Combivent Tek Dozluk Flakon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Salbutamol, İpratropium‘ dur.  Combivent Tek Dozluk Flakon, solunum yollarının duvarlarında bulunan kasları gevşeterek solunumu geliştiren, akciğerlere hava akışını rahatlatan bir ilaçtır.  Tıkanmayla ilgili solunum yolu hastalıklarında (astım, amfizem, bronşit), kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) tedavisinde ve nefes alamama atağının giderilmesinde kullanılır.

 

Combivent Tek Dozluk Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Combivent, solunum yollarındaki kasları gevşeterek solunumu geliştiren, akciğerlere hava akışını rahatlatan  bir ilaçtır. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH ) tedavisi ile ilgilidir.
 3. Eğer  böbrek, karaciğer, şeker hastalığı,  epilepsi, yüksek  tansiyon, kalp , prostat büyümesi ve idrar yapma problemi,  göz tansiyonu, yüksek tiroid gibi bir hastalığınız var ise bu ilacı kullanmadan önce hekiminizi bilgilendirmeniz gerekmektedir.
 4. Soya fasülyesi, yer fıstığı veya diğer soya lesitini içeren yiyeceklere alerjiniz varsa bu ilacı kullanmamalısınız.
 5. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde iseniz bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu hekiminizle görüşünüz.

Combivent Tek Dozluk Flakon’un Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedaviniz süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Yanlış veya size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.
 2. Yalnızca, nebülizatör veya ventilatör ile inhalasyon şeklinde kullanılır. Oral yoldan alınmamalı ya da parenteral yoldan (damar yolu, kas içi gibi) uygulanmamalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen hekiminizle görüşünüz.
 2. Kalp atışlarında artış, ritim bozukluğu, çarpıntı, bulantı, baş ağrısı, titreme, huzursuzluk hali gözlemlendiğinde hekiminizi haberdar ediniz.
 3. İlacın kullanımına bağlı olarak sık rastlanan herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Salbutamol, İpratropium
İlaç Marka İsmi: Combivent Tek Dozluk Flakon

Combivent Tek Dozluk Flakon kullanma talimatı


combivent-tek-dozluk-flakon-ilac-prospektusu

2 Yorum

 1. Kiymet şimsek 28 Haziran 2017
 2. Mert 10 Aralık 2017

Yorum Yap