CINKOVIT 15 mg/5 ml Şurup

Endikasyon Bilgisi :

Çinko sülfat adlı etken maddeyi içerisinde bulunduran CINKOVIT 15 mg/5 ml Şurup, vücudunda çinko düzeyi düşük olduğu tespit edilmiş kişilerdeki çinko yetersizliğine bağlı semptomları gidermek; aynı zamanda 6 aylıktan büyük bebekler, büyüme çağındaki çocuklar, ergen ve erişkinlerde vücut için gerekli olan çinko seviyesini korumak amacıyla uygulanmaktadır.

 

CINKOVIT 15 mg/5 ml Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. Kan şekerinin dengelenmesi, bağışıklık sistemi, kaslar ve iskelet sisteminin güçlenmesine, hormonların dengelenmesine, cilt ve mukoza zarlarının korunmasına, göz sağlığı, karaciğeri, kalbi ve kan damarlarını etkileyen hastalıkların önlenmesine ve sindirime yardımcı olan Çinko, vücut sağlığının en iyi şekilde korunması ve sağlanması için günlük olarak hekim tavsiyesiyle belirlenen oranda alınmalıdır. Her gün muntazam olarak yüksek oranda alınan çinko, bakır emiliminin bozulmasına, demir eksikliğine ve bağışıklığın bozulmasına yol açmaktadır. Vücutta çinko seviyesinin az olması veya fazla oranda çinko alınması, sağlığınızın bozulmasına neden olmaktadır.
 2. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 3. Alkol ilacın etkinliğinin azalmasına sebep olabileceğinden, alkollü içecekler tüketmekten kaçınınız.
 4. Altı aylıktan küçüklere verilmesi öngörülmemektedir. Kullanımı 6 aylıktan büyük bebek ve çocuklar içindir.
 5. CINKOVIT uzun süreli kullanılırsa bakır eksikliğine sebebiyet verebilir. Bu husus göz ardı edilmemelidir.
 6. Karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa, bu ilaçla tedaviye başlarken bu konuyu hekiminizle görüşünüz.
 7. Tahıllar, baklagiller, buğday kepeği, keten tohumu gibi kepekli ve lifli besinler, süt ve sütlü mamüller veya kahve çinkonun emilimini azaltacağından, bu tür besinlerle beraber kullanmanız önerilmemektedir.
 8. Çinko, florokinolon grubu, bakteri kaynaklı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların (siprofloksasin, levofloksasin, moksifloksasin, norfloksasin ve ofloksasin) emilimini azaltabilir.
 9. Penisilamin ve trientin (vücutta aşırı bakır birikimi, Wilson hastalığı tedavisinde kullanılanilaçlar): çinko emilimini azaltabilir, aynı şekilde penisilamin ve trientin emilimini azaltabilir.
 10. Asit giderici ilaçlar, gebelik önleyici ilaçlar, antibakteriyel ilaçlar, kalsiyum ilaçları, trientin, penisilamin  ve sparfloksasinle eş zamanlı kullanılması ilacın etkinliğini azaltabileceğinden, CINKOVIT ile beraber bu ilaçlardan herhangi birini kullanmanız gerekiyorsa iki ilaç kullanımı arasında en az 3 saatlik bir zaman dilimi olmalıdır.
 11. Günde 30 mg’ın üzerinde çinko kullanıldığında sparfloksasinin emilimini azaltabilir. Bundan dolayı CINKOVIT sparfloksasinin kullanımından en az 3 saat sonra alınmalıdır.
 12. Yüksek dozda demir preparatları çinkonun emilimini azaltacağından birlikte kullanılmamalıdır.
 13. Hamilelikte ve emziren annelerde tıbbi lüzum halinde hekim tavsiyesiyle kullanılabilir.

 

CINKOVIT 15 mg/5 ml Şurup’un kullanım Şekli:

 1. CINKOVIT kullanırken lütfen hekiminizin direktiflerine tamı tamına uyunuz. Reçetede nasıl yazıldıysa o şekilde kullanmanız önemlidir. İlacın tavsiye edilenden daha fazla ya da yanlış uygulanması hastalığınızda bir iyileşme sağlamaz, aksine vücudunuza ciddi zararları olur.
 2. 6 ila 12 ay arası bebeklere ölçekli kaşıkla 1/4 ; 1 ila 10 yaş aralığındaki çocuklara 1/2 ; 10 yaşından büyüklere 1 kaşık şeklinde günde 1 defa verilmesi tavsiye edilmektedir. Yemek öncesi, sonrası ya da yemek esnasında alınabilir.
 3. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için şurubun ölçüm kaşığıyla alınız. Yemek kaşığı kullanmamalısınız.

CINKOVIT 15 mg/5 ml Şurup Yan Etkileri :

 1. Midenizde şişkinlik, bulanma, yanma, kusma, diyare, asabi ruh hali, sersemleme, halsizlik ilacın  geçici yan etkileridir.
 2. CINKOVIT ilacı içtikten sonra soluk alamama, ağız içinde şişlik, yutkunma güçlüğü, karın ağrısı, bilinç kaybı, zihin karışıklığı veya kurdeşen gibi alerjiyi işaret eden şikayetlerden biri ortaya çıkarsa, acilen hekiminizle görüşmelisiniz.
 3. Kalp ritminde düzensizlik, kan basıncının düşmesi, çok ender rastlanan yan etkilerdir. Böyle bir durumda hemen hekiminizi arayınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Çinko sülfat heptahidrat
İlaç Marka İsmi: CINKOVIT 15 mg/5 ml Şurup

 

ÇİNKOVİT 15 mg / 5 ml Şurup Prospektüsü

Etken madde : Her 5 ml (1 ölçek) şurupta 15 mg elementel çinkoya eşdeğer 66 mg çinko sülfat heptahidrat bulunur.
Yardımcı maddeler: Metil paraben (E 218), propilen glikol, şeker, portakal aroması, hidroklorik asit, saf su

•ÇİNKOVİT nedir ve ne için kullanılır?

ÇİNKOVİT 15 mg / 5 ml Şurup her 5 ml’sinde (1 ölçek) 15 mg elementel çinko bulunan bir şuruptur, boya maddesi içermez, 100 ml’lik kahverengi şeffaf cam şişede, 1, 2.5 ve 5 ml için işaretli kaşık ölçek ile birlikte sunulur. Çinko vücutta çok sayıdaki önemli fizyolojik ve biyokimyasal olayda gerekli olan temel bir elementtir ve eksikliğinde birçok bozukluk meydana gelir. ÇİNKOVİT çinko eksikliğinin tedavisi veya önlenmesinde kullanılır.

•ÇİNKOVİT’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

—Çinko tuzlarına veya ÇİNKOVİT’in bileşenlerinden herhangi birine karşı alerjiniz var ise ya da hamile iseniz veya hamilelik planlıyorsanız bu ilacı kullanmanız önerilmez. Seyrek de olsa baş dönmesi ve uyku haline sebep olabileceğinden araç ya da makine kullanımında dikkatli olunuz. Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen hekiminize sorunuz.
—Kepekli, lifli besinler ve süt ürünleri çinkonun emilimini azaltacağından ÇİNKOVİT bu besinlerle
birlikte kullanılmamalıdır.
—Gerekli olmadıkça gebelik döneminde kullanmayınız. Emzirilen çocuk üzerinde olumsuz herhangi bir etki öngörülmemektir. ÇİNKOVİT emzirme döneminde kullanılabilir.
—Taşıt ve makine kullanım becerisi üzerine etkileri hakkında hiçbir çalışma yapılmamıştır. Seyrek de olsa baş dönmesi ve uyku haline sebep olabileceğinden araç ya da makine kullanımında dikkatli olunuz.
—ÇİNKOVİT Şurup her bir dozunda (5 ml) 2.625 g sükroz (şeker) içerir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.
—ÇİNKOVİT Şurup, 5 ml’lik dozunda 50 mg propilen glikol içerir. Propilen glikole karşı herhangi bir etki beklenmez. —ÇİNKOVİT Şurup metil parahidroksibenzoat (E 218) içerdiğinden alerjik reaksiyonlara (muhtemelen gecikmiş) sebebiyet verebilir.
—Çinko tuzları ile tetrasiklinler ve penisilaminlerin birlikte alınması etki azalmasına neden olabilir, bu maddeler çinko tuzları ile iki saat ara ile kullanılmalıdır. Yüksek dozda demir preparatları çinkonun emilimini inhibe edeceğinden birlikte kullanılmamalıdır.

•ÇİNKOVİT nasıl kullanılır?

—ÇİNKOVİT yetişkinlerde yemeklerden önce ya da sonra veya yemeklerle birlikte günde bir kere bir ölçek (kaşık) kullanılır. Hekim tarafından başka bir şekilde önerilmediği sürece söylenilen dozlarda kullanınız.
—ÇİNKOVİT sadece ağızdan kullanım içindir. Ölçekli kaşık kullanılarak şurup içilir.
—6-12 aylık bebeklerde : Günde 1 defa 1/4 ölçek; 1-10 yaş arası çocuklarda :Günde 1 defa 1/2 ölçek; 11 Yaşından büyük çocuklarda :Günde 1 defa 1 ölçektir.
—Hekim tarafından özel olarak tavsiye edilmedikçe doz ayarlanması yapılamayacağından 0-6 ay arası bebeklerde kullanılmamalıdır.
—Çinkonun böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalardaki güvenliliği ve etkinliği incelenmemiştir.
—Şurubun aşırı dozda alınması halinde şu belirtiler görülebilir: hipotansiyon, baş dönmesi ve sersemlik hissi, sarılık (ciltte ve gözde sarı renk oluşması), pulmoner ödem (göğüs ağrısı ve kısa nefes alma) ve kusma.
—Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.
—ÇİNKOVİT ile tedaviyi doktorunuza danışmadan sonlandırmayınız.

•Olası yan etkiler nelerdir?

—Aşırı duyarlılık reaksiyonu (yutma ve nefes almada zorluk, el-ayak, yüz-dudak şişmesi, döküntü, baygınlık gibi). Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bu yan etki sizde mevcut ise sizin ÇİNKOVİT’e karşı ciddi alerjiniz olduğunu gösterir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek duyulabilir. Bu çok ciddi yan etki oldukça seyrek görülür
—Pulmoner ödem (göğüs ağrısı ve kısa kısa soluk alma), tansiyon düşüklüğü, sarılık (deride ve gözlerde sarı renk oluşması), vücut ısısının düşmesi. Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir. Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.
—Baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, hazımsızlık, uykusuzluk ilacın geçici yan etkilerindendir. Bu yan etkiler doz azaltıldığında veya tedavi kesildiğinde kaybolur.

ÇİNKOVİT’in saklanması
ÇİNKOVİT’i çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. 25°C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız. Son kullanma tarihi ile uyumlu olarak kullanınız. Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra ÇİNKOVİT’i kullanmayınız.

 

Yorum Yap