CITOLES 10 mg Oral Damla

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Essitalopram okzalat’tır. CITOLES 10 mg Oral Damla, beyinde dengesiz hale gelerek endişe, kaygı ve depresyona sebep olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir ilaçtır.  Depresyon (Majör depresif durumlar) ve anksiyete bozuklukları tedavisinde etkilidir. CITOLES, agorafobili (sıkıntı ve baş dönmesi ile beliren açık alan hastalığı, yabancı ve kalabalık yerlerden, boşluktan, yükseklikten korkma gibi) ya da agorafobisiz panik bozukluğu, yaygın bunaltı bozukluğu, majör depresif olgular, obsesif – kompülsif bozukluk (tekrarlanan ya da alışkanlığa dönüşmüş davranış veya hareketler yapma ve bunlara eğilim gösterme) durumu, sosyal anksiyete (sosyal fobi) bozukluğu  ve yaygın anksiyete (bir çok konu ve çeşitli sebeplerden dolayı duyulan yaygın, kronik ve uzun süreli endişe, kaygı hali) bozukluğu  durumlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

CITOLES 10 mg Oral Damla Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. CITOLES, agorafobili (sıkıntı ve baş dönmesi ile beliren açık alan hastalığı, yabancı ve kalabalık yerlerden, boşluktan, yükseklikten korkma gibi) ya da agorafobisiz panik bozukluğu, yaygın bunaltı bozukluğu, majör depresif olgular, obsesif – kompülsif bozukluk (tekrarlanan ya da alışkanlığa dönüşmüş davranış veya hareketler yapma ve bunlara eğilim gösterme) durumu, sosyal anksyete (sosyal fobi) bozukluğu  ve yaygın anksiyete (bir çok konu ve çeşitli sebeplerden dolayı duyulan yaygın, kronik ve uzun süreli endişe, kaygı hali) bozukluğu   durumlarının tedavisinde kullanılmaktadır.
 3. Eğer MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. CITOLES‘ in kullanımını bıraktıktan sonra ise, MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanacaksanız 7 gün beklemelisiniz.
 4. CITOLES, Selejilin (parkinson tedavisinde kullanılır), Moklobemid (depresyon tedavisinde kullanılır), Linezolid (antibiyotik) ve Pimozid etken maddeli ilaçlardan herhangi biriyle birlikte kullanılmamalıdır.
 5. Kalp ritmi problemleriniz için ilaç kullanıyorsanız veya kalp ritmini etkileyebilecek ilaçlar kullanıyorsanız ya da doğuştan gelen veya sonradan yaşadığınız kalp anormal kalp ritmi öykünüz varsa; CITOLES‘ in kullanımı sizin için uygun değildir.
 6. Antidepresan kullanan kişilerdeki özellikle 24 yaşın altındaki hastalardaki kullanımlarının   intihar düşünce ve davranışlarını arttırma olasılığına karşı, tedaviye başladıktan en az 1-2 hafta süresince  hastanın gerek ailesi gerekse doktoru tarafından yakinen izlenmesi gereklidir.
 7. CITOLES‘ i kullanmaya başladıktan sonra kendinizi iyi hissetmeye başlamanız  2 hafta içerisinde ya da daha uzun sürebilir. Doktorunuzla görüşmeden ilacın kullanımını bırakmayınız. Aniden bırakmanız halinde hoş olmayan yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 8. CITOLES, 18 yaşından küçük hastaların tedavisinde kullanılmamalıdır. 18 yaşın altındaki  hastaların intihar girişimi, intihar düşüncesi, saldırganlık, sinirlilik ve zıtlaşma davranışı gibi yan etkilere maruz kalma riski daha yüksektir.
 9. Eğer karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğu varsa ya da elektroşok tedavisi görüyorsanız veya şeker hastalığı, kanama bozukluğu, kanda sodyum seviyesi düşüklüğü, akatizi, mani veya panik bozukluk nöbetleri, koroner kalp hastalığı, hızlı ve düzensiz kalp atışları, kalp ritim bozukluğu ya da yakın zamanda kalp krizi geçirdiyseniz veya hap bağımlılığı, intihar düşüncesi öyküsü, nöbet ve epilepsi gibi rahatsızlıklarınız var ise; CITOLES‘ i kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz.
 10. Tedaviniz sırasında  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi rahatsızlıklarda derhal doktorunuza başvurunuz.
 11. CITOLES‘ i, soğuk algınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları gibi uyku verici ilaçlarla birlikte kullanmaktan kaçınınız.  Bu ilaçlardan herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz.
 12. Kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 13. Tedaviniz sırasında alkol almayınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 14. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

CITOLES 10 mg Oral Damla ‘nın kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İçeceğinizin içine (su veya meyve suyu) doktorunuzun önerdiği dozda damlatınız, karıştırınız ve içiniz. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz. Tercihen yemeklerle birlikte veya öğün aralarında alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, ağız kuruluğu, terleme, deride karıncalaşma, titreme, uykulu hissetme, uykusuzluk, anormal rüyalar, sersemlik, huzursuzluk, esneme, kaygı, cinsel isteksizlik, kilo artışı, ishal, kabızlık, iştah artışı veya iştahsızlık, yorgunluk, ateş, kas ve eklemlerde ağrı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Essitalopram okzalat
İlaç Marka İsmi:  CITOLES 10 mg Oral Damla

CITOLES 10 mg Oral Damla kullanma talimatı


citoles-10-mg-oral-damla-ilac-prospektusu

Bir Yorum Yazın