Colefix Efervesan Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Rosuvastatin kalsiyum’dur. COLEFİX 10 mg Efervesan Tablet, vücuttaki yağ üretimini (kolesterol) engelleyen,  kolesterol düşürücü bir ilaçtır. Kolesterolün düşmesi  felç, kalp krizi ve  damar sertleşmesinin engellenmesine yardımcı olur. Bu ilaç kandaki toplam kolesterolü, trigliseridi ve kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü arttırır.  Yüksek kolesterol tedavisinde kullanılır.

COLEFİX 10 mg Efervesan Tablet  Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücuttaki kolesterol üretimini engelleyen, kolesterol düşürücü bir ilaçtır. Yüksek kolesterol tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer böbrek hastalığı, düşük tiroid, günde iki kadehten fazla alkol tüketimi, yakın zamanda geçirilen ameliyat veya tıbbi müdahale, kan potasyum seviyesinin düşük ya da yüksek bulunması, epilepsi veya diğer diğer hastalık nöbetleri problemleri,  ailesel kas hastalığı öyküsü veya halen mevcut herhangi bir kas hastalığınız var ise ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. İlacı kullanırken, ilacın vücuda verebileceği zararlı etkilerden  emin olmak için  sık sık kan tahlili yaptırınız ve karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettiriniz.
 5. Bu ilacın kullanımı nadiren de olsa iskelet kas dokusunda bozulmalara yol açabilir. Bu da böbrek yetmezliğine sebep olur. Kaslarda güçsüzlük, ağrı, kolay acıma hissi, ateş veya grip hali ya da koyu renkli idrar durumlarından herhangi birine sahipseniz acilen doktorunuza başvurunuz.
 6. Kullanımından en iyi faydayı görebilmeniz için, ilacınızı düzenli bir şekilde kullanınız. İlacınız bitmeden reçetenize ilacı tekrar yazdırınız.
 7. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Çünkü alkol ilaçla birlikte alındığında trigliserid seviyelerini yükseltebilir ve karaciğere zarar verebilir.
 8. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, ilaç tedavisi, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 9. Yağ ve kolesterol oranı yüksek yiyeceklerden kaçınınız. Mutlaka kolesterol düşürücü bir diyete uymanız gerekmektedir.
 10. Bu ilacı kullanırken, antiasit  kullanmaktan kaçınınız. Gerektiğinde bu ilacı aldıktan sonraki 2 saat içinde herhangi bir antiasit almayınız.
 11. Kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız. İyileşme belirtileri ilacı kullanmaya başladıktan sonra birkaç haftayı bulabilir.
 12. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

  COLEFİX 10 mg Efervesan Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her dozu  bir bardak  suda eritiniz ve  bekletmeden içiniz. Ardından bol su  içiniz. Günde bir defa kullanılır. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. COLEFİX kullanırken, şiddetli karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kas ağrısı, kaslarda güçsüzlük, yüksek ateş, grip belirtileri, mide bulantısı, karın ağrısı, kaşıntı, kil renkli dışkı, koyu renkli idrar, sarılık gibi yan etkilerde acilen doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi:  Rosuvastatin kalsiyum

İlaç Marka İsmi: COLEFİX 10 mg Efervesan Tablet
Sırasıyla; Kalp Damar Sistemi, Lipid Metabolizmasına Etkili İlaçlar, HMG CoA redüktaz inhibitörleri ve rosuvastatin şeklinde sınıflandırılmış olup, C10AA07 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz COLEFİX 10 mg, NUVOMED İLAÇ SANAYİ firmasının ürünüdür.

COLEFİX 10 mg Efervesan Tablet kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

COLEFİX 10 mg Efervesan Tablet

COLEFİX 10 mg Efervesan Tablet kısa ürün bilgisi

COLEFİX 10 mg Efervesan Tablet kısa ürün bilgisi

COLEFİX 10 mg da dahil hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz COLEFİX’i nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. COLEFİX’i size verilen dozlardan daha fazla kullanmanız rahatsızlığınızda daha çabuk bir iyileşme sağlamaz. COLEFİX ilaç ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.

Yorum Yap