CIPRO 400 mg/200 ml I.V. İnfüzyon İçin Çözelti İçeren Flakon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Siprofloksasin‘dir. CIPRO 400 mg/200 ml I.V. İnfüzyon İçin Çözelti İçeren Flakon, vücuttaki bakterilerle savaşarak, bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir. CIPRO Flakon, solunum yolu enfeksiyonları (sinüzit, orta kulak iltihabı, bronşit, kronik bronşit, zatürre), böbrek ve idrar yolu enfeksiyonları, genital bölge enfeksiyonları, cilt ve yumuşak doku enfeksiyonları, karın içi enfeksiyonları, kemik ve eklem enfeksiyonları, kanda meydana gelen enfeksiyonlar (septisemi), bağışıklık sisteminin zayıflamış olan hastalarda oluşabilecek enfeksiyonların önlenmesi  ve tedavisi, bağışıklık sistemi baskılanmış hastaların bağırsak enfeksiyonları ve göz enfeksiyonları tedavisinde kullanılır.  Yetişkinlerde ve çocuklarda, solunum yolu ile geçen şarbonun ortaya çıkışını azaltmak ve ilerlemesini yavaşlatmak için de kullanılır.  Ayrıca, 1-17 yaş arası çocuklarda komplike idrar yolu enfeksiyonları ve böbrek enfeksiyonlarının 2. ve 3. basamak tedavisinde, kistik fibrozisin P. aentginosa adlı bakteriye bağlı akciğer alevlenmesi tedavisinde kullanılmaktadır.

CIPRO 400 mg/200 ml I.V. İnfüzyon İçin Çözelti İçeren Flakon  Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. CIPRO Flakon, vücuttaki bakterilerle savaşarak , bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir.
 3. CIPRO Flakon ‘un kullanımı vücutta enfeksiyonlarla savaşan kan hücrelerinin azalmasına sebep olabilir. Bu durum yaralanmalarda daha kolay kanamalara ve  etrafınızdaki hasta veya enfeksiyonlu kişilerden daha kolay hastalık kapmanıza sebep olabilir. İlacın kullanımı sırasında kan değerlerinizin çok fazla düşmediğinden emin olabilmek için düzenli aralıklarla kan tahlili yaptırınız.
 4. Tedaviniz sırasında ani bir ağrı, acı, şişlik ve eklemlerinizde hareket zorluğu gibi durumlarla karşılaşırsanız, doktorunuza başvurunuz.
 5. CIPRO Flakon‘ u kullanırken, süt ve süt ürünlerini tüketmeyiniz. Bu ürünler tedavinin etkinliğini azaltabilir.
 6. Eğer tizanidin kullanıyorsanız ya da antibiyotik alerjiniz varsa CIPRO Flakon‘ u kullanmayınız.
 7. Eğer diyabet (şeker hastalığınız), eklem rahatsızlığı, çizgili kas zayıflığı, daha önce geçirilmiş nöbet,  hipokalemi veya uzun QT sendomu rahatsızlığınız var ise CIPRO Flakon‘ u kullanmadan önce durumunuz hakkında doktorunuza bilgi veriniz.
 8. İlacın kullanımı sırasında  güneş ışınlarına ve yapay UV ışınlarına maruz kalmaktan kaçınınız. CIPRO Flakon, cildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirebilir ve güneş yanıklarına sebep olabilir. Dışarı çıkmanız halinde koruyucu giysiler giyiniz.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır. Eğer tedaviniz sırasında hamile kalırsanız veya hamilelik şüphesi varsa acilen doktorunuzu haberdar ediniz. Hamilelik döneminde kullanımı, doğmamış bebek için zararlı olabilir.  Emzirme döneminde, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verir.

CIPRO 400 mg/200 ml I.V. İnfüzyon İçin Çözelti İçeren Flakon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. CIPRO Flakon, damar yoluyla uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, ishal ve uygulama yerinde reaksiyon yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:   Siprofloksasin
İlaç Marka İsmi: CIPRO 400 mg/200 ml I.V. İnfüzyon İçin Çözelti İçeren Flakon

 

Bir Yorum Yazın