CETRYN 5 mg /ml Şurup

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi Setirizin dihidroklorür‘ dür. CETRYN 5 mg/5 ml  Şurup, vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı gibi alerjik belirtilerin tedavisinde etkili antihistaminik bir ilaçtır. CETRYN, deride kızarıklık, şişlik ve kaşıntı gibi belirtileri içeren kurdeşen ve nedeni belli olmayan kronik kurdeşenin tedavisi ile boğaz, burun ve gözlerde  kaşıntı, hapşırma, gözlerde sulanma, burun tıkanıklığı veya burun akıntısı gibi belirtileri içeren mevsimlere bağlı alerjik nezlenin (saman nezlesi) tedavisinde kullanılmaktadır. Kullanımı 2 yaş ve üzeri çocuklar ve yetişkinler içindir.

CETRYN 5 mg/5 ml  Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. CETRYN, vücutta kızarıklık, kaşıntı, ödem, gözlerde sulanma, burun akıntısı gibi belirtilere yol açan histamin adlı kimyasalın etkilerini yavaşlatır.
 3. Ciddi böbrek yetmezliğiniz varsa; bu ilacı kullanmayınız.
 4. Eğer böbrek yetmezliğiniz veya idrara çıkma problemleriniz varsa ya da epilepsi (sara) hastasıysanız, nöbet geçirme riskiniz varsa; kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.
 5. Yakın zamanda alerji testi yaptıracaksanız, CETRYN test sonuçlarını etkiliyebileceğinden, test yaptırmadan bir kaç gün önce kullanmaya devam edip etmeyeceğinizi doktorunuza danışınız.
 6. Eğer düzenli olarak kullandığınız uyku verme ihtimali olan ilaçlardan (soğuk algınlığı, ağrı kesiciler, alerji veya depresyon ilaçları gibi) kullanıyorsanız, CETRYN‘ i kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Bu ilaçlarla birlikte kullanmak uyku halini daha da artırabilir.
 7. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse acilen doktorunuzla görüşmelisiniz.
 8. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırır.
 9. •2 yaşından küçük bebeklerde kullanmayınız.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Hamilelik döneminde çok gerekli olmadıkça kullanılmamalıdır. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

CETRYN 5 mg/5 ml  Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacınızı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli şurup kaşığı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız. Tercihen yemeklerle birlikte veya ayrı olarak alabilirsiniz.
 3. •2 ila 6 yaş arası çocuklarda günlük önerilen doz: Günde 1 defa yarım kaşık veya günde 2 defa (12 saat ara ile)  yarımşar kaşık;
 4. •6 ila 12 yaş arası çocuklarda günlük önerilen doz: Günde 1 defa 1 kaşık veya günde 2 defa (12 saat ara ile)  1 er kaşık;
 5. •12 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde günlük önerilen doz: Günde 1 defa 1  veya 2 şer kaşık önerilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Uyuklama hali, halsizlik, sersemlik hissi, baş ağrısı, farenjit, nezle, ağız kuruluğu, mide bulantısı, karın ağrısı, ishal yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Setirizin dihidroklorür
İlaç Marka İsmi: CETRYN 5 mg/5 ml  Şurup

Bir Yorum Yazın