Cinsel İlişki Beynimizi Nasıl Etkiliyor?

Cinsel ilişki zevk ve heyecan duygularıyla stres ve endişeyi azaltarak gündelik yaşamımızı renklendirir.  Aynı zamanda, insanın ırkının  soyunu devam ettirebilmesinin yegane yoludur.  Bu yazımızda, cinsel ilişkinin beynimize olan etkileri üzerinde duracağız.

Cinsel ilişki vücudumuzun geri kalanının işlev görme şeklini etkilemektedir. Yapılan son çalışmalarda, ne kadar yediğimizden, kalbimizin ne kadar iyi çalıştığına kadar bir çok konuda seksin etkileri saptanmıştır. Kalori yakma ve cinsel ilişki sonrası iştahın azaltılması konusunda seksin etkili bir yöntem olduğunu bilim insanları belirtmektedir. Buna ek olarak, 2016’da Sosyal Davranış ve Sağlık Dergisinde ( Journal of Health and Social Behavior ) yayınlanan bir çalışmada,  yaşamları boyunca tatmin edici cinsel ilişki  yaşamış kadınların daha sonra yüksek tansiyon riskine karşı daha iyi korunduğu belirtilmektedir.

Vücudumuzun üzerindeki seksin birçok etkisi, cinsel ilişkinin beyne ve merkezi sinir sisteminde hormonların salımına etki etmesiyle ilintilidir.

Peki seksüel olarak uyarıldığımızda beynimizde neler olur? Bu eğlenceli aktivite ruh halimizde, metabolizmamızda ve acı algımızda nasıl değişimlere yol açar?

Araştırmalar, hem kadınlarda hem de erkeklerde, cinsel uyarılma ve seksüel tatminin ödül sistemiyle beraber, acı ve duygusal hallerle ilgili beyin ağlarının eylemlerinde artışa neden olduğunu ortaya koymaktadır.

Medical Center Groningen Üniversitesi’nde 2005’te yapılan çalışmada, erkek katılımcılar kadın partnerler tarafından uyarılırken, erkek katılımcıların beyin kan akım hızını ölçmek için  pozitron salınım tomografisi tarayıcıları kullanıldı. Tarama sonuçları erkeğin uyarılması, arka insulada ve beynin sağ yarımküresindeki ikincil bedensel-duyusal kortekste kan akışını arttırırken, sağ amigdalada kan akışını azalttığını ortaya koydu.

Insula beynin duyguları işlemenin yanı sıra, sıcaklık ve acı hislerine ilintili olan bir kısmıdır. Benzer bir şekilde, ikincil bedensel-duyusal korteksin acı hislerini kodlamada önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir.

Amigdalanın ise, duyguların düzenlenmesinde görev aldığı bilinmektedir, amigdala aktivitelerinin bozulması kaygı bozukluklarının gelişimi ile bağlantılandırılmaktadır.

Aynı üniversitenin daha eski bir çalışmasında, ejakülasyon sırasında duyguları işlemede önemli bir rol oynayan beyinciğe giden kan akışının arttığı gözlenmiştir.

Araştırmacılar, ejakülasyon sırasında beyinciğin etkinleşmesini, beynin ödül sistemini harekete geçiren diğer aktivitelerin (memnun edici bir şarkı dinleme, para kazanma vs. ) neden olduğu hazza benzetiyorlar.

1 Yorum

  1. 13 Mayıs 2018

Bir Yorum Yazın