Co-İrda Film Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi Hidroklorotiyazit, İrbesartan’dır. Co-İrda Film Tablet , kan damarlarını daraltarak tansiyonu yükselten  anjiyotensin II  adlı maddenin kan damarlarını daraltmasını  engeller. Böylece tansiyonu düşürüp , kan akışını verimli hale getirir. Vücuttaki fazla tuz, vücutta su tutulumuna neden oluduğundan  tuzun  vücut tarafından emilimini engelleyen güçlü  bir idrar söktürücüdür. Yüksek tansiyon ilacıdır.

Co-İrda Film Tablet  Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Kan damarlarını daraltarak tansiyonu yükselten  Anjiyotensin II  adlı maddenin kan damarlarını daraltmasını  engeller. Böylece tansiyonu düşürüp , kan akışını verimli hale getirir. Vücuttaki fazla tuz, vücutta su tutulumuna neden oluduğundan  tuzun  vücut tarafından emilimini engelleyen güçlü  bir idrar söktürücüdür.Yüksek tansiyon ilacıdır.
  3. Karaciğer ve böbrek yetmezliği , gut hastalığı, kandaki sodyum ve potasyum düzeyinin düşük olması, tedaviye rağmen kandaki kalsiyum düzeyinin düşük olması gibi rahatsızlıklarınız  var ise bu ilacı kullanmayınız.
  4. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.

Co-İrda Film Tablet’in Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. Her tableti bir bardak dolusu su ile birlikte aç karnına veya yemek esnasında yutunuz.

İlacın Olası Yan Etkileri

    1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
    2. Kalp atışlarında düzensizlik, bulantı, kusma, ateş, karın ağrısı, nefes alıp vermede zorluk, idrar tutukluğu, sarılık,  el ve ayaklarda uyuşukluk  gibi yan etkilerde acil yardım için doktorunuza başvurmalısınız.

İlaç Etken Maddesi:   Hidroklorotiyazit, İrbesartan

İlaç Marka İsmi: Co-İrda Film Tablet

Yorum Yap