CLIORO Oral Sprey

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Benzidamin hidroklorür, Klorheksidin glukonat’tır. CLIORO Oral Sprey, iltihaba ve ağrıya sebep olan biyolojik etkenleri azaltan, iltihap önleyici, ağrı kesici, ağız içi mikropları öldürücü ve gelişmelerini engelleyici (antiseptik) etkilere sahip bir ilaçtır.  CLIORO Sprey, ağız boşluğu ve boğaz bölgesindeki rahatsızlıkların (boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, soluk borusu iltihabı, farenjit, aft  gibi) tedavisi; diş eti hastalıkları tedavisi; dil iltihabı; diş çekimi veya ağız bölgesindeki operasyonlardan sonra iyileşmenin hızlanması; ağız hijyeninin sağlanması; diş plakları oluşumunun önlenmesi;  protez kullanımından dolayı oluşan ağız içi iltihapları;   kemoterapi, radyoterapi veya diğer nedenlerden dolayı oluşan ağız içi yüzeyi iltihaplanması durumlarında  kullanılır.

CLIORO Oral Sprey Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. CLIORO Sprey, iltihap önleyici, ağrı kesici, ağız içi mikropları öldürücü ve gelişmelerini engelleyici (antiseptik) etkilere sahip bir ilaçtır.
 3. Diş ile ilgili operasyonlardan sonra da  kullanılabilir.
 4. İlacı uyguladıktan sonra ağzınızda hoş olmayan bir tat oluşabilir. Bu tadı yok etmek için ağzınızı bir başka sıvı ya da su ile çalkalamayınız. Bu durum ilacın etkinliğini azaltır.
 5. Gözlerinize ve kulaklarınıza temasından kaçınınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 6. İstenen sonucu almak için doktorunuzun önerdiği kullanma süresini dikkate alınız. Tedaviyi erken bırakmayınız. Doktorunuzun talimatlarına uyunuz.
 7. Eğer şiddetli karaciğer hastalığınız ya da böbrek hastalığınız varsa; kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu  söyleyiniz.
 8. CLIORO Sprey, 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaz.
 9. Hamileyseniz veya hamilelik şüphesi varsa ya da  emziriyorsanız;  kullanmayınız.

CLIORO Oral Sprey’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Spreyi kullanmadan önce düzenli bir püskürtme elde etmek için birkaç defe havaya püskürtünüz. Daha sonra ağzınızın içine (ağız boşluğuna) yönelterek püskürtünüz. 1 dakika kadar ağızda tutup, kalan kısmını tükürünüz. yutmayınız. Ağzınızda  kötü bir tat oluşabilir, ağzınızı su ile çalkalamayınız.
 3. 6-12 yaş arası çocuklarda günlük önerilen doz: günde 2-3 saat ara ile  5 er püskürtme;
 4. 12 yaş üstü çocuklarda ve yetişkinlerde günlük önerilen doz: günde 2-3 saat ara ile  5 -10 ar püskürtmedir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ağızda geçici his azalması, ağızda batma ve yanma hissi, bulantı, kusma ve öğürme yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Benzidamin hidroklorür, Klorheksidin glukonat
İlaç Marka İsmi: CLIORO Oral Sprey

Bir Yorum Yazın