Corsal Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol (120 mg), Klorfeniramin maleat (2 mg) ve Fenilefrin hidroklorür (5 mg)‘ dır.  Corsal Şurup, ağrı kesici, ateş düşürücü, histaminin etkilerini engelleyici, burun tıkanıklıklarını açıcı etkilere sahip bir ilaçtır. Soğuk algınlığı, gribal enfeksiyonlar, soluk borusu iltihabı, yutak iltihabı (farenjit), bademcik iltihabı (tonsilit), yüz sinüslerinin iltihabı (sinüzit) gibi üst solunum yolu akut enfeksiyonları ve nezle, saman nezlesi gibi alerjik hastalıklarda histaminin yol açtığı burun akıntısı, geniz akıntısı, göz sulanması, kaşıntı, kızarıklık, ödem, öksürük, hapşırık ve burun tıkanıklıklarının giderilmesinde kullanılır. Aynı zamanda üst solunum yollarındaki anılan hastalıklara bağlı vücutta sıcaklık, üşüme, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas ve eklemlerde ağrı, vücut kırgınlığı, baş ağrıları, boğaz ağrılarının iyileştirilmesinde ve ağrılara eşlik eden ateşin düşürülmesinde kullanılmaktadır. Kullanımı altı yaşından büyük çocuklar ve  sıvı ilaçları tercih eden erişkinler için uygundur.

 

Corsal Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Corsal Şurup, ağrı kesici, ateş düşürücü, üst solunum yollarında burun akıntısı, hapşırık gibi alerjik belirtileri ve tıkanıklığı giderici bir şuruptur.  Corsal Şurup tesirlerini şöyle gösterir; vücuttaki doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı  burun akıntısı, hapşırık gibi alerjik belirtileri tedavi edici antihistaminik etki eder, burundaki kan damarlarının genişlemesinden kaynaklanan burun tıkanıklıklarında ise burundaki damarları daraltmak (büzmek) suretiyle burnu açar;  beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek vücut ısısını düşürür, beyne giden ağrı sinyallerinin iletimini durdurmak suretiyle de ağrıyı keser.
 3. Bu ilacı kullanımınız süresince hekime danışmadan gribe, soğuk algınlığına veya ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmayınız. Halihazırda kullandığınız diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak kullanım amaçlarının aynı olup olmadığına bakınız.
 4. İlacı düzenli kullanmanız rağmen yakınmalarınızda bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse  ya da üzerine başka rahatsızlıklarda ortaya çıkarsa, ilacın kullanımını kesip, bir hekime başvurunuz.
 5. Eğer karaciğer veya böbreklerinizde ciddi sorunlar varsa ya da düzenli olarak alkol tüketiyorsanız, alkole bağlı karaciğer rahatsızlığınız varsa; kalple ilgili bir rahatsızlığınız varsa ya da virüs kaynaklı karaciğer iltihaplanması, QT sendromu, G6PD enzimi eksikliği, MAO inhibitörü kullanımı, midenin oniki parmak bağırsağa açıldığı yerde daralma,  idrar yollarında tıkanıklık, diyabetiniz varsa veya anemi  ya da kan hücreleri ile ilgili problemler yaşanıyorsa bu ilacı hekime danışmadan kullanmanız önerilmez. Kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 6. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait (depresyon tedavisinde kullanılan bir grup ilaç) herhangi bir ilaç kullandıysanız; bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 7. Bu ilacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol veya alkollü içeceklerle birlikte alındığında karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 8. Kullanımı uyuklamaya sebep olabileceğinden, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 9. Gebelik ve emzirme dönemlerinde bir hekime sormadan bu ilacı kullanmayınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Corsal Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış veya size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verir.
 2. Bu şurubu her kullanımdan önce hafifçe çalkalayıp, doğru dozda aldığınızdan emin olabilmek için ölçümlü kaşıkla ölçünüz, yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. İlacı günde ne kadar, ne zaman, hangi aralıklarla kullanacağınızı rahatsızlığınızın ve ağrının şiddetini dikkate alarak hekiminiz tavsiyede bulunacaktır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, hazımsızlık, uyuma isteği sık rastlanan yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Parasetamol, Klorfeniramin maleat, Fenilefrin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: Corsal Şurup

 

CORSAL ŞURUP kullanma talimatı (prospektüsü)


Bir Yorum Yazın