CIRRUS Uzun Salım Film Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi Psödoefedrin hidroklorürSetirizin hidroklorür ‘dür.  CIRRUS Uzun Salım Film Tablet, vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi alerjik belirtileri tedavi  eder, burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltarak burnu açar.  CIRRUSsaman nezlesi (mevsimsel nezle)  ve yıl boyu süren alerjik nezlenin belirtileri olan  boğaz, burun ve gözlerde  kaşıntı, hapşırma, gözlerde sulanma, burun tıkanıklığı veya burun akıntısı gibi belirtilerin giderilmesi için kullanılmaktadır. Kullanımı 12 yaş üstü çocuklar, ergenler ve yetişkinler içindir.

CIRRUS Uzun Salım Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. CIRRUS, saman nezlesi (mevsimsel nezle)  ve yıl boyu süren alerjik nezlenin belirtileri olan  boğaz, burun ve gözlerde  kaşıntı, hapşırma, gözlerde sulanma, burun tıkanıklığı veya burun akıntısı gibi belirtilerin giderilmesi için kullanılmaktadır.
 3. Eğer orta derecede karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da yüksek tansiyon, yüksek tiroid,  hızlı kalp atımı, prostat büyümesi, idrar yapamama durumu varsa veya 60 yaşın üzerindeyseniz CIRRUS‘u  doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 4. Eğer şiddetli böbrek yetmezliği veya koroner atardamar hastalığınız, yüksek tansiyon, kalpte ciddi ritm bozukluğu, aşırı yüksek tiroid ya da göz içi basıncınız yüksekse, son 14 gün içerisinde  MAO inhibitörleri grubundan herhangi bir ilaç kullandıysanız veya halen kullanıyorsanız veya  geçmişte felç geçirdiyseniz;  CIRRUS‘u kullanmayınız.
 5. Eğer düzenli olarak kullandığınız uyku verme ihtimali olan ilaçlardan (soğuk algınlığı, ağrı kesiciler, alerji veya depresyon ilaçları gibi) kullanıyorsanız, CIRRUS‘u kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. CIRRUS‘u,  bu ilaçlarla birlikte kullanmak uyku halini daha da artırabilir.
 6. Yakın zamanda alerji testi yaptıracaksanız, CIRRUS test sonuçlarını etkiliyebileceğinden, test yaptırmadan bir kaç gün önce CIRRUS‘u kullanmaya devam edip etmeyeceğinizi doktorunuza danışınız.
 7. CIRRUS‘un kullanımına rağmen belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse acilen doktorunuzla görüşmelisiniz.
 8. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırır.
 9. CIRRUS‘u 12 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 10. İlacın sakinleştirici etkisi vardır.  Araç ya da makine kullanmak gibi uyanık ve dinç olmayı gerektiren aktivitelerde  çok dikkatli olunuz.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

CIRRUS Uzun Salım Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.
 3. 12 yaş ve üzeri çocuklara ve erişkinlere günlük önerilen doz; Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa 1 er tablettir.
 4. Tercihen aç veya tok karnına alabilirsiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma, baş dönmesi, sersemlik hissi, uyuklama hali, baş ağrısı, sinirlilik, yorgunluk, uykusuzluk, ağız kuruluğu, kalp atımlarında artış yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Psödoefedrin hidroklorürSetirizin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: CIRRUS Uzun Salım Film Tablet

CIRRUS Uzun Salım Film Tablet Kullanma Talimatı


cirrus-uzun-salim-film-tablet-ilac-prospektusu

Bir Yorum Yazın