Combivent Ölçülü Doz İnhalatörlü Aerosol

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Salbutamol ve İpratropium‘dur.  Combivent Ölçülü Doz İnhalatörlü Aerosol, akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında bulunan kasları gevşeterek genişlemelerine yol açar. Böylece akciğerlere hava giriş çıkışını rahatlatır, solunumu daha iyi hale getirir. Tıkanmayla ilgili solunum yolu hastalıklarında, amfizem ve kronik bronşitte dahil olmak üzere Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan  ve birden fazla bronş açıcı ilaca ihtiyaç duyulan hastaların tedavisinde kullanılır.

Combivent Ölçülü Doz İnhalatörlü Aerosol Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Combivent, astım, kronik bronşit, amfizem ve tıkayıcı hava yolu hastalığı (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı -KOAH ) tedavisinde birden fazla bronş açıcı ilaca ihtiyaç duyulan hastalarda kullanılır.
 3. Uygulama esnasında ilacın gözünüze kaçmamasına dikkat ediniz.
 4. Eğer yeterince kontrol altına alınamayan  şeker hastalığınız veya şiddetli kalp veya damar hastalığınız varsa ya da yakın zamanda geçirilmiş kalp krizi öyküsü,  tiroid bezinin aşırı çalışması, böbrek üstü bezi tümörü, yüksek göz içi basıncı (glokom),  idrar yapma problemi veya prostat büyümesi var ise; kullanmadan önce  durumunuz hakkında doktorunuzu bilgilendiriniz.
 5. Soyada bulunan lesitin maddesine ya da bununla ilişkili yer fıstığı veya soya fasülyesi gibi  besinlere alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız, böyle bir durumda soya lesitini içermeyen COMBIVENT Tek Dozluk Flokunu kullanabilirsiniz.
 6. Atropin ya da türevlerine alerjiniz varsa veya Hipertrofik obstrüktif kardiyomiyopati ya da taşiaritmi denilen bir kalp hastalığınız varsa bu ilacı kullanmayınız.
 7. •12 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 8. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu durumunuz hakkında bilgilendiriniz.

Combivent Ölçülü Doz İnhalatörlü Aerosol’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İnhalasyon yoluyla (ağızdan soluyarak) kullanılır. İnhalasyon cihazı yoluyla nefes alındığında ilaç akciğerlerinize ulaşır. Bu nedenle, cihazın ağız parçası aracılığıyla derin ve güçlü nefes almalısınız.
 3. Ağızda pamukçuk oluşumunu ve  beyaz, sarı veya krem renkte benekler oluşma riskini azaltmak için ilacı  kullandıktan sonra ağzınızı su ile çalkalayınız.
 4. Koruyucu kapağı çıkartınız. Her kullanımdan önce tüpü iyice çalkalayınız. Ok işareti ve tüpün tabanı yukarıya bakacak şekilde tutunuz. Soluğunuzu tam olarak veriniz ve tüpün ağızlık parçasını dudaklarınızın arasına yerleştiriniz. Derin bir soluk çekerken aynı anda tüpün tabanına sıkıca bastırınız. Soluğunuzu birkaç saniye tuttuktan sonra ağızlık parçasını ağzınızdan çıkarınız ve soluğunuzu dışarıya veriniz. İkinci bir inhalasyon için aynı işlemi tekrarlayınız. Uygulama bittikten sonra koruyucu kapağı yerine takınız.
 5. •12 yaş ve üzeri ergenler ve yetişkinlerde kullanımı:  Günlük önerilen doz  günde 4 kez  2 püskürtmedir.
 6. •24 saatte en fazla 14 püskürtme uygulanabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Salbutamol, İpratropium
İlaç Marka İsmi: Combivent Ölçülü Doz İnhalatörlü Aerosol

Combivent Ölçülü Doz İnhalatörlü Aerosol kullanma talimatı


combivent-olculu-doz-inhalatorlu-aerosol-ilac-prospektusu

Bir Yorum Yazın