Clarinase Repetabs Denetimli Salım Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi LoratadinPsödoefedrin sülfat’tır.  Clarinase Repetabs Denetimli Salım Tablet, alerjik nezleye ve soğuk algınlığına bağlı gözlerde  kaşıntı, sulanma, kızarıklık, ödem, hapşırma, burun akıntısı veya  burun tıkanıklığı gibi belirtileri tedavi  eder, burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltarak burnu açar.  Clarinase, alerjik nezle ve soğuk algınlığında görülen gözlerde  kaşıntı, sulanma, kızarıklık, ödem, hapşırma, burun akıntısı veya  burun tıkanıklığı gibi belirtilerin giderilmesi için kullanılmaktadır. Kullanımı 12 yaş üstü çocuklar, ergenler ve yetişkinler içindir.

Clarinase Repetabs Denetimli Salım Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Tedavi olabildiğince kısa süreli tutulmalı, hastalık belirtileri geçtiğinde tedavi sonlandırılmalıdır.
 3. Son iki hafta içerisinde MAO inhibitörleri grubundan herhangi bir ilaç kullandıysanız bu ilacı kullanmayınız. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamiyle temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, ağır hatta hayati tehlike yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. İlacı  kullanmadan önce kullandığınız bütün ilaçları doktorunuza söyleyiniz.
 4. Tedaviniz sırasında 7 gün içerisinde durumunuzda bir iyileşme görülmezse ya da yüksek ateş ile birlikte baş ağrısı, öksürük veya cilt döküntüsü gibi durumlarla karşı karşıya kalırsanız konuyu  doktorunuzla görüşünüz.
 5. Eğer böbrek ve karaciğer yetmezliğiniz varsa veya tiroid bozukluğu, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp atışlarınızda düzensizlik, göz tansiyonu, bronkospazm, prostat büyümesi veya göz tansiyonunuz varsa;  kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.
 6. Son iki hafta içerisinde MAO inhibitörleri grubundan herhangi bir ilaç kullandıysanız bu ilacı kullanmayınız. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamiyle temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, ağır hatta hayati tehlike yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. İlacı  kullanmadan önce kullandığınız bütün ilaçları doktorunuza söyleyiniz.
 7. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini daha da artırabilir.
 8. 12 yaşından küçük çocuklarda ve 60 yaşın üzerindeki yaşlılarda kullanılmamalıdır.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Clarinase Repetabs Denetimli Salım Tablet ‘in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.
 3. 12 yaş ve üzeri çocuklara ve erişkinlere günlük önerilen doz; Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa 1 er tablettir.
 4. Tercihen aç veya tok karnına alabilirsiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, bitkinlik, uykusuzluk, sinirlilik, susama, ağız kuruluğu, bulantı, kalp atımlarında hızlılık, kabızlık,  farenjit yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: LoratadinPsödoefedrin sülfat
İlaç Marka İsmi: Clarinase Repetabs Denetimli Salım Tablet

 

Bir Yorum Yazın