başlamadan belirli bir süre önce söyleyiniz. Çünkü kanamayı  önlemek için ilacın kullanımını 7 gün önceden durdurmanız gerekmektedir.
 6. Vücudun herhangi bir yerinin kesilmesinden oluşan kanamanın 10 dakika gibi bir süre içerisinde durmaması, ciltte sebebi belli olmayan morluklar, diş eti veya burun kanamasının durmaması, kan hücreleri ile ilgili bir hastalık, mide ve bağırsaklarda kanama, adet kanamasının normal zamandan daha şiddetli olması, kanama bozukluğu, beyin damarlarında kanama, hemofili hastalığı, idrar yollarında , üreme sisteminde ve solunum yolunda kanama, yakın zamanda geçirilmiş bir ameliyat(bilhassa  omurilik , beyin ve göz ameliyatı), kontrol altına alınmamış yüksek tansiyon gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız.
 7. Karaciğer hastalığı,şeker hastalığı, çölyak hastalığı, kalp yetmezliği, aşırı aktif tiroit, herhangi bir bağ dokusu hastalığı (eklem romatizması gibi) gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz  bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 8. Bu ilaç 18 yaşından küçüklere verilmemelidir.
 9. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol kullanmayınız. Çünkü alkol ilacın yan etkilerini arttırır.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kesinlikle kullanılmamalıdır.

Coumadin Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

 İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Göğüs ağrısı, bulantı, kusma, baş dönmesi, konuşma bozukluğu, ayak parmaklarında morluk, bayılma ve bilinç kolay  kanamalar, burun kanaması, kanlı veya katranlı dışkı, idrarda kan, kan öksürme veya kahve telvesi görünümünde kusma,  halsizlik, yüksek ateş, kolay çürük oluşumu, bayılma hissi, ciltte ve gözlerde sararma (sarılık)  gibi yan  etkiler görülebilir . Tıbbi yardım için doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Varfarin sodyum

İlaç Marka İsmi: Coumadin Tablet

Bir Yorum Yazın