Cefaks Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Granül

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Sefuroksim aksetil’dir. Cefaks 250 mg Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Granül, vücuttaki bakterilerle savaşarak, ağır ve hayati türdeki enfeksiyonlarda dahil olmak üzere bir çok farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonu tedavi edici bir antibiyotiktir. Solunum yolu (bademcik iltihabı, sinüzit, farenjit, bronşit, zatürre, orta kulak iltihabı) enfeksiyonları, menenjit, septisemi, bel soğukluğu (gonore), idrar yolu (idrara kesesi-idrar kanalı iltihabı, böbrek iltihabı) enfeksiyonları, kemik ve eklem enfeksiyonları, Lyme hastalığı (kene ısırması ile geçen bakterinin yol açtığı hastalık); deri ve yumuşak doku (yara enfeksiyonu, apse, çıban, kıl kökü iltihaplanması gibi) enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

Cefaks 250 mg Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Granül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Solunum yolu enfeksiyonları, menenjit, septisemi, bel soğukluğu, idrar yolu enfeksiyonları, kemik ve eklem enfeksiyonları, Lyme hastalığı (kene ısırması ile geçen bakterinin yol açtığı hastalık); deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.
 3. İlacın kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltmaktadır. İstenmeyen bir gebelik olmaması için hormonal olmayan ikinci bir doğum kontrol yöntemi ile korununuz.
 4. İlacın kullanımından 2 saat öncesi ve sonrası herhangi bir antiasit ilaç kullanmayınız. Çünkü ilacınızı, bu ilaçlarla birlikte kullanmanız, ilacınızın etkisini azaltabilir.
 5. Bu ilaç, soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 6. İlacı kullanırken  kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun önerdiği sürece kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyonun tamamen temizlenmeden de rahatsızlıklarınızda  iyileşmeler görülebilir.
 7. İlacın kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen  doktorunuza başvurunuz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 8. Eğer karaciğer rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı , kolit-kalın bağırsak iltihabı, yetersiz beslenme, şeker hastalığı rahatsızlığınız var ise bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 9. Kullanımı baş dönmesine sebep olabileceğinden, araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı   gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Cefaks 250 mg Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Granül’ün kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Toz bulunan ilaç şişesine 35 ml işaretine kadar kaynatılmış soğutulmuş su ilave ediniz. Şişenin ağzını kapatıp baş aşağı tutup tozun çözünmesi için iyice çalkalayınız. İlk kullanımdan önce biraz bekletiniz.  İlacı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kaşığı veya ilacın kendi doz kabı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, karın ağrısı, ishal, baş ağrısı, baş dönmesi, Eozinofıli (kanda eozinofil sayısında artış), karaciğer enzimlerinde geçici yükselme ve uzun süreli kullanımda mantar (Candida) çoğalması yaygın görülen yan etkilerdendir.

İlaç Etken Maddesi: Sefuroksim aksetil

İlaç Marka İsmi: Cefaks 250 mg Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Granül

Cefaks 250 mg Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Granül İlaç Prospektüsü


Cefaks-250-mg-Oral-Süspansiyon-Hazırlamak-İçin-Granül-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın