COLDAWAY PLUS Şurup

Endikasyon Bilgisi:

COLDAWAY PLUS Şurup‘ un, etken maddesi İbuprofen (100 mg), Psödoefedrin hidroklorür (15 mg) ve  Klorfeniramin maleat (1 mg)’ dır. İbuprofen, iltihap ve ağrıya sebep olan hormonları azaltarak iltihabı önler, ateşi düşürür ve ağrıyı keser.  Psödoefedrin hidroklorür,  burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar. Klorfeniramin maleat ise vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı gözlerde  kaşıntı, sulanma, kızarıklık, ödem, hapşırma, burun akıntısı gibi alerjik belirtileri  tedavi edici antihistaminik etki eder.  COLDAWAY PLUS, soğuk algınlığı, grip, nezle, soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları  ile birlikte görülen vücut ağrısı ve ateş, gözlerde  kaşıntı, sulanma, kızarıklık, ödem, hapşırma, burun akıntısı ve burun tıkanıklığını içeren belirtilerin tedavisinde kullanılmaktadır.  Kullanımı 6 yaş üstü çocuklar ve yetişkinler içindir.

 

COLDAWAY PLUS Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. •5 ardışık günden daha  uzun süre kullanılmamalıdır.
 3. Şikayetlerinizle ilgili belirtilerin 3 günden fazla sürmesi veya daha da kötüye gitmesi ya da yenilerinin ortaya çıkması durumlarında doktorunuza başvurunuz.
 4. Diğer ağrı kesiciler ile birlikte kullanmayınız.
 5. Kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir.Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 6. •60 yaşın üzerinde hastalarda  mide ve bağırsaklarda kanama veya delinme riski daha yüksek olduğundan dikkatli kullanılmalıdır.
 7. Kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. İlacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 8. Tedaviniz sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşım problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.
 9. By-pass ameliyatı öncesi ve sonrası ağrılarda kullanmayınız.
 10. Şiddetli karaciğer yetmezliğiniz, böbrek yetmezliğiniz veya kalp yetmezliğiniz varsa ya da aspirin ve türevlerinin kullanımı sırasında astım, ürtiker veya alerjik tipte reaksiyonla karşılaştıysanız ya da  tedavi edilmemiş mide ve on iki parmak bağırsağı ülseri, iltihabi bağırsak hastalığı, şiddetli yüksek tansiyon, koroner arter yetmezliğiniz varsa, depresyon veya duygu durum bozukluğu tedavisi için Monoamin oksidaz inhibitörü kullanıyorsanız veya son 14 gün içinde kullandıysanız ya da  beyin damarları ile ilgili kanama veya başka bir aktif kanamanız varsa; bu ilacı kullanmayınız.
 11. Daha önce size uzamış QT sendromu (kalpte ciddi ritm bozukluğu ve ani ölümlere yol açabilen bir durum ) ve Torsades de Pointes tanısı (yaşamı tehdit eden düzensiz kalp ritmi) konduysa veya bu hastalıkların sizde olduğundan şüpheleniliyorsa, yüksek tansiyon, prostat büyümesi ve idrar kesesi fonksiyon bozukluğunuz,  sara (epilepsi) hastalığınızvarsa, tiroid beziniz hızlı çalışıyorsa veya astım hastalığınız varsa; kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 12. Eğer kalp krizi ve felç gibi durumlardan korunmak üzere kullandığınız aspirin ve çeşitlerini kullanıyorsanız bu ilacı kullanmaktan kaçınınız. Aspirin ve türevlerinin kalp ve damarlarınız üzerindeki koruyucu etkisini azaltabilir.
 13. •6 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 14. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol ile birlikte kullanımı mide kanaması riskini arttırır.
 15. Kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı etkileyebilecek yan etkilere sebep olabilir. Araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 16. Hamilelik döneminde özellikle son üç ayında ve emzirme dönemlerinde kullanımı önerilmemektedir. Emzirme döneminde  anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

COLDAWAY PLUS Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. 12 yaşın üzerindeki çocuklarda ve yetişkinlerde, günlük önerilen doz: günde 3 – 4 defa 1 veya 2 şer ölçektir.
 4. Ateş tedavisinde ateş düşürücü etkisi yaklaşık 6-8 saat kadar devam eder.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, hazımsızlık, ishal, mide ve bağırsakta aşırı gaz,  huzursuzluk hissi, sersemlik, bilinç bulanıklığı, sinirlilik hali, deri döküntüsü yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   İbuprofen, Psödoefedrin hidroklorür, Klorfeniramin maleat
İlaç Marka İsmi:COLDAWAY PLUS Şurup

COLDAWAY PLUS Şurup kullanma talimatı


coldaway-plus-surup-ilac-prospektusu

Bir Yorum Yazın