Clindoxyl Jel

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Benzoil peroksit, Klindamisin fosfat’tır. Clindoxyl Jel, aknelere sebep olan bakterilerin cilt üzerinde gelişimini engeller, cildin dış yüzeyini hafif kurutucu ve soyucu özelliğiyle fazla yağ ve kirin ciltten kolayca temizlenmesini sağlar. Siyah nokta, beyaz nokta ve akneli bölgelerin oluşumunu durdurur ve akne sayısını azaltır. Sivilce (akne vulgaris) tedavisinde kullanılır.

Clindoxyl Jel Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Sivilce (akne vulgaris) tedavisinde kullanılır.
 3. İlacın tam etkisini göstermesi 2-5 haftayı  bulabilir. Tedavi süresi 12 haftadan daha uzun sürmemelidir.
 4. Tedavi süresince güneş ışınlarından ve yapay  UV ışınlarından  (güneş lambaları veya solaryum gibi) kaçınınız. Cildinizi güneş ışınlarına  karşı hassas hale getirebilir.  Cildinizde güneş yanıkları ve lekeler oluşabilir.
 5. Rüzgar yanığı ve güneş yanığı ciltlere, tahriş ve hasar görmüş ciltlere uygulamayınız.
 6. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri veya kireçli ürünler kullanmaktan kaçınınız.
 7. Ağzınıza veya gözünüze temas ettirmeyiniz. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 8. İlacın daha sık ve daha çok kullanımı tedavi sürecini hızlandırmayacağı gibi yan etkilerini arttırabilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği şekilde ve sürede kullanınız.
 9. Tedaviye başladıktan sonraki birkaç hafta içinde iyileşme belirtileri görülse de doktorunuzun tavsiye ettiği sürece kullanmaya devam  ediniz.
 10. Renkli kıyafetlere ve çarşaflara teması halinde rengini açma ve saçlara teması halinde  beyazlatıcı etkisi vardır
 11. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 12. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

Clindoxyl Jel’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz
 2. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 3. Tedavi edilecek bölgeyi temizleyip ılık su ile durulayınız. Kuruladıktan sonra jeli, parmak ucunuzla ince bir tabaka halinde akneli bölgeye sürünüz. Uygulama sonrasında eller yıkanmalıdır. Günde bir kez akşamları uygulanmalıdır. Her gün kullanılmadığı sürece etkisini göstermeyebilir.
 4. Eğer jel cilt üzerine kolayca sürülmüyorsa, çok fazla miktar uygulanıyor demektir.
 5. Jelin kullanımına bağlı olarak cildinizde aşırı kuruluk ya da soyulma görülüyorsa,  nemlendirici kullanabilirsiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uygulanan bölgede kızarıklık (özellikle kullanımın ilk birkaç haftasında), soyulma, kuruluk ve yanma hissi yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Benzoil peroksit, Klindamisin fosfat
İlaç Marka İsmi:  Clindoxyl Jel

Clindoxyl Jel İlaç Prospektüsü


CLINDOXYL-Jel-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın