Coraspin 100 mg Enterik Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Asetilsalisilik asit(100 mg)‘dır.  Coraspin 100 mg Enterik Kaplı Tablet, kanda pıhtılaşmayı engelleyici (antitrombotik) etkiye sahip ilaçlardan biridir. Kandaki pıhtılaşma hücrelerinin (trombositlerin)  kümeleşmesini engelleyici etkisi sayesinde Coraspin, egzersize bağlı olmayan göğüs ağrısı (anjina pektoris) yaşayan ve yüksek tansiyon, şeker  hastası gibi risk grubundaki kişilerde kalbe kan taşıyan damarlardaki pıhtı oluşumunu engellemek;  kalp veya kan damarlarının ameliyatında sonraki damar tıkanıklığını ve pıhtı oluşumunu önlemek, gelecek yeni bir kalp krizini (miyokard reinfarktüsü) önlemek amacıyla veya geçici inmeye (felce) sebep olan beyin damarlarındaki pıhtı oluşumunu önlemek amacıyla kullanıma sunulmuştur.

 

Coraspin 100 mg Enterik Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. Coraspin 100 mg enterik tablet formülü:  1 enterik kaplı tablette  asetilsalisilik asit  (100 mg) bulunur. Diğer bileşenler: Selüloz, Eudragit L30D, trietilsitrat, mısır nişastası ve talk ilacın yardımcı maddeleridir.
 2. Coraspin‘in içindeki etken maddeye veya yukarıda belirtilen ilacın yardımcı maddelerinden birisine karşı daha önceleri sizde aşırı hassasiyet (alerji) durumu olduysa; hekimi bilgilendirmeden bu ilacı almayınız.
 3. Coraspin 100 mg ağızdan alındıktan sonra, tabletin üzerindeki kaplama sayesinde mideden değil de bağırsaklardan emilir.
 4. Coraspin 100 mg, kalp ve kan damarları ile ilgili durumlar için kullanılıyorsa, hekim denetimi altında kullanılmalıdır.
 5. Coraspin alırken, kahve telvesi gibi kusma, siyah-kanlı, katranımsı dışkılama gibi mide kanamasını işaret eden belirtiler olursa ilacın alımını kesip, tıbbi yardım için acilen hekiminize veya bir sağlık kurumuna başvurunuz.
 6. Eğer herhangi bir ameliyat veya diş ile ilgili bir operasyon geçirme durumunuz var ise, bu ilacı  kullandığınızı  cerrahınıza veya diş hekiminize bildiriniz. Hekiminiz ilacın alımını bir süreliğine durdurabilir.
 7. Coraspin alırken kesinlikle alkol ve alkollü içecekler kullanmayınız. Çünkü, alkol ile beraber aldığınızda midenizde kanamaya sebep olabilir.
 8. Hemofili (kanama bozukluğu) ya da mide ülseri, bağırsak ülseri ciddi kalp, karaciğer veya böbrek yetmezliği, romatizma ve kanser tedavisinde etkili metotreksat etken maddeli ilaçla tedavi görüyor olmak ya da  hamilelikte son üç aylık dönemde olmak; bu durumlardan birisi sizde var ise; Coraspin almayınız.
 9. Eğer karaciğer rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı, kanama ya da pıhtılaşma bozuklukları, geçmişte mide ülseri veya kanama öyküsü, astım, mevsim alerjisi, nezle, burnunuzda polip, gut(damla) hastalığı, kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı rahatsızlıklarından birisi var ise; Coraspin almadan önce hekiminizi durumunuz hakkında bilgilendirmelisiniz.
 10. Coraspin, ateşi olan çocuk veya ergenlerde özellikle grip ya da su çiçeği rahatsızlıkları var ise; hekime sorulmadan kullanılmamalıdır.
 11. 18 yaşından küçük çocuklara Coraspin verilmemelidir.
 12. Bu ilacı hamilelik ve emzirme dönemlerinde hekiminizle görüşmeden kullanmayınız.

 

Coraspin 100 mg Enterik Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz Coraspin ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekiminizin  direktiflerine aynen uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığınızın gidişatını olumsuz yönde etkileyecektir.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak su ile beraber alınız. Yemek öncesi alınması önerilir.

 

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Coraspin aldıktan sonra nefes almada güçlük, ürtiker, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişme gibi bir durumda hiç vakit kaybetmeden hekimle irtibat kurulmalıdır.
 2. Coraspin’in yaygın görülen yan etkileri: Bulantı, kusma, mide yanması, karın ağrısı ve ishal görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Asetilsalisilik asit
İlaç Marka İsmi: Coraspin 100 mg Enterik Kaplı Tablet
İlacın farmakoterapötik grubu ve ATC kodu: Trombosit agregasyon inhibitörü (Heparin hariç) – B01AC06
İlacın ruhsat sahibi:  Bayer Türk Kimya San. Ltd. Şti.
Adres:Fatih Sultan Mehmet Mah. Balkan Cad. No.53  Ümraniye – İstanbul-34770
Tel no: (0216) 528 36 00-Faks no: (0216) 645 39 50

Coraspin 100 mg Enterik Kaplı Tablet prospektüsü, kullanma talimatı
Coraspin 100 mg Enterik Kaplı Tablet İlaç Prospektüsü

Coraspin 100 mg kısa ürün bilgisi
Coraspin 100 mg kısa ürün bilgisi

1 Yorum

 1. Mehmet özen 22 Şubat 2020

Yorum Yap