CIPROLAKS 400 mg/200 ml I.V. İnfüzyon İçin Çözelti İçeren Flakon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Siprofloksasin’dir. CIPROLAKS 400 mg/200 ml I.V. İnfüzyon İçin Çözelti İçeren Flakon,  vücuttaki bakterilerle savaşarak, bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir. Solunum yolu enfeksiyonları (zatürre, sinüzit, orta kulak iltihabı gibi), böbrek ve idrar yolu enfeksiyonları, genital bölge enfeksiyonları, cilt ve yumuşak doku enfeksiyonları, karın içi enfeksiyonları, kemik ve eklem enfeksiyonları, kanda meydana gelen enfeksiyonlar (septisemi), bağışıklık sisteminin zayıflamış olan hastalarda oluşabilecek enfeksiyonların önlenmesi  ve tedavisi, bağışıklık sistemi baskılanmış hastaların bağırsak enfeksiyonları ve göz enfeksiyonları tedavisinde kullanılır.  Yetişkinlerde ve çocuklarda, solunum yolu ile geçen şarbonun ortaya çıkışını azaltmak ve ilerlemesini yavaşlatmak için de kullanılır.  Ayrıca, 1-17 yaş arası çocuklarda komplike idrar yolu enfeksiyonları ve enfeksiyonları ve böbrek enfeksiyonlarının 2. ve 3. basamak tedavisinde, kistik fibrozisin P. aentginosa adlı bakteriye bağlı akciğer alevlenmesi tedavisinde kullanılır.

CIPROLAKS 400 mg/200 ml I.V. İnfüzyon İçin Çözelti İçeren Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücuttaki bakterilerle savaşarak, bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir.
 3. Eğer antibiyotik alerjisi, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, eklem rahatsızlığı, şeker hastalığı, epilepsi (sara) hastalığı veya sinirsel bir rahatsızlığınız varsa ya da kas güçsüzlüğü hastalığı (Miyastenia Gravis rahatsızlığı)  veya aritmi (anormal kalp ritmi) öykünüz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. Tizanidin etken madde içeren (kas gevşetici)  ilaçlarla birlikte kullanılmaz.
 5. Şarbon mikrobuna maruz kalındıysa ya da şarbon mikrobuna maruz kalındığından  şüphe  ediliyorsa en kısa sürede tedaviye başlanmalıdır.
 6. Tedavi süresince güneş ışınlarından ve yapay  UV ışınlarından  (güneş lambaları veya solaryum gibi) kaçınınız. Çünkü bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına  karşı hassas hale getirebilir.  Cildinizde güneş yanıkları ve lekeler oluşabilir.
 7. İlacın kullanımı vücutta enfeksiyonlarla savaşan kan hücrelerinin azalmasına sebep olabilir. Bu durum yaralanmalarda daha kolay kanamalara ve  etrafınızdaki hasta veya enfeksiyonlu kişilerden daha kolay hastalık kapmanıza sebep olabilir. İlacın kullanımı sırasında kan değerlerinizin çok fazla düşmediğinden emin olabilmek için düzenli aralıklarla kan tahlili yaptırınız.
 8. İlacı kullanırken kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate almalısınız. Çünkü hastalık belirtileriniz  hastalığınız tam anlamıyla tedavi olmadan düzelme gösterebilir.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Eğer tedaviniz sırasında hamile kalırsanız veya hamilelik şüphesi varsa acilen doktorunuzu haberdar ediniz. Hamilelik döneminde kullanımı, doğmamış bebek için zararlı olabilir.  Emzirme döneminde, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

CIPROLAKS 400 mg/200 ml I.V. İnfüzyon İçin Çözelti İçeren Flakon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Damar içine uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı ve ishal yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:   Siprofloksasin

İlaç Marka İsmi: CIPROLAKS 400 mg/200 ml I.V. İnfüzyon İçin Çözelti İçeren Flakon

CIPROLAKS 400 mg/200 ml I.V. İnfüzyon İçin Çözelti İçeren Flakon İlaç Prospektüsü


CIPROLAKS 400 mg 200 ml I.V. İnfüzyon İçin Çözelti İçeren Flakon İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın