Combivent Ölçülü Doz İnhalatörlü Aerosol

Endiksyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Salbutamol, İpratropium’dur.  Combivent Ölçülü Doz İnhalatörlü Aerosol, akciğerlerdeki hava yollarını genişleterek, akciğerlere hava akışını rahatlatan  bir ilaçtır. Tıkanmayla ilgili solunum yolu hastalıklarında, amfizem ve kronik bronşitte dahil olmak üzere Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan  ve birden fazla bronş açıcı ilaca ihtiyaç duyulan hastaların tedavisinde kullanılır.

Combivent Ölçülü Doz İnhalatörlü Aerosol Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Tıkayıcı hava yolu hastalığı (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı -KOAH ) olan ve birden fazla bronş açıcı ilaca ihtiyaç duyulan hastaların tedavisinde kullanılır.
 3. Uygulama esnasında ilacın gözünüze kaçmamasına dikkat ediniz.
 4. Eğer yeterince kontrol altına alınamayan  şeker hastalığınız veya şiddetli kalp veya damar hastalığınız varsa ya da yakın zamanda geçirilmiş kalp krizi öyküsü,  tiroid bezinin aşırı çalışması, böbrek üstü bezi tümörü, yüksek göz içi basıncı (glokom),  idrar yapma problemi veya prostat büyümesi var ise; kullanmadan önce  durumunuz hakkında doktorunuzu bilgilendiriniz.
 5. Soyada bulunan lesitin maddesine ya da bununla ilişkili yer fıstığı veya soya fasülyesi gibi  besinlere alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız, böyle bir durumda soya lesitini içermeyen COMBIVENT Tek Dozluk Flokunu kullanabilirsiniz.
 6. Atropin ya da türevlerine alerjiniz varsa veya Hipertrofik obstrüktif kardiyomiyopati ya da taşiaritmi denilen bir kalp hastalığınız varsa bu ilacı kullanmayınız.
 7. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 8. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Combivent Ölçülü Doz İnhalatörlü Aerosol’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Koruyucu kapağı çıkartınız. Her kullanımdan önce tüpü iyice çalkalayınız. Ok işareti ve tüpün tabanı yukarıya bakacak şekilde tutunuz. Soluğunuzu tam olarak veriniz ve tüpün ağızlık parçasını dudaklarınızın arasına yerleştiriniz. Derin bir soluk çekerken aynı anda tüpün tabanına sıkıca bastırınız. Soluğunuzu birkaç saniye tuttuktan sonra ağızlık parçasını ağzınızdan çıkarınız ve soluğunuzu dışarıya veriniz. İkinci bir inhalasyon için aynı işlemi tekrarlayınız. Uygulama bittikten sonra koruyucu kapağı yerine takınız. Önerilen doz günde 4 kez 2 püskürtmedir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Salbutamol, İpratropium
İlaç Marka İsmi: Combivent Ölçülü Doz İnhalatörlü Aerosol

Combivent Ölçülü Doz İnhalatörlü Aerosol İlaç Prospektüsü


combivent-olculu-doz-inhalatorlu-aerosol-ilac-prospektusu

Bir Yorum Yazın