Colnar Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Rosuvastatin kalsiyum’dur. Colnar 10 mg Film Kaplı Tablet, vücuttaki yağ üretimini (kolesterol) engelleyen,  kolesterol düşürücü bir ilaçtır. Kolesterolün düşmesi  felç, kalp krizi ve  damar sertleşmesinin engellenmesine yardımcı olur.Bu ilaç kandaki toplam kolesterolü, trigliseridi ve kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü arttırır. Kalp – damar hastalığı olmayan ancak yüksek kolesterolü olan hastalarda kalp ve kan damarları ile ilgili kalıcı hasar oluşma ve ölüm riskini azaltır. Yüksek kolesterol ile birlikte kalp – damar hastalığı olan kişilerde kalp krizi, ölüm veya felç riskini azaltır.

Colnar Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücuttaki kolesterol üretimini engelleyen, kolesterol düşürücü bir ilaçtır. Yüksek kolesterol tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer böbrek hastalığı, düşük tiroid, günde iki kadehten fazla alkol tüketimi, yakın zamanda geçirilen ameliyat veya tıbbi müdahale, kan potasyum seviyesinin düşük ya da yüksek bulunması, epilepsi veya diğer diğer hastalık nöbetleri problemleri,  ailesel kas hastalığı öyküsü veya halen mevcut herhangi bir kas hastalığınız var ise ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. İlacı kullanırken, ilacın vücuda verebileceği zararlı etkilerden  emin olmak için  sık sık kan tahlili yaptırınız ve karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettiriniz.
 5. Bu ilacın kullanımı nadiren de olsa iskelet kas dokusunda bozulmalara yol açabilir. Bu da böbrek yetmezliğine sebep olur. Kaslarda güçsüzlük, ağrı, kolay acıma hissi, ateş veya grip hali ya da koyu renkli idrar durumlarından herhangi birine sahipseniz acilen doktorunuza başvurunuz.
 6. İlacın kullanımından en iyi faydayı görebilmeniz için, ilacınızı düzenli bir şekilde kullanınız. İlacınız bitmeden reçetenize ilacı tekrar yazdırınız.
 7. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Çünkü alkol ilaçla birlikte alındığında trigliserid seviyelerini yükseltebilir ve karaciğere zarar verebilir.
 8. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, ilaç tedavisi, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 9. Yağ ve kolesterol oranı yüksek yiyeceklerden kaçınınız. Mutlaka kolesterol düşürücü bir diyete uymanız gerekmektedir.
 10. Bu ilacı kullanırken, antiasit  kullanmaktan kaçınınız. Gerektiğinde bu ilacı aldıktan sonraki 2 saat içinde herhangi bir antiasit almayınız.
 11. İlacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız. İyileşme belirtileri ilacı kullanmaya başladıktan sonra birkaç haftayı bulabilir.
 12. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Colnar Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen yemeklerle birlikte veya ayrı olarak  alabilirsiniz. Günde bir defa alınmalıdır. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Koyu renkli idrar, açıklanamayan kas ağrısı, kaslarda güçsüzlük,  kil rengi dışkı, ciltte ve gözlerde sararma (sarılık), göğüs ağrısı   gibi yan etkilerde ilacın kullanımı durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi:  Rosuvastatin kalsiyum
İlaç Marka İsmi: Colnar 10 mg Film Kaplı Tablet

Colnar diğer formları: Colnar 5 mg Film Kaplı Tablet, Colnar 20 mg Film Kaplı Tablet, Colnar 40 mg Film Kaplı Tablet formları piyasada bulunmaktadır.

Colnar Film Kaplı Tablet prospektüsü kullanma talimatı

Colnar Film Kaplı Tablet prospektüsü kullanma talimatı

Colnar 10 mg Film Kaplı Tablet kısa ürün bilgisi

Colnar 10 mg Film Kaplı Tablet kısa ürün bilgisi

Yorum Yap