Corsal Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol (300 mg), Klorfeniramin maleat (2 mg) ve Fenilefrin hidroklorür (5 mg)‘ dır.  Corsal Kapsül, vücuttaki bir doğal kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, kızarıklık, aksırık, nezle gibi alerjinin sebep olduğu hastalıklar ve ağrı ya da ateşle birlikte görülen solunum yolu hastalıkları, aynı zamanda bu hastalıklar eşliğinde burundaki kan damarlarının genişlemesi sebebiyle oluşan burundaki tıkanma durumlarında kullanılmaktadır. Bu ilaç kısacası, soğuk algınlığı, gribal hastalıklar, saman nezlesi, sinüzit, soluk borusu iltihabı, farenjit gibi solunum yollarındaki burunda tıkanma, burun akması, göz yaşarması, aksırık, ateş veya ağrı yapan hastalıklarda burundaki tıkanmanın açılması, alerjinin giderilmesi, eklem ve kas ağrılarının  iyileştirilmesi ve ateşin düşürülmesinde faydalıdır.

 

Corsal Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Corsal, soğuk algınlığı, gribal hastalıklar, soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit gibi ateş veya ağrı yapan hastalıklarla ve sinüzit, saman nezlesiyle birlikte görülen burunda tıkanma, aksırık, gözlerde yaşarma, burun akması, eklem ve kas ağrılarının iyileştirilmesi ve ateşin düşürülmesinde etki göstermektedir. 
 3. Bu ilacı kullanımınız süresince hekime danışmadan gribe, soğuk algınlığına veya ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmayınız. Halihazırda kullandığınız diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak kullanım amaçlarının aynı olup olmadığına bakınız.
 4. İlacı düzenli kullanmanız rağmen sızlanmalarınızda bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse  ya da üzerine başka rahatsızlıklarda ortaya çıkarsa, ilacın kullanımını kesip, bir hekime başvurunuz.
 5. Eğer karaciğer veya böbreklerinizde ciddi sorunlar varsa ya da düzenli olarak alkol tüketiyorsanız, alkole bağlı karaciğer rahatsızlığınız varsa; kalple ilgili bir rahatsızlığınız varsa ya da virüs kaynaklı karaciğer iltihaplanması, QT sendromu, G6PD enzimi eksikliği, MAO inhibitörü kullanımı, midenin oniki parmak bağırsağa açıldığı yerde daralma,  idrar yollarında tıkanıklık, diyabetiniz varsa veya anemi  ya da kan hücreleri ile ilgili problemler yaşanıyorsa bu ilacı hekime danışmadan kullanmanız önerilmez. Kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 6. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait (depresyon tedavisinde kullanılan bir grup ilaç) herhangi bir ilaç kullandıysanız; bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 7. Bu ilacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol veya alkollü içeceklerle birlikte alındığında karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 8. Kullanımı uyuklamaya sebep olabileceğinden, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 9. Gebelik ve emzirme dönemlerinde bir hekime sormadan bu ilacı kullanmayınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

Corsal Kapsül’ ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış veya size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verir.
 2. İlacı günde ne kadar, ne zaman, hangi aralıklarla kullanacağınızı rahatsızlığınızın ve ağrının şiddetini dikkate alarak hekiminiz tavsiyede bulunacaktır.
 3. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Aç veya tok karnına alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda hekiminizi bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, hazımsızlık, uyuma isteği sık rastlanan yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Parasetamol, Klorfeniramin maleat, Fenilefrin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: CORSAL Kapsül

Corsal Kapsül Kullanma Talimatı (prospektüsü)


Yorum(4)

 1. 16 Temmuz 2016
 2. 20 Kasım 2016
 3. 17 Mart 2018

Bir Yorum Yazın