Coronis Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Karvedilol’dur.  Coronis Tablet, yüksek tansiyon, kronik kalp yetmezliği, koroner kalp hastalığı ve kalp krizinin akabinde kalpte oluşan işlev bozuklukları  ile ilgili bir ilaçtır. Toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışını etkileyerek çalışır. Kalbe kan sağlayan damarlarda görülen daralma sonucunda kalbe ulaşan besin ve oksijenin azalmasına bağlı olarak ortaya çıkan kalp hastalıklarını tedavi edicidir.
 

Coronis Tablet  Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Yüksek tansiyon, kronik kalp yetmezliği, koroner kalp hastalığı ve kalp krizinin akabinde kalpte oluşan işlev bozuklukları  ile ilgili bir ilaçtır. Toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışını etkileyerek çalışır. Kalbe kan sağlayan damarlarda görülen daralma sonucunda kalbe ulaşan besin ve oksijenin azalmasına bağlı olarak ortaya çıkan kalp hastalıklarını tedavi edicidir.
 3. Bu ilacı kullanırken kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate almalısınız. Çünkü yüksek tansiyon sıklıkla kendini göstermez. Aksi takdirde sürekli tansiyon ilacı kullanmak zorunda kalırsınız.
 4. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 5. İlacın kullanımını  öncelikle doktorunuza danışmadan bırakmayınız ya da doz atlaması yapmayınız. ilacı birden kesmek kalbinizle ilgili ciddi problemlere yol açar, rahatsızlığınız daha da kötüleşebilir.
 6. Herhangi bir  ameliyat geçirme durumunuz var ise ameliyat öncesi bu ilacı ne kadar süredir kullandığınızı doktorunuza bildirmelisiniz. İlacın alımını kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 7. Bu ilacı kullanmaya başlamadan  önce karaciğer ve böbrek hastalığı, herhangi bir tiroid bozukluğu, çizgili kas zayıflığı, astım öyküsü, KOAH, bronşit, depresyon, sedef hastalığı, diyabet, yavaş kalp ritmi, kan dolaşımı problemleri  gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz  doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir.
 8. Eğer düşük nabız atışı, karaciğer hastalığı, kontrol altına alınmamış kalp yetmezliği, tansiyon düşüklüğü gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız.
 9. Bu ilacı kullanırken alkol kullanımayınız. Çünkü alkol ilacın olası yan etkilerini artırır.
 10. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 11. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı kesinlikte kullanmayıınız.

Coronis Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her dozu  bir bardak dolusu su ile birlikte yutunuz. Hergün aynı saatte almaya dikkat ediniz.

İlacın Olası Yan Etkileri:

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Astım, nefes darlığı, bayılacakmış gibi hissetme, bayılma, kalp atışlarında yavaşlama, kalp yetmezliği, şişlik ve ani kilo alma, bileklerde ve ayaklarda şişlik, el ve ayaklarda soğukluk hissi durumlarından herhangi birine sahip iseniz tıbbı yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:  Karvedilol

İlaç Marka İsmi: Coronis Tablet

Bir Yorum Yazın