CHINKO 15 mg Şurup

Endikasyon Bilgisi :

Çinko sülfat adlı etken maddeyi içerisinde bulunduran CHINCO 15 mg/5 ml Şurup, vücudunda çinko düzeyi düşük olduğu tespit edilmiş kişilerdeki çinko yetersizliğine bağlı semptomları gidermek; aynı zamanda 6 aylıktan büyük bebekler, büyüme çağındaki çocuklar, ergen ve erişkinlerde vücut için gerekli olan çinko seviyesinin korunması için uygulanmaktadır.

 

CHINCO 15 mg Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. Vücuttaki yetersizliği bir çok sağlık sorununa sebep olan Çinko, hormonal dengenin sağlanmasına, cilt ve mukoza zarlarının korunmasına, göz sağlığı, bağışıklık sistemi, kaslar ve iskelet sisteminin güçlenmesine, kan şekerinin dengelenmesi, karaciğeri, kalbi ve kan damarlarını etkileyen hastalıkların önlenmesine ve sindirime yardımcı olur.
 2. Vücut sağlığının en iyi biçimde korunması ve sağlanması için günlük olarak hekim tavsiyesiyle belirlenen çinko miktarı alınmalıdır. Her gün düzenli olarak yüksek oranda alınan çinko, bakır emiliminin bozulmasına, demir eksikliğine ve bağışıklığın bozulmasına yol açmaktadır. Az veya fazla alınması, sağlığınızın tehlikeye girmesine neden olmaktadır.
 3. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 4. Çok ender rastlanan baş dönmesi, uyuklama gibi dikkatin dağılmasına sebep olabilecek yan etkilerinden dolayı tedaviniz sürerken araba veya alet kullanmaktan, ayrıca alkollü içecekler tüketmekten kaçınınız.
 5. Altı aylıktan küçüklere verilmesi öngörülmemektedir. Kullanımı 6 aylıktan büyük bebek ve çocuklar içindir.
 6. CHINCO uzun süreli kullanılırsa bakır eksikliğine sebebiyet verebilir. Bu husus göz ardı edilmemelidir.
 7. Eğer karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa, bu ilaçla tedaviye başlarken bu konuyu hekiminizle görüşünüz.
 8. Buğday kepeği, keten tohumu, tahıllar, baklagiller gibi kepekli ve lifli besinler, süt ve sütlü mamüller veya kahve çinkonun emilimini azaltacağından, bu tür besinlerle beraber kullanmanız önerilmemektedir.
 9. Asit giderici ilaçlar, gebelik önleyici ilaçlar, antibakteriyel ilaçlar, kalsiyum ilaçları, trientin, penisilamin  ve sparfloksasinle eş zamanlı kullanılması ilacın etkinliğini azaltabileceğinden, CHINCO kullanırken bu ilaçlardan herhangi birini kullanmanız gerekiyorsa iki ilaç kullanımı arasında en az 3 saatlik bir zaman dilimi olmalıdır.
 10. Hamilelikte ve emziren annelerde tıbbi lüzum halinde hekim tavsiyesiyle kullanılabilir.

 

CHINCO 15 mg Şurup’un kullanım Şekli:

 1. CHINCO Şurubu kullanırken lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Reçetede nasıl yazıldıysa o şekilde kullanmanız önemlidir. İlacın tavsiye edilenden daha fazla ya da yanlış uygulanması hastalığınızda bir iyileşme sağlamaz, aksine vücudunuza ciddi zararları olur.
 2. 6 ila 12 ay arası bebeklere ölçekli kaşıkla 1/4 ; 1 ila 10 yaş aralığındaki çocuklara 1/2 ; 10 yaşından büyüklere 1 kaşık şeklinde günde 1 defa verilmesi tavsiye edilmektedir. Yemek öncesi, sonrası ya da yemek esnasında alınabilir.
 3. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için şurubun ölçüm kaşığıyla alınız. Yemek kaşığı kullanmamalısınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Midenizde şişkinlik, bulanma, yanma, kusma, diyare, asabi ruh hali, sersemleme, halsizlik ilacın  geçici yan etkileridir.
 2. CHINCO şurubu içtikten sonra soluk alamama, ağız içinde şişlik, yutkunma güçlüğü, karın ağrısı, bilinç kaybı, zihin karışıklığı veya kurdeşen gibi alerjiyi işaret eden şikayetlerden biri ortaya çıkarsa, acilen hekiminizle görüşmelisiniz.
 3. Kalp ritminde düzensizlik, kan basıncının düşmesi, çok nadir görülen yan etkilerdir. Böyle bir durumda hemen hekiminizi arayınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Çinko
İlaç Marka İsmi: CHINCO 15 mg Şurup

CHINCO 15 mg Şurup Kullanma Talimatı


CHINCO 15 mg Şurup Kullanma Talimatı

Yorum Yap