COMBIGAN Steril Göz Damlası

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Brimonidin ve Timolol‘ dur. COMBIGAN Steril Göz Damlası, göz içindeki yüksek basıncı düşüren göz tansiyonu ilacıdır. Gözün iç kısmını besleyen sıvı sürekli olarak gözden boşalır ve yerine yeni sıvı oluşur. Göz içindeki sıvının dışarıya akışının azaldığı veya fazla sıvı oluşumu durumlarında göz içi basıncı yükselir ve bu da görmemizde hasar meydana getirir. COMBIGAN, gözün iç kısmındaki yüksek basıncı azaltmak için tek başına beta blokör göz damlasının (timolol etkin maddeli göz damlası) yeterli olmadığı durumlarda glokom tedavisinde göz içi yüksek basıncı azaltmak için reçete edilir. İlacın içeriğinde etki mekanizmalarıyla birbirini tamamlayan Brimonidin ve Timolol olan iki etken madde göz içi yüksek basıncını azaltır. COMBIGAN, görme yeteneğini etkileyen, kronik açık açılı göz tansiyonu (glokom) ve oküler hipertansiyonu olan hastalarda artan göz içi basıncını düşürmek için kullanılır.

 

COMBIGAN Steril Göz Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. COMBIGAN, göz tansiyonu ilacıdır. Tek başına beta blokör göz damlasının (timolol etkin maddeli göz damlası) yeterli olmadığında, glokom tedavisinde yüksek göz içi basıncını düşürmek için kullanılır.
 3. Eğer Monoamin oksidaz (MAO) inhibitörleri denen ilaçlarla (depresyon hastalığı tedavisinde kullanılan bir ilaç türü) tedavi görüyorsanız, COMBIGAN‘ ı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 4. Eğer şiddetli veya kontrol altına alınamayan astım hastalığı ya da KOAH gibi bir solunum hastalığınız varsa , daha önceleri bu hastalıkları geçirdiyseniz; veya kalp yetmezliği, düşük kalp atım hızı, kalp ritim bozukluğunuz, kan dolaşımı ile ilgili problemleriniz varsa veya depresyon tedavisi görüyorsanız bu ilacı kullanmayınız.
 5. Karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da diyabet, düşük kan şekeri veya nefes darlığı, astım, KOAH gibi solunumla ilgili bir hastalığınız varsa ya da saman nezlesi, kurdeşen, egzama gibi alerjik bir rahatsızlığınız varsa, koroner kalp hastalığınız, kalp yetmezliği, düşük tansiyon, düşük kalp ritmi, kan dolaşımı hastalığınız (Raynaud hastalığı veya sendromu) varsa, aşırı aktif troidiniz, böbrek üstü tümörünüz varsa veya pskiyatrik bir hastalığınız varsa, daha önce göz içi yüksek basıncını düşürmek için göz ameliyatı olduysanız bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu ve kullandığınız ilaçları doktorunuza söyleyiniz.
 6. Tedaviniz sırasında diş ile ilgili cerrahi müdahale de  dahil olmak üzere herhangi bir ameliyat özellikle  göz ameliyatı olma durumuz varsa, ameliyat olmadan önce doktorunuza veya anestezi uzmanına bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz. İlacın kullanımını kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 7. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için ilacınızı düzenli bir şekilde her gün aynı saatlerde kullanınız ve doz atlaması yapmayınız. Doktorunuza danışmadan kullanımını durdurmayınız. İlacın kullanımını aniden durdurursanız  gözünüzdeki basınç kontrol edilemez hale gelir ve bu durum görme kaybına sebep olabilir.
 8. Diğer göz damlaları veya göz merhemi  ile birlikte aynı zamanda kullanılacaksa, iki ilaç kullanımı arasında en az 5 dakikalık bir süre olmalıdır. Göz merhemi veya göz jeli en son sürülmelidir.
 9. Kontakt lens kullanıyorsanız, ilacın kullanımı yumuşak kontakt lenslerin rengini değiştirebileceğinden, ilacınızı uygulamadan önce lensinizi çıkarınız. İlacınızı uyguladıktan sonra en az 15 dakika beklemelisiniz. Daha sonra lensinizi takabilirsiniz.
 10. Damlatıcının ucunu eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak ciddi hasarlara sebep olabilir.
 11. İlacı uyguladığınızda geçici görme bulanıklığı, sersemlik, yorgunluk meydana gelebilir. Araç veya makine  kullanımı gibi dikkat gerektiren aktiviteler için, bu etkilerin geçmesini, görmenizin netleşmesini bekleyiniz.
 12. •2 yaşından küçük çocuk ve bebeklerde, yeni doğanlarda kullanılmamalıdır.
 13. Hamilelik döneminde tıbbi gereklilik durumunda doktor kontrolünde kullanılabilir.  İlacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmelisiniz. Eğer bebek emziriyor sanız doktorunuzu bilgilendiriniz. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve  emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

COMBIGAN Steril Göz Damlası’ nın kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldırınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Şişeyi ters çeviriniz . Bir damla gelecek şekilde yavaşça sıkınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık bir dakika böyle beklemelisiniz. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır. Damlayı iki gözünüz içinde uygulayacaksanız aynı işlemi diğer gözünüze de aynı şekilde uygulayınız. Şişeyi kapatınız.
 3. Günlük önerilen doz : Etkilenen gözünüze veya her iki gözünüze günde 2 defa  ( 12 saat ara ile) 1 er damla damlatınız.
 4. Damlayı her gün aynı saatlerde uygulamaya özen gösteriniz.
 5. İlacın ambalajı açıldıktan sonra 4 hafta içinde tüketilmelidir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Gözde ve göz etrafında alerji, gözde yanma, kaşıntı, kumluluk hissi gibi tahriş ve ağrı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Brimonidin, Timolol
İlaç Marka İsmi: COMBIGAN Steril Göz Damlası

COMBIGAN Steril Göz Damlası Kullanma Talimatı


COMBIGAN Göz Damlası Kullanma Talimatı

Bir Yorum Yazın